player
 
Osób online 120

Origi o rasizmie, którego doświadczył


Gwiazda Liverpoolu, belgijski napastnik Divock Origi opowiedział o rasistowskim incydencie, który spotkał go kiedy miał zaledwie 12 lat, kiedy to ojciec jego rywala znajdujący się za linią boiska podczas meczu używał wobec niego określeń, które zawodnik określił jako „nieludzkie”.  Jak wyznał Origi, incydent ten odcisnął na nim piętno, które trwa do dziś.

W wywiadzie udzielonym Bleacher Report Divock Origi powiedział, że pamięta bardzo wyraźnie, co wydarzyło się tamtego dnia na boisku.

Na Instagram TV zamieszczone zostało pięciominutowe nagranie, na którym piłkarz opowiada o sytuacji która miała miejsca podczas jego kariery w Genk, a całości towarzyszy animowany klip ilustrujący przebieg incydentu.

25-letni zawodnik opowiada o tym, jak jego zespół udał się w podróż do Waregem, by wziąć udział w trudnym dla nich meczu.

Grający wówczas na prawym skrzydle Origi oraz jego koledzy z drużyny prowadzili czterema bramkami nad swoimi rywalami, kiedy ojciec jednego z piłkarzy przeciwnej drużyny zaczął krzyczeć zza linii boiska.

- Stał z boku boiska.  Starszy, biały mężczyzna, szare włosy, po prostu na mnie wrzeszczał. Kierował do mnie rasistowskie komentarze, wszelkiego rodzaju wyzwiska – wspomina Origi.

- Pamiętam, że patrzyłem na niego i im częściej na niego spoglądałem, tym bardziej agresywny się stawał. Mówił - ze względu na mój kolor skóry - że jestem starszy, bo byłem wyższy.

- Nawet powtarzanie tego teraz jest dla mnie trochę bolesne, tak głęboko to mnie wtedy uderzyło.

Origi wytłumaczył, że mężczyzna kontynuował i wyzywał go, używając dehumanizujących go epitetów - a to wszystko w obecności innych piłkarzy, sztabu i rodzin.

- Byłem obiektem rasistowskiego ataku, porównywał mnie do rzeczy, które nie są nawet ludzkie – dodał.

- I to nie było tak, że źle się na niego spojrzałem albo powiedziałem coś niewłaściwego.

- Próbowałem kontynuować grę, ale nie byłem w stanie, po prostu się załamałem i rozpłakałem. To był pierwszy raz, kiedy totalnie się rozsypałem na oczach mnóstwa ludzi.

Origi wyznał, że po tym spotkaniu zastanawiał się, jak to się stało, że ktoś chciał go zaatakować w tak agresywny sposób wyłącznie dlatego, że dobrze grał podczas meczu.

Kiedy po spotkaniu wrócił do domu, Origi porozmawiał na temat tego zajścia ze swoim ojcem i przyznał, że czuł się upokorzony, zaatakowany i bezbronny.

- Pamiętam że pytałem: „Dlaczego, dlaczego on to zrobił? Dlaczego ktokolwiek miałby się tak zachować?” – dodał belgijski piłkarz.

- A jedyne co mógł zrobić wtedy mój tata, to okazać mi współczucie. Pamiętam że powiedział, że żałuje, że nie mógł być wtedy ze mną by mnie chronić.

- Inną rzeczą którą powiedział było to, że czasem dzieją się rzeczy, których nie będę w stanie zrozumieć, ale powinienem skupić się wtedy bardziej na sobie, na tym kim jestem i zaakceptować to, skąd pochodzę.  Ponieważ istnieją ludzie, którzy będą niezadowoleni z tego, że mam inny kolor skóry.

Zapytany o to, co powiedziałby dwunastoletniemu sobie gdyby miał taką możliwość, Divock powiedział:

- Moja wiadomość do 12-letniego Divocka brzmiałaby: rób dalej swoje, bądź tym, kim jesteś. Ludzie będą próbowali cię stłamsić, więc po prostu bądź odważny.

