LIV
Liverpool
Towarzyski
27.07.2024
01:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1644

Finanse klubu w dobrej kondycji


Sprzedaż Luisa Suáreza do Barcelony pozwoliła Liverpoolowi odnotować zysk w wysokości 60 mln £. Tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj rocznego sprawozdania finansowego klubu za okres do maja 2015 r.

To o 59 mln £ więcej w porównaniu do poprzedniego roku obrotowego, kiedy odnotowano skromny, oscylujący w okolicach 1 mln £, zysk. Mimo relatywnie mizernej wielkości tej kwoty był to i tak pierwszy raz od siedmiu lat, kiedy Liverpool nie odnotował straty finansowej.

Klub, który był niechętny do sprzedaży swojej supergwiazdy Suáreza, musiał ustąpić, kiedy Barcelona aktywowała odpowiednią klauzulę w jego długoterminowej umowie z Liverpoolem. Podkreślono jednak, że cała kwota, otrzymana za sprzedaż ulubieńca the Kop, została natychmiast przeznaczona na inwestycje w drużynę.

Mówi się, że w czerwcu 2014 r. Suárez został sprzedany za kwotę 75 mln £, jednak ze strony FC Barcelony była raczej mowa o kwocie zbliżonej do 65 mln £.

Opublikowane dziś zestawienia pokazują również, że zniwelowało ogromny klubowy deficyt wynoszący 69 mln £. Deficyt ten przestał być odnotowywany i zniknął z zestawień bilansowych, co było możliwe dzięki przekształceniu go na udziały.

Oznacza to w konsekwencji, że FSG będzie mogło odzyskać te pieniądze tylko w momencie potencjalnej sprzedaży klubu. Jendakowoż włodarze podkreślają, że sprzedaż Liverpoolu nie leży w ich intencji i pozostają oddani długofalowej wizji rozwoju i chcą doprowadzić klub ponownie do rangi konkurującego o najwyższe cele w Anglii i Europie.

Opublikowane dzisiaj zestawienie pokazuje, iż:

• Przychody wzrosły o 16,5 % do poziomu 297,9 mln £.

• Przychody ze sprzedaży praw telewizyjnych wzrosły o 21,5 % do poziomu 122,6 mln £.

• Przychody z marketingu wzrosły o 12 % do poziomu 116,3 mln £.

• Przychody z dni meczowych wzrosły o 15,9 % do poziomu 59,0 mln £.

• Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 60 mln £ w porównaniu z 0,9 mln £ w poprzednim roku obrotowym.

• FSG przekształciło 69 mln £ deficytu w udziały i zainwestowało 49 mln £ w rozbudowę stadionu.

• Liverpool FC pozostaje na 9 miejscu w Deloitte Money League.

Większe dochody w trzech kluczowych obszarach

The Reds potwierdzają, że w kluczowych dla klubu strumieniach przychodów – ze sprzedaży praw telewizyjnych, z marketingu i z dni meczowych – obserwowana jest kontynuacja tendencji wzrostowej.

Od momentu przejęcia klubu przez FSG w październiku 2010 r. obserwowany jest także stały wzrost dochodów. Podkreśla się, że funkcjonowanie klubu odbywa się w coraz bardziej zrównoważony sposób pomimo faktu, że koszty działalności w świecie futbolu stale rosną.

W zestawieniach finansowych z okresu do maja 2015 r. można również znaleźć inwestycję FSG w kwocie 49 mln £, przeznaczoną na pokrycie pierwszych kosztów planowanej rozbudowy stadionu. To fundusze, które sfinansowały połowę wydatków związanych z rozbudową trybuny Main Stand, co pozwoli na ukończenie prac budowlanych przed rozpoczęciem nowego sezonu.

– Kontynuujemy stały finansowy progres i odnotowujemy wzrost w przychodach ze sprzedaży praw telewizyjnych, marketingu oraz dni meczowych. Pozwala nam to wzmocnić naszą finansową pozycję – powiedział Dyrektor Generalny Ian Ayre.

– W poprzednim roku obrotowym odnotowaliśmy pierwszy od siedmiu lat zysk, co uwidacznia postęp, jakiego dokonaliśmy.

– Tegoroczny odnotowany zysk jest znacząco wyższy, co w głównej mierze jest efektem sprzedaży Luisa Suáreza w czerwcu 2014 r. Środki te zostały natychmiast przeznaczone na wzmocnienie składu.

– Nasza rzeczywista sytuacja finansowa jest bliska poziomu rentowności, której podstawą są rosnące przychody. One są dla nas niezmiernie istotne i zapewniają nam stabilność w długim okresie.

Przychody z marketingu wzrosły o 12,9% do 116,3 mln £, co jest efektem 12 nowych i odnowionych umów partnerskich. Nie bez znaczenia było również otwarcie 180 nowych punktów sprzedażowych na całym świecie, w tym jednego w pełni autonomicznego w Malezji.

