Osób online 919

Sakho uniewinniony!


Mamadou Sakho wygrał sprawę o zniesławienie przeciwko Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i ma Mamadou Sakho wygrał sprawę o zniesławienie przeciwko Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i ma otrzymać „znaczne odszkodowanie” po tym, jak fałszywie oskarżyła byłego obrońcę Liverpoolu o stosowanie niedozwolonych substancji. W oświadczeniu odczytanym na posiedzeniu jawnym w Royal Courts of Justice, WADA przeprosiła za zniesławiające zarzuty po skutecznym odwołaniu się Sakho od zakazu zażywania higenaminy, substancji powszechnie stosowanej w suplementach odchudzających.

- Czuję się szczęśliwy. Cieszę się ze względu na moją rodzinę, wszystkich moich przyjaciół, ludzi, którzy byli wokół mnie przez te ciężkie lata. Nie jest to łatwe, gdy jesteś zawodowym sportowcem i jesteś oskarżony o doping. To najgorsza rzecz, jaka może ci się przydarzyć - powiedział poza sądem gracz Crystal Palace. - Zawsze wierzyłem w swoich prawników, to mój skład, mój zespół. Zawsze mówiliśmy, że dojście do prawdy zajmie trochę czasu i cieszę się, że WADA przeprosiła. Teraz wszystko jest za mną i chcę tylko patrzeć w przyszłość. Jest to rozwiązanie sprawy, która trwała cztery lata, a rozpoczęła się po meczu Ligi Europy między Liverpoolem a Manchesterem United w marcu 2016 roku. W tym czasie Sakho otrzymał 30-dniowy tymczasowy zakaz od UEFA i nigdy więcej nie zagrał w barwach Liverpoolu. Sakho stwierdził, że to zaprzepaściło jego szanse na miejsce w reprezentacji Francji na Euro 2016.

Zakaz ten został uchylony w wyniku odwołania po tym, jak UEFA stwierdziła, że nie ma pewności co do tego, czy higenamina znajduje się na liście substancji zabronionych WADY w kategorii „beta-2 agonist”. W 2017 roku WADA specjalnie dodała higenaminę do swojej listy. W dwóch oświadczeniach przekazanych prasie w 2016 i 2017 roku WADA powtórzyła twierdzenia, że Sakho przyjął zakazaną substancję. W drugim oświadczeniu stwierdzili, że substancja jest zakazana od 2004 roku. W odpowiedzi na roszczenia Sakho, WADA wycofała swoje zarzuty i przeprosiła za nie. W oświadczeniu złożonym przez swoich prawników może przeczytać: „WADA zgadza się, że nie powinna była wysuwać zniesławiających zarzutów. WADA przyjmuje do wiadomości, że Pan Sakho nie naruszył przepisów antydopingowych UEFA, nie oszukiwał, nie miał zamiaru uzyskać żadnej korzyści i działał w dobrej wierze".

„WADA żałuje szkód spowodowanych przez zniesławiające oskarżenia. W celu wykazania szczerości tych przeprosin, WADA zgodziła się zapłacić panu Sakho znaczną sumę odszkodowania”. „znaczne odszkodowanie” po tym, jak fałszywie oskarżyła byłego obrońcę Liverpoolu o stosowanie niedozwolonych substancji.

W oświadczeniu odczytanym na posiedzeniu jawnym w Royal Courts of Justice, WADA przeprosiła za zniesławiające zarzuty po skutecznym odwołaniu się Sakho od zakazu zażywania higenaminy, substancji powszechnie stosowanej w suplementach odchudzających.

- Czuję się szczęśliwy. Cieszę się ze względu na moją rodzinę, wszystkich moich przyjaciół, ludzi, którzy byli wokół mnie przez te ciężkie lata. Nie jest to łatwe, gdy jesteś zawodowym sportowcem i jesteś oskarżony o doping. To najgorsza rzecz, jaka może ci się przydarzyć - powiedział poza sądem gracz Crystal Palace. 

- Zawsze wierzyłem w swoich prawników, to mój skład, mój zespół. Zawsze mówiliśmy, że dojście do prawdy zajmie trochę czasu i cieszę się, że WADA przeprosiła. Teraz wszystko jest za mną i chcę tylko patrzeć w przyszłość.

Jest to rozwiązanie sprawy, która trwała cztery lata, a rozpoczęła się po meczu Ligi Europy między Liverpoolem a Manchesterem United w marcu 2016 roku.  W tym czasie Sakho otrzymał 30-dniowy tymczasowy zakaz od UEFA i nigdy więcej nie zagrał w barwach Liverpoolu. Sakho stwierdził, że to zaprzepaściło jego szanse na miejsce w reprezentacji Francji na Euro 2016. 