Rozmawiając o tym, jak rasizm tamtego rodzica wpłynął na jego życie i co wyniósł z tego incydentu, Origi dodaje:

- To była dla mnie próba. Ten moment był dla mnie testem. Kiedy jesteś czarnoskóry to nie jesteś gorszy od innych, możesz być pewnym siebie i żyć w przekonaniu, że jesteś piękny taki, jaki się urodziłeś.

Komentarze (13)

ivers 30.07.2020 21:48 #
No i co w tym względzie?Co mamy w zamian zdewastować?
Vepson 30.07.2020 23:17 #
Kto pytał?
ticlifit 31.07.2020 05:39 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
PorucznikKolano 31.07.2020 06:40 #
Trzeba mieć totalne gówno we łbie żeby atakować małego chłopca za kolor skóry. Ogólnie rasiści to debile i nieudacznicy życiowi.
Jedi13 31.07.2020 07:12 #
Ta strona jest rasistowska, ponieważ posiada białe tło ;). A tak serio to rasizm powinien być piętnowany i to niezależnie, w którą stronę byłby on skierowany. Niestety "ideologie" typu BLACK LIVES MATTER, która zapewne przyczepiłaby się do koloru tła tejże strony internetowej powodują u ludzi odwrotny skutek. Poprawność polityczna się zagalopowała i idzie nie w tę stronę w którą powinna. Najlepszą drogą do walki z rasizmem jest edukacja zarówno ofiar rasizmu jak i tej drugiej strony.
PorucznikKolano 31.07.2020 08:41 #
Dokładnie, ja jak zobaczyłem tą hucpę z napisami BLM na koszulkach to wdałem się w dyskusję z narzeczoną. Ona pochwalała i mówiła, że fajna sprawa a ja ją uświadomiłem, że to wszystko propaganda, prosząc ją o sprawdzenie ilu czarnoskórych trenerów jest w dwóch najwyższych ligach w Anglii, ilu sędziów ma kolor skóry inny niż biały i jak wygląda struktura organizacji FA z podziałem na rasy :)
Scofield1111 31.07.2020 07:54 #
To jest chore, jakiś typ wyzywał 12-letniego dzieciaka bo jest czarny i był jednym z najlepszym na boisku..
byłem kiedyś na derbach Krakowa na stadionie Cracovi. Przy bramkach gospodarzy zagubił się 12- letni chłopak w koszulce Wisły. Dopadło do niego dwóch gości około 35-40 lat, zerwało z niego koszulkę i zaczęło bić i kopać dopiero stewardzi i jacyś rodzice zareagowali. Wiem, że to nie jest rasizm, ale czy nie ma granic nienawiści i szacunku dla innego człowieka?
PorucznikKolano 31.07.2020 08:36 #
No debile, najgorsze, że się takie kiepy płodzą. Wyobrażasz sobie co przez 18 lat życia ma tłuczone do łba dziecko takiego zwyrola?
Scofield1111 31.07.2020 13:18 #
To samo co i tatuś. A później weź przetłumacz dzieciakowi żeby tak nie robił jak jego ojciec mu kazał i sam tak robił.. eh świat wywraca się od dawien dawna ale aż strach pomyśleć do czego jeszcze jest zdolny człowiek
Jack92 31.07.2020 13:55 #
Przykra historia. Jednak jedno mnie dziwi, czy naprawdę nikt z innych widzów tego spotkania nie zwrócił uwagi temu mężczyźnie co tak wyzywał Origiego? Na pewno byli tam inni rodzice. Wszyscy stali i tylko szeptali sobie pod nosem "Ojej co za gbur"?

No chyba, że ten koleś mówił gdy Origi był bardzo blisko i nie za głośno, tak by tylko on to słyszał.

"Mówił - ze względu na mój kolor skóry - że jestem starszy, bo byłem wyższy."
Tu pewnie chodziło o podbity paszport, przez jakiś czas była na to moda u czarnych :D
VII 31.07.2020 14:51 #
To bardzo smutna historia, szczególnie że dotyczyła małego chłopca który jeszcze nie miał pojęcia co się wokół niego dzieje. A mówią że to Holandia, Belgia, Francja są państwami bardziej "otwartymi" kulturowo. Z kolei to m.in nas zazwyczaj w zachodnich mediach przedstawia się jako rasistów i homofobów z dziada pradziada.

