player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 966

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: John Toshack

Pozycja w rankingu
34
Era 1970-1978
Pozycja Napastnik
Data urodzenia 1949-03-22
Miejsce urodzenia Cardiff
Przeszedł z Cardiff City
Odszedł do Swansea City
Występy 246
Bramki 96

Życiorys

Obecność potężnego Johna Toshacka w drużynie Liverpoolu wzbudzała strach w obrońcach przeciwników przez większą część lat 70-tych i Walijczyk był kluczową postacią w sukcesach odniesionych przez klub w tymże okresie. Pozyskany został za 110 000 funtów z Cardiff City w 1970 roku i wspaniale rozpoczął swoją karierę zdobywając bramkę w swoim pierwszym meczu na Anfield podczas pamiętnego zwycięstwa 3-2 nad Evertonem.

Jednak jego pierwszy sezon w The Reds zakończył się fatalnie, ponieważ Liverpool musiał uznać wyższość Arsenalu w finale FA Cup, ale już w kolejnych rozgrywkach razem z Kevinem Keeganem stworzył jeden z najlepszych duetów w historii futbolu. Ta dwójka porozumiewała się niemalże poprzez telepatię i razem poprowadzili nową drużynę Billa Shankly'ego do Mistrzostwa Anglii i Triumfu w Pucharze UEFA w 1973 roku, a po FA Cup sięgnęli 12 miesięcy później. "Toshack, Keegan, 1-0!" komentatorzy bardzo często wypowiadali takie słowa, ponieważ wspaniałe zgrania piłki Toshacka bardzo często były zamieniane na bramki przez jego mniejszego kolegę.

Toshack miał ponad 180 cm wzrostu i był znany ze wspaniałej gry w powietrzu, ale również dysponował wspaniałą techniką i fenomenalną gibkością, jak na tak wysokiego gościa. Fani go uwielbiali, jednak tylko dzięki oblanym testom medycznym nie przeszedł do Leicester w środku lat 70-tych i potem powrócił w wielkim stylu.

W sezonie 1975/76 zapomniał o tych problemach i zdobył 23 gole, a Liverpool po raz kolejny sięgnął po Mistrzostwo Anglii i Puchar UEFA, a to drugie trofeum zostało zdobyte kosztem Barcelony, która po raz pierwszy w historii musiała uznać wyższość klubu z Anglii na własnym obiekcie.

Niestety w kolejnym sezonie Toshack odniósł kontuzje uda i jego transfer na Filbert Street ponownie stał się prawdopodobny. Z powodu kontuzji nie zagrał w Finale Pucharu Europy w Rzymie, a konkurencja w ataku była coraz większa, więc w 1798 roku musiał przenieść się do Swansea City.

Potem odniósł sukcesy jako menadżer, jednak "Potężny" Toshack zawsze będzie wspaniale wspominany na Anfield, ponieważ przyczynił się do wielu sukcesów tego klubu. "Czy słyszycie krzyk kibiców Liverpoolu? - Toshack jest naszym królem!"

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1972/73, 1975/76, 1976/77), FA Cup (1974),Puchar UEFA (1973, 1976), Tarcza Dobroczynności (1976)

Słynny fakt: Zdobył zwycięską bramkę w meczu z Barceloną na Camp Nou.

Ciekawostka: Dwukrotnie był bliski objęcia posady menadżera Liverpoolu.

- Uwielbiałem Johna Toshacka. Wyglądał, jak playboy. Wszyscy wiemy, że grał wspaniale w powietrzu, ale jeśli chodzi o umiejętność gry nogami to też nie brakowało mu techniki. Duet Toshack/Keegan był świetny. Przejdą do historii jako jeden z najlepszych duetów w latach 70-tych. - Peter Hooton na temat Johna Toshacka