Osób online 957

Trener: Joe Fagan

Era 1983-1985
Data urodzenia 1921-03-12
Miejsce urodzenia Liverpool, Anglia
Inne kluby Nelson

Trofea

  • Puchar Ligi 1983/1984
  • Mistrzostwo Ligi 1983/1984
  • Puchar Europy 1983/1984

Życiorys

Kolejny manager, który odcisnął swój ślad na historii Liverpoolu Football Club, Joe Fagan, zdobył wiele pucharów, a teraz jego odpowiednikiem można nazwać Sir Alexa Fergusona.

Fagan został zatrudniony Bobie Paisley'u. Zawsze był cichy i pracował gdzieś na uboczu. Miał bardzo trudne zadanie, gdyż przejmował stanowisko po Billu Shankly'm i Bobie Paisley'u, a oczekiwania po erze ciągłych zwycięstw były ogromne. Poza tym świetny zawodnik - Souness, opuścił klub przechodząc do Sampdorii, a inny - Samy Lee, stał się cieniem samego siebie.

Było wiadomym, że Fagan musi przeprowadzić kilka transferów, i to dobrych. Kevin MacDonald i Jim Beglin byli pierwszymi graczami zakupionymi przez Joe'a. Później na Anfield przeszedł również Jan Molby, który stał się bohaterem The Kop.

Transfery były udane i przynosiły oczekiwane skutki. W pierwszym sezonie pracy przy Merseyside Fagan zdobył mistrzostwo ligowe, Puchar Europy i Puchar Ligi Angielskiej. Ponadto The Reds doszli do finału Klubowych Mistrzostw Świata. "Zawodnicy zagrali wspaniale, idealnie!" - tak Joe skomentował swoją drużynę po obejrzeniu meczu, w którym Liverpool zagrał tak dobrze, jak to tylko możliwe - wszystkie elementy do siebie pasowały, wszyscy dobrze ze sobą współpracowali, panowała idealna harmonia. Niestety, gdyby nie interweniowała historia, Joe Fagan zdobywałby trofea przez wiele więcej sezonów.

Fagan zrezygnował po tragedii na Heysel. Po zapewnieniu sobie miejsca w piątym już w historii finale Pucharu Europy, The Reds mieli powody do bycia pewnymi siebie, gdyż grali wspaniale i wszyscy uważali ich za faworytów. Niestety wydarzyła się tragedia, po której Joe zrezygnował ze stanowiska managera.

Fagan zrobił wiele dobrego dla Liverpool Football Club, i trzeba o tym pamiętać, oraz dziękować mu za to.

Poźniej Joe również trochę wspomagał LFC. Często przyjeżdżał do Melwood i udzielał wskazówek Royowi Evansowi, który zawsze z chęcią ich słuchał.

Fagan zginał w lipcu 2001 roku, w wieku 80 lat.