Ale już odbiegając od tematu Divocka uważam że ta akcja Black Lives Matter swoją postacią i figurą retoryczną zamiast piętnować rasizm, paradoksalnie jeszcze bardziej go rozpowszechnia i nakłania do segregowania ludzi. "Black Lives" - dlaczego tylko czarne życie? Dlaczego np. nie pigmejskie lub azjatyckie? Bo jeden czarnoskóry amerykanin został zabity z rąk białych i akurat zostało to nagłośnione na cały świat? A ilu białych ginie z rąk czarnoskórych czy latynosów rokrocznie w Stanach? Mówi się głośno o czarnoskórych tylko i wyłącznie ze względu na historyczną segregację, niewolnictwo i gwałty z przeszłości. Kiedyś taka akcja miałaby rację bytu, ale dziś kiedy wszyscy ludzie są teoretycznie wolni należy się troszczyć o wszystkich. Nie tak jak np. w naszym państwie tylko emerytów i pary z dziećmi, a o wszystkich. Dlatego uważam że akcja powinna być czymś na wzór tej którą propaguje UEFA "United against racism".
redartur76 31.07.2020 14:53 #
Osobiście podchodzę do takich historyjek z dystansem. Nie dość że to było dawno temu, na meczu dzieciaków i jakoś nie chce mi się wierzyć że w Belgii nikt by nie zareagował na rasistowskie okrzyki na meczu dzieci. Po za tym tylko Origi był tam czarny? Śmiem wątpić. Jako 12 letni chłopak każde słowo skierowane w jego stronę mógł odebrać jako atak rasistowski. Nie dajmy się zwariować przez tą całą poprawność polityczną.
FanLFC25 31.07.2020 14:54 #
Origi gwiazdą Liverppolu? Od kiedy? Mniejsza z tym.
"Mówił - ze względu na mój kolor skóry - że jestem starszy, bo byłem wyższy." To straszne. Ja też zawsze byłem wyższy i nie raz sprawdzano mi po meczu legitymację, czy się łapię do drużyny wiekowo. Może to było na tle rasistowskim? Nigdy na to nie wpadłem, Origi otworzył mi oczy.

To jest już serio chore a news propagandowy. Ciemnoskórzy wszędzie widzą rasizm, ale dawno nie przeczytałem nic głupszego niż ubzduranie sobie, że ktoś go nazywał starszym ze względu na kolor skóry. Dodatkowo sam dodał że był wyższy... Oj Divock, lubię Cię ale nie świruj
VII 31.07.2020 15:02 #
Jaka gwiazda? - Gdyby nie Divock nie byłoby Pucharu Mistrzów. Ba nie byłoby nawet finału w Madrycie. To są ważne momenty dla których ktoś staje się legendą. Ten gość nie strzela na zawołanie jak duet Mane-Salah, ale jest gotowy na każde wezwanie i nie skarży się u dziennikarzy na siedzenie na ławce jak swego czasu jego rodak Szymon Mignolet. Dla mnie i myślę że dla wielu tutejszych to jest legenda, mimo że nie zdobył króla strzelców ani nawet nie mierzył się z Messim o złotą piłkę.
longcrisbe 31.07.2020 19:30 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
pectharsea 01.08.2020 07:43 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
longlida 01.08.2020 21:46 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
intero 02.08.2020 08:33 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
bosupne 02.08.2020 12:40 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.

Pozostałe aktualności

Liverpool szykuje umowę dla Williamsa  (0)
09.08.2020 21:15, Poommaster, goal.com
Najlepsze zagrania TAA - wideo  (0)
09.08.2020 17:24, AirCanada, liverpoolfc.com
Kostas Tsimikas na celowniku Liverpoolu  (40)
09.08.2020 17:17, Arvedui, The Independent
Klub ponownie wypożyczy Woodburna  (1)
09.08.2020 15:02, BarryAllen, Liverpool Echo
Klopp o emocjach po zdobyciu tytułu  (0)
09.08.2020 11:42, Bartolino, liverpoolfc.com
Najlepsze zagrania Robertsona - wideo  (0)
08.08.2020 18:27, AirCanada, liverpoolfc.com
Sytuacja Wilsona i Grujicia  (5)
08.08.2020 13:16, Ad9am_, Liverpool Echo