player
CRY
Crystal Palace
Premier League
09.12.2023
13:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 1117

Jak obrona Liverpoolu stała się ich formą ataku

Artykuł z cyklu Artykuły


Pod wieloma względami był to klasyczny występ środkowych obrońców The Reds, którzy chcieli zapewnić swojemu zespołowi cenne zwycięstwo w Premier League.

Broniąc atak za atakiem i rzut rożny za rzutem rożnym, Joel Matip i Virgil van Dijk ostatecznie zatriumfowali, odpierając w niedzielę napory Brentford, a ich występy były głównym powodem, dla którego drużyna Jürgena Kloppa weszła w okres przerwy międzynarodowej zaledwie o jeden punkt za prowadzącym Manchesterem City.

Jednak ich sukcesu, szczególnie w drugiej połowie, kiedy zespół Thomasa Franka napierał bardziej agresywnie, nie należy mierzyć jedynie tym, że Liverpool zachował w sezonie czwarte ligowe czyste konto.

W pierwszej połowie przechwyty i wybicia Matipa oraz Van Dijka odegrały kluczową rolę w fakcie, że drużyna Kloppa schodziła do szatni z prowadzeniem, dzięki czemu Brentford nie mógł grać z kontrataku, który wychodzi im najlepiej.

Bezpośrednie podania zawodników Brentford były szbko przechwytywane, dzięki czemu Mohamed Salah i Darwin Nunez mogli wyjść z kontratakiem czyli w formie ataku najbardziej odpowiadającej ich profilom.

Ilekroć Brentford grał bezpośrednio, środkowi obrońcy Liverpoolu aktywnie próbowali odzyskać piłkę…


…i ich szybkie oddawali ją do napastników...


…stawiając Nuneza i Salaha przed szansą, w której mogli wykorzystać swoje tempo, aby zaatakować niezorganizowaną obronę Brentford.


Problem w tym, że Liverpool nie wykorzystywał wystarczająco dużo takich sytuacji.

W tym przykładzie Nathan Collins próbuje znaleźć Kristoffera Ajera ustawionego na prawym skrzydle…


… a przechwyt Van Dijka trafia pod nogi Cody’ego Gakpo, rozpoczynając tym samym kontratak Liverpoolu…


…ale słabe podanie Holendra oznacza, że nie mogą lepiej wykorzystać tej sytuacji.


W innym przykładzie, wysunięty Ben Mee podaje piłkę do Christiana Norgaarda w kierunku krawędzi pola karnego Liverpoolu, a Matip znajduje się kilka metrów za duńskim pomocnikiem.


Podanie Norgaarda piętą do Yoane’a Wissy i Witalija Janelta zostaje natychmiast przechwycone przez Matipa…


… który podaje piłkę w stronę Salaha, aby rozpocząć kontrę Liverpoolu, zanim Brentford zdąży zareagować. Szybka decyzja Matipa oznacza, że Salah i Nunez mogą swobodnie atakować, mając środkowych obrońców Brentford z dala od ich pola karnego.


Przy tym kontrataku Egipcjanin próbuje odnaleźć Nuneza i podać mu piłke na wolną przestrzeń…


…ale wślizg Collinsa przerywa akcję Liverpoolu i uniemożliwia Nunezowi oddanie strzału na bramkę.


Wcześniej w meczu urugwajski napastnik przetestował bramkarza Brentford, Marka Flekkena, i ponownie stało się to po akcji zapoczątkowanej przez środkowych obrońców Liverpoolu. Tutaj długa piłka Madsa Roersleva zostaje przechwycona przez Matipa, który głową podaje w stronę Wataru Endo……a japoński pomocnik szybko podaje piłkę do Nuneza.


Szybkość przejścia Liverpoolu z obrony do ataku i determinacja, by jak najszybciej przenieść piłkę w stronę bramki rywala, sprawiły, że udało im się złapać Roersleva, lewego obrońcę Brentford, poza swoją pozycją, co zapewniło Salahowi więcej miejsca na prawej stronie. .

Tutaj Nunez znajduje Egipcjanina…


… zanim wbiegł bez piłki w miejsce, które Mee opuścił po przejściu w stronę Salaha. Ten ostatni następnie zwraca podanie Nunezowi…


… którego strzał obronił Flekken.


Proaktywność środkowych obrońców Liverpoolu również pomogła w uzyskiwaniu korzyści z kontrpressingu. W tym przykładzie Norgaard zdobywa piłkę w środku pola, rozpoczynając kontratak Brentford.


Następnie Wissa przejmuje piłkę i zagrywa ją z powrotem w stronę duńskiego pomocnika…


…i zamiast się wycofać, Matip rusza do kontrpressingu…


...i odzyskuje piłkę, aby rozpocząć atak w przeciwnym kierunku, ale sędzia gwiżdże faul obrońcy na Liverpoolu.


Dwie minuty później sytuacja była identyczna. Po tym, jak Norgaard zdobywa piłkę na środku boiska, rozpoczyna kontratak Brentford, znajdując Wissę…


… i znowu, zamiast się wycofać, Matip rusza do przodu, wykonując kontrpressing…


…odzyskuje piłkę dla Liverpoolu i rozpoczęcie kontrę. Przechwyt Matipa jest tu kluczowy, ponieważ następuje w momencie, gdy zawodnicy Brentford ruszają do ataku, pozostawiając obronę w niezorganizowanej fazie, gdy środkowy obrońca Liverpoolu skutecznie przejmuje piłkę.


rezultacie Roerslev nie jest w stanie bronić się przed Salahem po drugiej stronie boiska, co dodatkowo pogarsza fakt, że Trent Alexander-Arnold podaje piłkę do Nuneza…


… który zauważa, że Salah wybiega za obronę Brentford, a Roerslev nie jest w stanie wrócić na czas…


… a egipski napastnik strzela w długi róg i daje Liverpoolowi prowadzenie.


- Pierwszy gol to charakterystyczny kontratak Liverpoolu – powiedział Frank po meczu.

- Tracimy piłkę, oni kontratakują, Salah strzela i jest gol.

Niezależnie od tego, czy chodzi o kontrpressing, gdy Liverpool właśnie stracił piłkę, czy po prostu o przechwyt piłki na własnej połowie i szybki atak, zespół Kloppa najlepiej radzi sobie z przejściami z obrony do ataku.

Ważną przyczyną jest proaktywność Matipa i Van Dijka w połączeniu z ich naciskiem na wyprowadzanie piłki do przodu. W meczu z Brentford sprawdziło się to, ale Manchester City, kolejny przeciwnik Liverpoolu, będzie stanowić zupełnie inne wyzwanie.

Ahmed WalidAutor: B9K
Data publikacji: 14.11.2023