Dzisiejsze liczby uwidoczniły także wzrost przychodów ze sprzedaży praw telewizyjnych, na co miał wpływ udział klubu w Lidze Mistrzów.

Niestety, Liverpool rozczarował i nie wywalczył awansu w fazie grupowej, co oznaczało, że zespół kontynuował grę w europejskich pucharach na poziomie Ligi Europy. W tej the Reds także nie pokazali się z najlepszej strony i szybko odpadli po dwumeczu z Beşiktaşem.

Liverpool na ojczystych ziemiach zdołał awansować do półfinałów obu krajowych pucharów. W meczach półfinałowych the Reds musieli uznać wyższość Chelsea i Aston Villi.

Analogicznie wzrosły także przychody z dni meczowych, co było rezultatem większej ilości dodatkowych spotkań rozgrywanych na różnych frontach.

Klub wyciąga rękę ku fanom z całego świata

W wydanym oświadczeniu klub deklaruje, że kontynuowane są starania, aby zwiększyć zasięg oddziaływania Liverpoolu na całym świecie. Uruchomione zostały cztery nowe cyfrowe i społecznościowe platformy, w tym te dedykowane dla Finlandii, Włoch oraz Korei Południowej, co uwidacznia, że światowa renoma klubu staje się coraz większa.

W omawianym okresie 12 miesięcy Liverpool pozyskał: Adam Lallanę (£25m), Emre Cana (£10m), Dejana Lovrena (£20m), Divocka Origiego (£10m) i Alberto Moreno (£12m).

Podpisano także nowe kontrakty z zawodnikami takimi jak: Jordan Henderson, Philippe Coutinho, Kolo Touré i Jordon Ibe, a osiemnastu wychowankom klubowej Akademii zaproponowano profesjonalne umowy.

– Zaprezentowane wyniki są danymi prawie sprzed roku, ale klub we wszystkich obszarach odnotowuje rozwój i postęp na dobrym poziomie – dodaje Ayre.

– Rosną koszty działalności w piłkarskim świecie. Kwoty za transfery i pensje zawodników stale się zwiększają. Jednak w naszym działaniu nic się nie zmienia i naszą ambicją jest kontynuowanie inwestycji we wzmacnianie składu.

– Kolejną znaczącą inwestycją, poczynioną przez obecnych włodarzy, jest rozbudowa stadionu. To kluczowy element wzmacniania kondycji klubu i jednocześnie część wdrażanej długofalowej strategii, która ma na celu uczynić Liverpool konkurencyjnym i stale rozwijającym się klubem.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (3)

TPK 02.03.2016 00:46 #
Dług zniwelowali, fakt, dobra sprawa, ale kij ma dwa końce z tym zamienieniem go na udziały. Ciekawią mnie intencje, potrzebne to było do spełnienia FFP, był jakiś termin spłaty, cokolwiek ktoś wie na ten temat?
ragnarok 02.03.2016 04:52 #
FFP od ostatniego sezonu praktycznie nie istnieje... moim zdankiem zwykła inwestycja. 60 baniek, które za 5 lat? zamieni się w jakieś 150 i spowoduje to całościową "spłatę" tego, co zostało teraz z góry przeznaczone na rozbudowę Anfield. zagrywka, myślę że bardziej o charakterze zapewnienia sobie podpory finansowej i bezpieczeństwa w budżecie. dla mnie bomba, będziemy mieli poszerzony stadion praktycznie za darmo. mamy świetnych właścicieli, którzy na pewno dadzą Kloppowi tyle ile chce :)
RedMan1892 02.03.2016 10:29 #
Ciekawe czy ta dobra kondycja finansowa klubu przełoży się na działania transferowe w lecie.
Ok, wiem, że do tej pory też wydawaliśmy duże sumy, ale prócz paru wyjątków były to miliony wyrzucone w błoto. Teraz mamy okazję wydawać duże sumy, ale na naprawdę klasowych piłkarzy, którzy są warci swojej ceny. Zobaczymy jak tą sytuację wykorzysta Jurgen.

Pozostałe aktualności

Jutro pierwszy mecz pod wodzą Slota  (1)
18.07.2024 22:08, B9K, thisisanfield.com
Szoboszlai i jego walka z kontuzją  (0)
18.07.2024 19:23, Vladyslav_1906, thisisanfield.com
Ojciec Alexisa odpowiada na plotki o transferze  (0)
18.07.2024 14:52, Kubahos, thisisanfield.com
Matip może trafić do Bayeru Leverkusen  (0)
18.07.2024 12:53, RosolakLFC, thisisanfield.com
Quansah podekscytowany nową erą w klubie  (1)
17.07.2024 19:28, GiveraTH, liverpoolfc.com
John Heitinga asystentem trenera Liverpoolu  (35)
17.07.2024 17:54, Wiktoria18, liverpoolfc.com
Thiago dołącza do sztabu Barcelony  (11)
17.07.2024 15:10, Bartolino, The Athletic
Koumetio blisko Dundee United  (2)
17.07.2024 12:47, RosolakLFC, thisisanfield.com