Osób online 1007

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
7

Opis

15 marca 1892 roku w domu Johna Houldinga, lokalnego piwowara, członka rady miasta i przyszłego burmistrza Liverpoolu, założono Liverpool Football Club. Z powodu sporu o dzierżawę nastąpił konflikt pomiędzy Houldingiem i Evertonem, 12 marca 1892. Houlding i William Barclay (pierwszy w historii Liverpoolu sekretarz) przy pustym Anfield uformowali nowy klub.

Dziesięć lat wcześniej, w 1882, Everton Football Club był zmuszony do znalezienia stałego boiska do rozgrywania meczów domowych. Zespół ten najpierw przeniósł się na dzierżawę do Priory Road, następnie wynajął Anfield Road od znajomego Houldinga, Johna Orwella, za małą opłatę czynszową.

Jednakże, gdy Everton zaczął odnosić sukcesy, nastąpić miał rozłam. Houlding początkowo chciał, aby Everton wykupił Anfield od Johna Orwella wraz z otaczającym boisko terenem, które było w posiadaniu samego Houldinga, za tę samą cenę, jednakże Everton i zarząd chcieli długoterminowej umowy wynajęcia Anfield. Nie doszło do porozumienia, co zaowocowało tym, iż większość piłkarzy i osób w zarządzie zmuszonych było do wybudowania nowego boiska.

Houlding i Barclay pozostali na Anfield z zaledwie trzema graczami zespołu. Mała grupka wiernych kibiców pomogła odbudować nowy skład i powstał Liverpool Football Club. Houlding wyznaczył Johna McKennę to skompletowania nowego zespołu, McKenna zebrał 13 piłkarzy, spośród których 9 było Szkotami. Czerwone barwy miasta zostały przyjęte w 1894, natomiast herb z Liverbirdem w 1901. Szkice przedstawiające Liverpool Football Club ostatecznie zamieniły się w piękny rysunek.

Kiedy John McKenna zbudował zespół, Liverpool zaczął ubiegać się o dołączenie do Football League. Prośba została jednak odrzucona i drużyna zmuszona była grać w The Lancashire League.

Czwartek, 1 września 1892 - to data, która na zawsze zapisała się w klubowej historii. Liverpool rozegrał swoje pierwsze spotkanie na Anfield, przeciwnikiem była drużyna Rotherham Town w meczu towarzyskim, który zakończył się efektownym zwycięstwem 7-1.

Malcolm McVean zdobył pierwszą w historii Liverpoolu bramkę na początku pierwszej połowy, listę strzelców uzupełnili Arthur Kelvin, który trafił dwa razy, Tom Wyllie, który zdobył hattricka i John Miller.