Zakaz ten został uchylony w wyniku odwołania po tym, jak UEFA stwierdziła, że nie ma pewności co do tego, czy higenamina znajduje się na liście substancji zabronionych WADY w kategorii „beta-2 agonist”. W 2017 roku WADA specjalnie dodała higenaminę do swojej listy.

W dwóch oświadczeniach przekazanych prasie w 2016 i 2017 roku WADA powtórzyła twierdzenia, że Sakho przyjął zakazaną substancję. W drugim oświadczeniu stwierdzili, że substancja jest zakazana od 2004 roku.

W odpowiedzi na roszczenia Sakho, WADA wycofała swoje zarzuty i przeprosiła za nie. W oświadczeniu złożonym przez swoich prawników może przeczytać: „WADA zgadza się, że nie powinna była wysuwać zniesławiających zarzutów. WADA przyjmuje do wiadomości, że Pan Sakho nie naruszył przepisów antydopingowych UEFA, nie oszukiwał, nie miał zamiaru uzyskać żadnej korzyści i działał w dobrej wierze".

„WADA żałuje szkód spowodowanych przez zniesławiające oskarżenia. W celu wykazania szczerości tych przeprosin, WADA zgodziła się zapłacić panu Sakho znaczną sumę odszkodowania”.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (17)

everlast 04.11.2020 21:44 #
a co z naszym pucharem za LE i utrata LM przez to. Gdyby gral a nie Kolo to mogloby to sie potoczyc zupelnie inaczej
MoMateo 04.11.2020 21:51 #
Słyszałem że będziemy powtarzać.
kwasddz 04.11.2020 22:03 #
@MoMateo co Ty pleciesz? Przecież my już go w gablocie mamy, odkąd werdykt ogłoszono. Przyjedzie tylko gość z UEFA na dniach wygrawerować nazwę naszego ukochanego klubu i kolejne trofeum do kolekcji gotowe :)
VII 04.11.2020 22:18 #
Jak już praktycznie zapomniałem o tamtym okresie, tak znowu przypomniało mi się jak to byliśmy dymani z tym zawieszeniem Sakho i siatkówką Krychowiaka w finale. To prawda że wszystko mogło się potoczyć inaczej, ale z drugiej strony w tamtym czasie mieliśmy w składzie Moreno który robił autostradę zawodnikom rywala i niejako grał jako 12 zawodnik Sevilli. Zostaliśmy w tamtym czasie ostro wyruchani. Niemniej możliwe że gdybyśmy wtedy sięgnęli po ten puchar i zdołali dojść do LM, to prawdopodobnie wszystko mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej w późniejszych latach. Chłopcy byli jeszcze bardziej głodni sukcesów, a Klopp czegoś tam się jednak nauczył na swoich błędach i wyciągnął wnioski co do zmian w składzie, co zaprocentowało w przyszłości.
Lipaa1960 05.11.2020 00:36 #
Nie wiem gdzie bardziej nas wyruchali czy z Evertonem czy z Sewilla
VII 04.11.2020 22:32 #
Odszkodowanie powinien dostać klub który był pracodawcą i płacił zawodnikowi pieniądze za kontrakt, mimo iż przez dłuższy czas nie mógł korzystać z jego usług i musiał grać w osłabieniu w obliczu najważniejszej części sezonu. Zawodnik nie mógł grać, a mimo to Liverpool musiał w niego inwestować, pracować z nim na treningach i mierzyć się z ewentualnymi stratami na jego wartości w obszarze runku transferowym. Dokładnie nie pamiętam już szczegółów tej sprawy, za to pamiętam doskonale że klub był mocno wku***ony a Klopp miał problem z ustalaniem składu. Dlatego jeśli już, to klub powinien dostać jakąś rekompensatę. (Jeśli pominąłem coś istotnego lub przeinaczyłem jakiś fakt to proszę poprawcie, bo moja pamięć już nieco szwankuje)
everlast 04.11.2020 22:54 #
tak, Kolo musial grac,a mial juz chyba wtedy z 50lat i ledwo sie ruszal :D w tym piekna asyste mial z WBA - ale to nie jestem pewny czy nie wydarzylo sie jeszcze przed zawieszeniem.
piter25 04.11.2020 23:10 #
@everlast z tego co kojarzę to zagranie Kolo było w sezonie w którym prawie zdobyliśmy majstra i osobiście uważam, że to tamten mecz zrobił nam pod górkę jeśli chodzi o stratę punktów, na terenie z którego powinniśmy wywieźć 3 pkt... Nawet chyba powstał mem z twarzą Kolo i napisem "There is no need to be upset" :D
Lipaa1960 05.11.2020 00:07 #
Tutaj bardziej bym się skupiał na lidze Europy, gdzie Sakho z Lovrenem rozgrywali bardzo dobre mecze (czytaj powrót z Borussia) Mama był na fali wzoszącej się, w szatni był lubiany, przede wszystkim lojalny(przyszedł z PSG, jako Capitan, ale chciał grać w Angli, chciał grać u nas). Kto wie jak mógłby wtedy się potoczyc finał z Sewilla i przyszłość Sakho wraz z LFC (ogólnie jebac sędziego tego meczu). po tym wybtyku Mama wpadł w konflikt z Jurgenem przez spóźnienie się na wyjazd bodajże na toourne, gdzie Jurgen wtedy całkowicie go skreślił i nigdy więcej nie powołał na jakikolwiek mecz (tak mi się przypomina ta sytuacja) zawsze lubiłem Sakho za jego determinację i zaangażowanie, umiejętności do Virgila mu brakuje, ale myślę, że byłby świetnym uzupełnieniem w naszym dziurwaym środku obrony :)
Scofield1111 04.11.2020 23:15 #
I jak zwykle wyszło, że robili w konia naszego grajka i nasz klub. Wtedy dobrze nam szło, musieli coś znaleźć. Odszkodowanie należy się i Mamadhou i Nam
P1LSH1 04.11.2020 23:41 #
Tak po ludzku to szkoda gościa. Pamietam jakie zamieszanie z tym wszystkim było..
Redzik90 04.11.2020 23:55 #
Tak naprawdę tamta niby "błaha" afera skończyła facetowi dużą karierę. Szkoda, naprawdę szkoda tego nygusa.
Mitchell 05.11.2020 02:42 #
Wiecie co...?
To może powtórzmy tamten sezon.
Zagrajmy go jeszcze raz.
Kijoraptor 05.11.2020 10:53 #
Powtarzany to jest news kilka razy ;)
Szkoda Sakho, lubiłem gościa za walkę i za mecz z Borussią. Ta afera i niesnaski z Jurgenem odbiły się na jego karierze w Liverpoolu.
Radbug 05.11.2020 11:34 #
Myślę, ze odszkodowanie dla klubu w okolicach minimum 10 milionów się nalezy jak psu buda. Dla samego Sakho powinno to być jeszcze więcej.

