Osób online 1009

Kto i za co będzie odpowiadał w Liverpoolu 2.0

Artykuł z cyklu Artykuły


Nadchodzi lato gruntownych zmian w Liverpoolu. Nie tylko rozpoczyna się nowa era w pierwszej drużynie, w której główny trener Arne Slot zastąpił odchodzącego Jürgena Kloppa, odnowiona zostanie także struktura wykonawcza w klubie dzięki szeregowi nominacji na wyższe stanowiska.

Proces ten rozpoczął się w marcu - wtedy to były dyrektor sportowy Michael Edwards powrócił do klubu (po prawie dwóch latach nieobecności) jako dyrektor generalny ds. piłki nożnej z ramienia właściciela klubu Fenway Sports Group (FSG) - i od tamtego czasu tylko przyspieszył. W ciągu ostatnich miesięcy zatrudniono w klubie wielu różnych ekspertów, a niektóre znane nazwiska powróciły do zespołu.

Ta nowa hierarchia - przedstawiona na poniższym diagramie - obejmuje Edwardsa w roli wszechogarniającej, zaś obowiązki Slota są w dużej mierze ograniczone do spraw piłkarskich na boisku (chociaż jest on też zaangażowany w inne obszary). Holender będzie pełnił funkcję głównego trenera, a nie menedżera, jak miało to miejsce w przypadku Kloppa.


Jednak jakie dokładnie obowiązki mają poszczególni członkowie zespołu Liverpoolu poza boiskiem?

Mike Gordon

Gordon, który jest partnerem w FSG od 2001 roku, przejął obowiązki codziennego zarządzania klubem w 2013 roku. Jako prezes FSG był głównym łącznikiem menedżera z grupą właścicielską za Oceanem Atlantyckim, a Klopp określił go jako 'swojego człowieka'.

Jednak pochodzący z Bostonu Gordon chciał zmniejszyć swoje zaangażowanie w piłkę nożną, a koniec prawie dziewięcioletnich rządów Kloppa w zeszłym miesiącu wydawał się idealnym momentem, aby to zrobić.

Teraz, gdy Gordon wycofał się, Edwards stał się głównym decydentem FSG we wszystkich sprawach związanych z piłką nożną. Gordon nadal będzie miał pewien wpływ na klub, ponieważ pozostaje w zarządzie FSG wraz z głównym właścicielem Johnem W. Henrym i prezesem Tomem Wernerem. Edwards podlega zarządowi.


Michael Edwards

Edwards dał jasno do zrozumienia, że nie jest zainteresowany powrotem do roli dyrektora sportowego Liverpoolu, którą opuścił dobrowolnie latem 2022 roku. Tym, co skusiło go do powrotu po rozmowach z właścicielami na początku marca, była oferta znacznie szerszych kompetencji i wyższego stanowiska.

Obecnie jest odpowiedzialny za wszystkie operacje piłkarskie FSG, kierował też szeroko zakrojoną restrukturyzacją Liverpoolu po decyzji Kloppa o rezygnacji ze stanowiska menedżera.

Edwards, który zrezygnował z pracy konsultingowej w firmie Ludonautics, jest również odpowiedzialny za pomoc w identyfikacji (a następnie zarządzanie po jego przejęciu) drugiego klubu, który będzie pod parasolem FSG, jako że Amerykanie chcą rozszerzyć swoje piłkarskie portfolio.

Richard Hughes

Hughes został zatrudniony na stanowisku dyrektora sportowego z innego klubu Premier League, Bournemouth, po tym jak Edwards zatrudnił go na stanowisku, które pozostawało nieobsadzone od czasu odejścia tymczasowo mianowanego Jörga Schmadtke pod koniec stycznia ubiegłego roku.

Edwardsa i Hughesa łączy ponad 20-letnia znajomość z czasów, gdy współpracowali razem jako (odpowiednio) analityk i zawodnik w Portsmouth.

Hughes będzie głównym człowiekiem odpowiedzialnym za negocjowanie umów transferowych i przedłużanie kontraktów. Będzie również nadzorował operacje trenerskie, medyczne i sportowe, a także zarządzał administracją i obiektami na boisku treningowym w Kirkby.


Arne Slot

Holender został pierwszym głównym trenerem nie-menedżerem w historii klubu. Slot podpisał trzyletni kontrakt po tym, jak zdecydował się opuścić Feyenoord, który poprowadził do tytułu w latach 2022/23, i podjąć wyzwanie zastąpienia Kloppa.

Pomysł polega na tym, że nowa struktura klubu ma pozwolić Slotowi skupić swoją energię na trenowaniu i rozwijaniu zawodników na boisku treningowym. Będzie miał on też udział przy decyzjach transferowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że wielu asystentów Kloppa również opuściło klub, nowy skład sztabu trenerskiego nie został jeszcze potwierdzony. Wiadomo jednak, że Sipke Hulshoff będzie głównym asystentem Slota po tym, jak był jego numerem 2 w Feyenoordzie, a Ruben Peeters będzie szefem wydajności, podobnie jak w klubie z Rotterdamu.

Julian Ward

Ward powrócił jako dyrektor techniczny FSG 12 miesięcy po tym, jak ustąpił ze stanowiska dyrektora sportowego Liverpoolu, żeby odpocząć od futbolu - został awansowany ze stanowiska dyrektora technicznego, aby zastąpić Edwardsa w 2022 roku.

