LIV
Liverpool
Premier League
09.05.2026
13:30
CHE
Chelsea
 
Osób online 511

BR: Zmieniamy wszystko oprócz stylu


Mimo rotacji w ustawieniu drużyny i jej składzie personalnym, Brendan Rodgers pozostaje niezłomny w swych założeniach co do stylu gry, który dał drużynie wicemistrzostwo.

Nie można zaprzeczyć, że the Reds udało się w ubiegłej kampanii pokazać, czym jest atrakcyjny futbol, i zrobili to najlepiej w całym kraju. Strach w przeciwnikach budzili zabójczym tempem, szybką wymianą podań i zmiennością pozycji.

Daniel Sturridge i Luis Suárez byli pionierami w wykańczaniu akcji, które kreowali chociażby Philippe Coutinho, Jordan Henderson, czy Raheem Sterling. Rodgers eksperymentował z ustawieniem, przechodząc z 4-3-3 przez 3-5-2 do klasycznego diamentu - wszystko po to, by upewnić się, że są gotowi na wszelkie ewentualności.

- Pracowaliśmy nad stylem od mojego pierwszego dnia w klubie i pracujemy dalej - powiedział Brendan.

- Możemy podawać, możemy kontrować wychodząc z własnej połowy, skupić się na defensywie albo grać wysokim pressingiem.

- Testowanie większej elastyczności taktyki wymaga zaufania piłkarzom. Wykonaliśmy misję z powodzeniem, bo zmieniając system, zachowaliśmy własny styl.

Kiedy przyjmowano go na stanowisko trenera, mówiło się długo o jego nacisku na posiadanie piłki. Z ostatnich obserwacji wynika jednak, że Rodgers zaadaptował swoją wizję do obecnych warunków, koncentrując się na kontratakach bardziej, niż na utrzymywaniu futbolówki.

- O dziwo, często słyszę, że znacznie oddalam się od wizji, nad którą pracowałem od zawsze. Opiniodawcy, którzy rozpowszechniają tę teorię, bardzo się mylą - utrzymywał menedżer.

- Teraz mamy bogatszy wachlarz możliwości, możemy wprowadzić różnorodność do gry. Jednak zawsze staramy się dominować na boisku, kontrolować przebieg spotkania.

- Nie wszyscy wiedzą, że można to robić również bez piłki. Zazwyczaj oceniają nas po posiadaniu, ale to błąd. I bez tego można stwarzać zagrożenie.

- Jeśli kontrolujesz grę przez 45 czy nawet 60 minut, co zdarzało się często mojej drużynie, w końcówce zdarza się przysnąć. To przypadłość nie tylko Liverpoolu, ale każdej drużyny, której posiadanie spada o średnio 8%, kiedy są na prowadzeniu.

- Wprowadziliśmy penetrację, co należy docenić. Gramy szybciej, podajemy szybciej, błyszczymy w ataku. Zawodnicy koncentrują się na strzelaniu jak największej ilości goli bardziej, niż na podbijaniu statystyk posiadania piłki, co samo w sobie niewiele by dało.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (1)

dudzik 09.06.2014 11:41 #
"- Wprowadziliśmy penetrację, co należy docenić' - hymmm takie teraz treningi są :P

Pozostałe aktualności

Jones może odejść do Interu (2)
06.05.2026 23:23, Vladyslav_1906, thisisanfield.com
Owen: Bowen powinien zastąpić Salaha (8)
06.05.2026 21:48, Wiktoria18, Liverpool Echo
Fakty i statystyki przed meczem z The Blues (0)
06.05.2026 19:24, Ad9am_, liverpoolfc.com
Salah: Bez nich byśmy nic nie wygrali (1)
06.05.2026 19:15, Shaay, thisisanfield.com
Nieobecni na dzisiejszym treningu (0)
06.05.2026 19:13, BarryAllen, Sky Sports
Klub nie planuje sprzedaży Gakpo (18)
06.05.2026 12:57, GingerElf, thisisanfield.com
Darwin Núñez opuści latem ligę saudyjską (3)
06.05.2026 12:51, AirCanada, thisisanfield.com