Mamy dobrych i sprawdzonych po sprawie z New Balance prawników. Powinniśmy ich oskubać do ostatniego grosza. Gdyby to była zwykła pomyłka, to ok, zdarza się i przeprosiny+niewielka rekompensata byłyby wtedy wystarczające. Jednak to jest wałek na niewyobrażalną skalę. Jakim cudem wszyscy już następnego dnia od zawieszenia wiedzieli, że tej substancji nie ma na liście środków zakazanych. Wszyscy oprócz najważniejszej agencji, która ma się niby tym zajmować i o to dbać. I sprawdzenie papierów, że faktycznie nie ma czegoś takiego na ich listach zajęło im 4 lata.

Żadnej litości dla oszustów. Po wypłaceniu odszkodowań mogą nawet zbankrutować i się rozpaść.
Liverpool16 05.11.2020 16:21 #
Bardzo szkoda tego obrońcy, może wydawać się absurdalne to co napiszę - ale do czasu przyjścia Van Dijka uważałem go za najlepszego naszego środkowego obrońce w tamtym czasie, mógł się dla wielu wydawać śmieszny w sposobie poruszania się, ale robił robotę. Wbrew pozorom nie bał się wyprowadzać piłki, często były to nie ma co ukrywać ryzykowne zagrania, ale to nie było tylko na bok do bocznego obrońcy, tylko do środkowych pomocników pod pressingiem.
Jaquar 05.11.2020 17:37 #
ja i mój brat również go uwielbialiśmy w zespole i chwaliliśmy w wielu meczach. do pewnego momentu był pewniakiem, grał świetne mecze i wkładał w nie swoje serce. zawsze wielki sentyment do Sakho, bardzo się cieszę, że wygrał sprawę i został oczyszczony.

Pozostałe aktualności

Skład na start przygotowań do nowego sezonu  (0)
16.06.2024 11:59, Bartolino, thisisanfield.com
Díaz z bramką i asystą dla Kolumbii  (1)
16.06.2024 11:19, Margro1399, liverpoolfc.com
Liverpool odpowiada na plotki o odejściu Van Dijka  (0)
15.06.2024 16:14, Bartolino, thisisanfield.com
Southgate mocno wierzy w Trenta  (1)
15.06.2024 13:36, Bajer_LFC98, thisisanfield.com
Argentyna wygrywa z Mac Allisterem w składzie  (0)
15.06.2024 12:40, Bajer_LFC98, liverpoolfc.com
Pięć klubów zainteresowanych McConnellem  (0)
14.06.2024 22:06, B9K, thisisanfield.com