Osób online 771

20 spotkań, czyli Dalglish i Wembley

Kenny Dalglish zasmakuje gry na Wembley po raz dwudziesty pierwszy, licząc jego karierę piłkarską, menedżerską i okres, kiedy był grającym trenerem the Reds. Przedstawiamy dotychczasowe osiągnięcia Szkota na najsławniejszym stadionie w Anglii.

1977: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 0 Manchester United 0

Spotkanie bez historii i surowy debiut Dalglisha w barwach Liverpoolu. W tamtych czasach w przypadku remisu Tarcza Dobroczynności trafiała w ręce obu klubów.

1978: Finał Pucharu Ligi - Liverpool 0 Nottingham Forest 0

Po bezbramkowym remisie na Wembley, drużyna Forest wygrała powtórzony mecz na Old Trafford 1-0 cztery dni później, po golu Johna Robertsona z rzutu karnego.

1978: Finał Pucharu Europy - Liverpool 1 FC Bruges 0

Wielu uważa, że bramka zdobyta w tym meczu przez Dalglisha była jego najlepszą w barwach Liverpoolu. Przelobował bramkarza, po czym przeskoczył banery reklamowe i tam celebrował zwycięskie trafienie.

1979: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 3 Arsenal 1

W meczu przeciwko zdobywcom FA Cup, drużynie Arsenalu, Dalglish zdobył drugą bramkę. Pozostałe dwie strzelił Terry McDermott.

1980: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 1 West Ham 0

Ponownie to Terry McDermott zapewnił zwycięstwo, strzelając bramkę już w 17. minucie i dając Liverpoolowi piątą Tarczę Dobroczynności w historii.

1981: Finał Pucharu Ligi - Liverpool 1 West Ham 1

Alan Kennedy był pewien, że jego gol w doliczonym czasie da zwycięstwo, jednak Ray Stewart wykorzystał rzut karny w ostatniej minucie spotkania. Liverpool wygrał powtórzony mecz rozegrany na the Villa Par 2-1, a Dalglish zdobył jedną z bramek.

1982: Finał Pucharu Ligi - Liverpool 3 Tottenham 1

Tottenham objął prowadzenie po trafieniu Steve'a Archibalda w pierwszej połowie, a potem strzelali już tylko Czerwoni. Ronnie Whelan dwukrotnie i Ian Rush w doliczonym czasie gry.

1982: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 1 Tottenham 0

Liverpool utrzymał swoją dominację po golu Iana Rusha w spotkaniu przeciwko zdobywcom FA Cup.

1983: Finał Pucharu Ligi - Liverpool 2 Manchester United 1

Wyrównujące trafienie w ostatniej minucie Alana Kennedy'ego i późniejszy gol Whelana zapewniły kolejne zwycięstwo na Wembley. Bob Paisley wszedł po sławnych schodkach by odebrać trofeum.

1983: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 0 Manchester United 2

Pierwszy mecz Joe Fagana w roli menedżera nie wypadł dobrze. Bryan Robson strzelił dwie bramki i tym samym przesądził o pierwszej porażce Dalglisha w barwach Liverpoolu na Wembley.

1984: Finał Pucharu Ligi - Liverpool 0 Everton 0

Pierwszy derbowy finał nie był pamiętnym wydarzeniem. Liverpool wygrał rewanż 1-0 przy Maine Road cztery dni później, dzięki trafieniu Graeme Sounessa.

1984: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 0 Everton 1

Dziwaczne, samobójcze trafienie Bruce'a Grobbelaara nie dało najlepszego startu sezonu, w którym Everton zdobył mistrzostwo kraju i chwilowo przejął władzę w Merseyside.

1986: Finał FA Cup - Liverpool 3 Everton 1

Trzeci wewnątrz-miastowy finał na Wembley rozpoczął Gary Lineker, strzelając bramkę. Ian Rush odwrócił jednak losy spotkania, a Dalglish skompletował dublet w pierwszym sezonie w roli grającego trenera.

1986: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 1 Everton 1

Wyrównujący gol Iana Rusha w 88. minucie po wcześniejszym trafieniu Adriana Heatha oznaczał, że trofeum sześć miesięcy znajdowało się na Goodison, po czym na kolejne sześć przeniesione zostało na Anfield.

1987: Finał Pucharu Ligi - Liverpool 1 Arsenal 2

Pierwszy przegrany mecz Liverpoolu, w którym Ian Rush strzelił bramkę. Charlie Nicholas trafił dwa razy, a Dalglish odnotował pierwszą porażkę w znaczącym finale na Wembley.

1988: Finał FA Cup - Liverpool 0 Wimbledon 1

Jedna z największych sensacji w historii rozgrywek. Gol Lawriego Sancheza zatrzymał pędzący po podwójną koronę Liverpool.

1989: Finał FA Cup - Liverpool 3 Everton 2

Najbardziej emocjonujący finał, ze względu na wydarzenia z Hillsborough, które miały miejsce miesiąc wcześniej. Kolejny raz Rush okazał się koszmarem dla obrońców Evertonu, strzelając dwukrotnie w doliczonym czasie gry.

1989: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 1 Arsenal 0

Peter Beardsley strzelił jedynego gola w spotkaniu, a Dalglish wygrał swój ostatni mecz z Liverpoolem na Wembley.

1990: Tarcza Dobroczynności - Liverpool 1 Manchester United 1

Skończyło się tam, gdzie się zaczęło. Był to ostatni mecz Liverpoolu pod wodzą Dalglisha w tamtym czasie, zakończył się remisem po golach Johna Barnesa i Claytona Blackmore'a.