Wynik finansowy klubu za rok 2017
Klub Liverpool FC ujawnił sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31 maja 2017 r. Dane świadczą o stabilnym rozwoju przedsiębiorstwa i zwiększeniu nakładów na inwestycje.
Rentowność działalności wzrosła. W roku obrotowym 2016 odnotowano stratę w kwocie 21 mln funtów, podczas gdy na koniec roku finansowego 2017 osiągnięto zysk netto w wysokości 39 mln funtów. Wartość środków pieniężnych z działalności operacyjnej wzrosła z 37 mln funtów w roku 2016 do 71 mln funtów w roku 2017. Wartość inwestycji finansowanych ze środków pieniężnych netto w okresie dwóch lat wyniosła 78 mln funtów.
Wartość przychodów ogółem zwiększyła się do 364 mln funtów, co pozwoliło osiągnąć zysk netto w kwocie 39 mln funtów. W okresie ostatnich siedmiu lat, odkąd klub stał się własnością grupy Fenway Sports Group, został on przekształcony w dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo o stabilnej i bezpiecznej sytuacji finansowej.
Wartość przychodów z tytułu sprzedaży praw do transmisji wzrosła o 30 mln funtów do kwoty 154 mln funtów. Wynik ten osiągnięto w pierwszym roku mającej obowiązywać przez trzy lata umowy na transmisję rozgrywek Premier League. Wartość przychodów z działalności gospodarczej wrosła o 20 mln funtów do kwoty 136 mln funtów po tym, jak podpisano 12 nowych umów współpracy z takimi przedsiębiorstwami jak Malaysia Airlines, Konami i Joie. Trzech dotychczasowych partnerów przedłużyło również swoje umowy, co dodatkowo wzmocniło pozycję, rozpoznawalność i atrakcyjność klubu na świecie. Otwarto również nowe hurtownie i sklepy w Stanach Zjednoczonych, Hong Kongu, Kanadzie i Holandii.
W zakończonym okresie finansowym klub LFC otworzył rozbudowaną trybunę Main Stand, co pozwoliło zwiększyć liczbę miejsc na stadionie Anfield do 54074. Mimo iż zespół nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich, wartość przychodów z tytułu sprzedaży biletów wzrosła o 12 mln funtów do kwoty 74 mln funtów. Duży wpływ na ten wzrost miała zwiększona sprzedaż biletów w pakietach firmowych. W związku z kontynuacją inwestycji w zawodników i infrastrukturę wzrosła również wartość zadłużenia netto (z 22 mln funtów do 76 mln funtów). Jest to jednak wartość, która nie zagraża stabilności finansowej klubu, przy założeniu kontynuacji wzrostu wyników finansowych przedsiębiorstwa.
Jednym z priorytetów dla klubu jest rozwój łączności cyfrowej z kibicami. W zakończonym okresie sprawozdawczym odnotowano wzrost liczby fanów w mediach społecznościowych o 5 milionów użytkowników.
Klub zwiększył również swoje zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności. Uruchomiono nowy program wsparcia mieszkańców Anfield i okolic. Program „Red Neighbours” ruszył w styczniu 2017 roku i oferuje wiele udogodnień dla mieszkańców dzielnicy, w tym darmowe bilety na mecze dla ponad 1100 dzieci i młodzieży szkolnej, propozycje zorganizowanej aktywności fizycznej dla seniorów oraz wsparcie mające na celu zwalczanie głodu i ubóstwa wśród miejscowych rodzin.
Do zespołu dołączyło sześciu nowych zawodników pierwszego składu, w tym Sadio Mane, Georginio Wijnaldum, Loris Karius i Joel Matip. 11 zawodników pierwszej drużyny opuściło klub, a kolejnych siedmiu przedłużyło kontrakty. Ważną częścią strategii sportowej klubu jest rozwój młodzieży. 11 zawodnikom Akademii zaoferowano profesjonalne kontrakty.
Andy Hughes, Dyrektor ds. Operacyjnych LFC powiedział:
– Przy pełnym wsparciu właścicieli przez ostatnie siedem lat znacząco poprawiliśmy pozycję finansową klubu. Osiągane przez nas wyniki obrazują stabilny rozwój finansowy klubu, mimo iż koszty działalności klubów piłkarskich rosną w bardzo szybkim tempie.
