Osób online 898

Piłkarz: Alan Kennedy

Dekada 1970
Data urodzenia 1954-08-31
Miejsce urodzenia Sunderland
Data debiutu 19 sierpień 1978 przeciwko Queens Park Rangers (dom) Division One: zwycięstwo 2-1
Inne kluby Newcastle United Sunderland Hartlepool Beerschot (Belgium) Wigan Athletic
Występy 356
Bramki 21

Życiorys

Alan Kennedy na stałe zapisał się w historii futbolu jako jedyny brytyjski zawodnik, który zdobył zwycięskie bramki w dwóch meczach finałowych Pucharu Europy. Pierwsza z nich była jedynym golem w spotkaniu Liverpool Real Madryt w 1981 roku w Paryżu.

Trzy lata później Anglikowi pozostało tylko wykorzystać rzut karny, aby The Reds pokonali również Romę na jej własnym stadionie. Dzięki temu prestiżowe trofeum – Puchar Europy pojawiło się na Anfield po raz czwarty.

Przezwisko „Barney Rubble”, które otrzymał, pochodziło od bohatera popularnych telewizyjnych „Flinstonów”. Był silnym i szybkim obrońcą, a ponadto dysponował dokładnymi, charakterystycznymi dla niego, uderzeniami lewą nogą, które albo dostarczały dobrych podań albo pozwalały mu na oddanie celnego strzału. Kennedy, tak jak Terry McDermott należał wcześniej do drużyny Newcastle United, która przegrała 3:0 z LFC w rozgrywkach Pucharu UEFA w 1974 roku.

Zanim jeszcze objawił w pełni swój talent był zwykłym chłopcem przyzwyczajonym do codziennych zajęć. Swoją grą zrobił wrażenie na Bobie Paisley’u (ówczesnym selekcjonerze ) i został kupiony do LFC za Ł 300.000 w zamian za Joey Jonesa w 1978 roku. Siedem lat później przeniósł się do Sunderland klubu z jego rodzinnego miasta. Następnie grał jeszcze w kilku drużynach, a obecnie w wolnych chwilach komentuje mecze i trenuje kolejne młode pokolenia.

*Odpowiednik dzisiejszej Champions League