Osób online 1002

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
70

Opis

30 marca 1976 na Nou Camp Liverpool zagrał jeden z najlepszych meczów w europejskich pucharach, kiedy przyszło mu rywalizować z Barceloną w pierwszym meczu półfinału Pucharu UEFA. The Reds stanęli przed trudnym wyzwaniem, bo barw Blaugrany broniły wtedy takie nazwiska, jak Miguel Mir, Johan Cruyff i Neeskens.

Jednakże Katalończycy zostali pokonani po kapitalnej bramce Johna Toshacka. Na Nou Camp zapanowała cisza już 13 minut po rozpoczęciu gry, kiedy Kevin Keegan oddał piłkę do swojego partnera w ataku, wspomnianego Toshacka, który strzelił obok Pedro Mory, zdobywając 21 gola w sezonie.

Liverpool uparcie dążył do utrzymania wyniku i z rosnącą pewnością siebie stał się pierwszym angielskim klubem w historii, który pokonał Barcelonę na Nou Camp! Fani Blaugrany byli oszołomieni i zaczęli rzucać w kierunku piłkarzy poduszkami po końcowym gwizdku sędziego. Bob Paisley po meczu skomentował: "Każda poduszka rzucona na boisko była hołdem dla naszej gry."Chris Wood tak wspominał tę magiczną noc w Barcelonie:

Wspaniały stadion Nou Camp w Barcelonie był miejscem jednego z najlepszych występów klubu w rozgrywkach europejskich w historii. Drużyna grała na biało i świetnie radziła sobie w defensywie, gasząc w zarodku zagrożenie ze strony błyskotliwego Cruyffa i kreatywnego Neeskensa. Zyskaliśmy także bonus za sprawą bramki Johna Toshacka, który trafiając do siatki uciszył kibiców gospodarzy już w trzynastej minucie.

Na Katalończyków czekało już hałaśliwe Anfield, jednak kwestia wyniku nie była jeszcze rozstrzygnięta, a pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Pięć minut po zmianie stron Phil Thompson wepchnął piłkę do bramki z najbliższej odległości i wyglądało na to, że karty już rozdane, jednakże goście minutę później wyrównali za sprawą Rexacha. Podobnie jak w poprzedniej rundzie przeciwko Dreźnie, doprowadziło to do bardzo nerwowej końcówki, ale Liverpool utrzymał wynik i awansował do finału, gdzie czekała już Brugia. Belgijski klub wyeliminował Hamburg, wygrywając 1-0 u siebie i remisując 1-1 w Niemczech.

Liverpool FC:
Ray Clemence, Phil Neal, Tommy Smith, Phil Thompson, Ray Kennedy, Emlyn Hughes, Kevin Keegan, Jimmy Case, Steve Heighway, John Toshack, Ian Callaghan