– Przez siedem ostatnich lat raz odnotowywaliśmy straty, a raz zyski. Tę zmienność przypisać można przede wszystkim kosztom związanym z kupnem i sprzedażą piłkarzy oraz terminami płatności z tytułu umów. Ważna jest jednak ogólna tendencja wzrostowa. Naszym celem jest bezustanne wzmacnianie pozycji finansowej klubu i reinwestowanie zysku w infrastrukturę i zawodników. Prowadzi to do poprawienia stabilności finansowej w długiej perspektywie.
– To był udany rok w kwestii działalności gospodarczej. Podpisaliśmy trzyletnią umowę sprzedaży praw do transmisji meczów drużyny w Premier League, nawiązaliśmy współpracę z nowym sponsorem, BetVictor, którego logo pojawiło się na strojach treningowych. Sprzedaliśmy rekordową liczbę koszulek domowych na 125 rocznicę powstania klubu. Ogólnie był to wspaniały pierwszy sezon po otwarciu nowej trybuny Main Stand.
– Wspieranie społeczności lokalnej jest dla klubu bardzo ważne, dlatego uruchomiliśmy program Red Neighbours. Dzięki niemu i pracy naszej Fundacji możemy pomagać coraz większej grupie okolicznych mieszkańców i organizacji pożytku publicznego.
Liverpool utrzymał dziewiąta pozycję w rankingu Deloitte Football Money Legaue, mimo rosnących kosztów działalności sportowej i braku uczestnictwa w europejskich pucharach w minionym roku finansowym. W obecnym okresie sprawozdawczym klub kontynuuje rozwój gospodarczy i zakwalifikował się do Ligi Mistrzów UEFA.
Hughes dodał: – Dane, o których mówimy, mają już prawie rok. W późniejszym okresie kontynuowaliśmy rozwój zarówno na boisku, jak i poza nim.
– Nasze najnowsze inwestycje, w tym trybuna Main Stand, nowy sklep detaliczny, ośrodek szkoleniowy i nowa płyta boiska na Anfield pochłoną łącznie około 200 mln funtów. Nic lepiej nie obrazuje zaangażowania właścicieli w rozwój klubu.
– Obecnie trwają prace nad projektem powiększenia stadionu przy Anfield Road i zwiększenia jego rentowności. W procesie pomagają nam architekci. To równie kompleksowy proces, co rozbudowa Main Stand.
– Wyniki klubu na boisku i inwestycje w skład są dla nas największym priorytetem. Po pobiciu rekordu transferowego w styczniu chcemy kontynuować ten trend również w lecie.
– Postęp sportowy i gospodarczy jest kluczowy dla rozwoju klubu piłkarskiego – wszyscy chcemy osiągać sukcesy i wszystko, co robimy ma służyć spełnieniu naszych ambicji sportowych. Chcemy również w dalszym ciągu efektywnie zarządzać finansami i przepływami pieniężnymi w klubie. Obecna pozycja jest owocem ciężkiej pracy rozpoczętej po przejęciu klubu Liverpool przez FSG.
W skrócie:
– Wartość przychodów ogółem wzrosła o 62 mln funtów, do 364 mln;
– Zysk netto wyniósł 39 mln funtów;
– Wartość inwestycji netto finansowanych ze środków pieniężnych netto na zawodników i infrastrukturę wyniosła 91 mln funtów (95 mln funtów zainwestowane w roku obrotowym 2016);
– Sześciu nowych zawodników;
– Rozpoczęcie prac nad nowym ośrodkiem szkoleniowym (inwestycja pochłonie 50 mln funtów);
– Rozpoczęcie współpracy z 12 nowymi podmiotami gospodarczymi.
Komentarze (2)
Natomiast cos co musi niepokoić to opóźnienie przy przedstawieniu nowego projektu ośrodka szkoleniowego (szacowana wartość inwestycji to oko,o 50 mln funtów przy czym warto by się zastanowić nad budową skrzydła szpitalnego oraz centrum medyczno - diagnostycznego - mam tu na myśli coś na wzór MilanLab lub proektowanego LegiaLab z miejscem na najbardziej innowacyjne strartupy i akceleratory)
Kolejnym ważnym tematem jest kwestia budowy nowej Anfield Road Stand i i skąd wziąć pieniadze na budowę trybuny na 10 -12 tysięcy widzów (najlepiej trójkondygnacyjnej z lożą dla biznesmenów)
Ostatnią rzeczą która musi niepokoić to niepokojący wzrost zadłużenia chociaż trzeba mieć nadzieję że nasz zarzząd i właściciel czy szanowany pan John W. henry wie co robi i że nie jest istnieje zagrożenie dla stabilności finansów klubu :)