Podobnie jak Hughes, Ward będzie podlegał bezpośrednio Edwardsowi. Jego zadaniem będzie nadzorowanie rozwoju topowych zawodników w ramach operacji piłkarskich FSG. Dynamika pomiędzy Edwardsem i Wardem sprawdziła się już wcześniej w Liverpoolu.

Do obowiązków Warda należeć będzie nadzór nad akademią Liverpoolu oraz praca na rynku wypożyczeń, a także utworzenie nowego działu innowacji piłkarskich FSG. Podobnie jak Edwards, będzie on również zaangażowany w zarządzanie operacjami piłkarskimi klubu, który dołączy w przyszłości do rodziny FSG.


Pedro Marques

Marques opuścił stanowisko dyrektora technicznego w portugalskiej Benfice i został dyrektorem ds. rozwoju piłki nożnej w FSG. Edwards uważa go za wiodącego w branży eksperta w dziedzinie rozwoju zawodników, ścieżek kariery, metodologii coachingu i analizy wyników.

Marques, władający wieloma językami i posiadający licencję UEFA A, będzie podlegał Wardowi i jest postrzegany jako osoba idealnie pasująca do rozwijających się operacji piłkarskich FSG, ponieważ wcześniej pracował w wielu klubach z City Football Group.

W Benfice Lizbona nadzorował rozwój młodzieży i przejście młodych zawodników do pierwszej drużyny. Rúben Dias, João Félix, Gonçalo Ramos, António Silva i João Neves byli jednymi z tych, którzy przeszli do drużyny seniorów w trakcie jego pracy.

David Woodfine

Woodfine to kolejna osoba, którą Edwards przywrócił do organizacji w nowej roli - asystenta dyrektora sportowego - i z większą odpowiedzialnością. Przed odejściem w maju ubiegłego roku był dyrektorem klubu ds. zarządzania wypożyczeniami.

Po początkowym dołączeniu do Liverpoolu w 2014 roku jako koordynator ds. skautingu i rekrutacji, Woodfine został szefem projektów piłkarskich i operacji skautingu. Pracował zarówno z Edwardsem, jak i Hughesem, gdy był analitykiem wyników w Portsmouth w latach 2005-2010.

Jako jego numer 2, Woodfine pomoże odciążyć Hughesa, który będzie korzystał również z pracy szefa działu rekrutacji Dave'a Fallowsa, głównego skauta Barry'ego Huntera i dyrektora ds. badań Willa Spearmana. Mark Burchill dołączył do działu skautingu również z Bournemouth.

Hans Leitert

Leitert pracował jako konsultant bramkarski dla Liverpoolu od 2018 roku, ale Edwards awansował go teraz na szefa ds. bramkarstwa w FSG.

Austriak, który spędził pięć lat jako koordynator bramkarzy w stajni klubów grupy Red Bull na całym świecie, będzie nadzorował rozwój trenerów bramkarzy i wdrażał system skautingu oparty na danych. Jednym z jego pierwszych zadań będzie identyfikacja i rekrutacja nowego głównego trenera bramkarzy Liverpoolu po tym, jak odszedł piastujący tę funkcję przez wiele lat John Achterberg oraz jego asystent Jack Robinson.

Claudio Taffarel, który zaliczył ponad 100 występów w reprezentacji Brazylii w latach 1988-98, nadal pozostaje częścią sztabu.

Personel niezwiązany z piłką nożną

Billy Hogan jest dyrektorem generalnym Liverpoolu od lata 2020 roku, jednak po raz pierwszy dołączył do The Reds w 2012 roku jako dyrektor handlowy.

Jego rola, która koncentruje się na biznesowej stronie klubu, została rozszerzona w marcu tego roku o nowy tytuł dyrektora generalnego FSG International. Hogan ściśle współpracuje z Henrym, Wernerem i Gordonem, aby nadzorować zarządzanie całym przedsięwzięciem sportowym FSG, które obejmuje baseball, hokej na lodzie, wyścigi samochodowe NASCAR i golf.


Andy Hughes pozostaje dyrektorem zarządzającym Liverpoolu, ale w zespole Hogana doszło tego lata do trzech awansów:

Ben Latty został dyrektorem handlowym. Będzie on zarządzał rozwojem i realizacją strategii klubu w sektorze handlowym, w tym partnerstwami, merchandisingiem, cyfryzacją, sprzedażą biletów i infrastrukturą stadionową, a także doświadczeniem fanów, międzynarodowymi akademiami i trasami komercyjnymi.

Dyrektor finansowy Jenny Beacham będzie miała za zadanie nadzorować kondycję ekonomiczną klubu w zmieniającym się krajobrazie przepisów w całej branży.

Jonathan Bamber został natomiast dyrektorem ds. prawnych. Będzie on odpowiedzialny za poruszanie się w ramach regulacyjnych gry i kierowanie strategią nowych wyzwań biznesowych. Będzie również odpowiedzialny za program zrównoważonego rozwoju Liverpoolu znany jako „The Red Way” i zapewnienie, że klub spełnia swoje zobowiązania środowiskowe, społeczne i korporacyjne.

James PearceAutor: Bartolino
Data publikacji: 10.06.2024