Osób online 980

Piłkarz: Nathaniel Clyne

Dekada 2010
Data urodzenia 1991-04-05
Miejsce urodzenia Stockwell
Data debiutu 2015-08-09
Inne kluby Crystal Palace, Southampton
Występy 103
Bramki 2

Życiorys

Clyne przybył do Liverpoolu z Southampton, gdzie zaliczył trzy udane sezonu w Premier League i zyskał status międzynarodowego zawodnika w dorosłej kadrze.

Tym samym angielski obrońca zaliczył kolejny krok naprzód w swojej karierze piłkarskiej, która zaczęła się w jego rodzinnych stronach, czyli w południowym Londynie.

Talent Clyne’a został odkryty w akademii Afewee zlokalizowanej w Brixton, która ma na celu stwarzanie szansy rozwoju młodym osobom poprzez sport.

Stamtąd też, młody Clyne powędrował do Crystal Palace, gdzie spędził kolejnych 13 lat i ostatecznie dostał szansę zadebiutowania w profesjonalnej piłce.

Orły dały szanse młodemu obrońcy na jego „dziewiczy” występ w profesjonalnym futbolu, kiedy Clyne miał 17 lat. Zagrał wtedy spotkanie w pełnym wymiarze czasu, a jego drużyna pokonała Barnsley 3:0 w ramach rozgrywek Championship.

Nowy kontrakt był tylko kwestią czasu i Nathaniel Clyne stopniowo zyskiwał w oczach trenera i ostatecznie stał się pierwszym wyborem na swojej pozycji w drużynie Neila Warnocka przed końcem tamtego sezonu.

W 2009 roku, nadszedł czas na możliwości pokazania się na międzynarodowej arenie, jako że Clyne został powołany do reprezentacji Anglii do lat 19 na zbliżające się wtedy Mistrzostwa Europy we Francji.

Drużyna Trzech Lwów przegrała z Hiszpanią w półfinale tych rozgrywek, ale Clyne zaliczył bardzo dobry występ w tych mistrzostwach, grając w każdym spotkaniu.

Obrońca poszedł za ciosem i zaliczył intensywny sezon w piłce klubowej, kiedy zagrał we wszystkich 46 spotkaniach ligowych Crystal Palace w sezonie 2010/2011 i zdobył nagrodę dla Najlepszego Zawodnika Roku w klubie i zgarniając również tytuły Najlepszego Młodego Zawodnika w dwóch poprzednich sezonach.

Clyne został wybrany do Jedenastki Sezonu w Championship w jego ostatni sezonie na Selhurst Park, jednak jego transfer do Premier League był nieunikniony.

Ostatecznie to Southampton był górą w walce o utalentowanego obrońcę i niedługo po transferze na St. Mary's Stadium, Clyne bardzo szybko przystosował się do poziomu Premier League i rozwijał się w zawrotnym tempie.

Clyne rozpoczął sezon 2014/15 od strzelenia bramki na Anfield z Liverpoolem, jednak jego drużyna poległa wtedy the Reds 2:1. Nadeszło wtedy też jego pierwsze powołanie do dorosłej kadry Anglii w październiku 2014 roku.

Jego debiut w kadrze Synów Albionu nastąpił w spotkaniu ze Słowenią na Wembley w listopadzie i od tamtej pory Clyne jest regularnie powoływany na mecze drużyny narodowej.

Ten i inne sukcesy są zasługą bardzo dobrych występów i ważnej roli jaką odgrywał Clyne w drużynie Southampton, która zakończyła sezon na 7 miejscu w sezonie 2014/2015.

Jego godna uwagi postawa, sumienne wykonywanie obowiązków obronnych, ale i zdolność do wspierania ataków skłoniły Brendana Rodgersa do próby pozyskania prawego obrońcy i ostatecznie Anglik nowy sezon rozpoczął w barwach Liverpoolu na Anfield.

W swoim pierwszym sezonie z barwach The Reds Clyne zagrał w 52 meczach we wszystkich rozgrywkach.

W rozgrywkach 2016/17 wystąpił w 41 meczach i wydatnie pomógł Liverpoolowi zająć miejsce w Top Four. Niestety poważna kontuzja pleców sprawiła, że w kolejnym sezonie wystąpił tylko w 5 spotkaniach.

W styczniu 2019 roku Liverpool ogłosił, że Clyne zostanie do końca sezonu wypożyczony do Bournemouth.

Sezony 2018/19 i 2019/20 były koszmarne dla Clyne'a, bowiem nie wystąpił w ani jednym spotkaniu dla the Reds, a głównym powodem jego absencji było to, że zmagał się z urazem pleców lub problemami mięśniowymi.

Wraz z końcem czerwca 2020 roku umowa z Liverpoolu wygasła i po pięciu latach pobytu w klubie odszedł.