player
MUN
Manchester United
Premier League
22.08.2022
21:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 400

Liga chce udostępniać rozmowy arbitrów podczas VAR


Według informacji uzyskanych przez The Times, Premier League ma planować udostępnianie rozmów pomiędzy arbitrami w trakcie analiz VAR-u. System wideo-analiz przyniósł wiele kontrowersji zwłaszcza w zakresie interpretacji pozycji spalonej. 

Plany ligi mają na celu przede wszystkim pomóc kibicom zrozumieć proces podejmowania decyzji i zapewnić większą transparentność. Dyrektor generalny Premier League, Richard Masters zaznaczył, że pomysł ten jest rozważany, ale nie ma na ten moment konkretnej daty rozpoczęcia projektu.

- Jest ogólny pogląd, że udostępnienie tych rozmów to dobra rzecz. Chcemy być bardziej otwarci dla kibiców, jeśli chodzi o decyzje podejmowane przez arbitrów. Musimy jednak dokładnie opracować jak to zrobimy - powiedział Masters.

Udostępnianie rozmów arbitrów funkcjonuje już w lidze MLS, gdzie materiały są udostępnianie na YouTube. Szef sędziów Howard Webb ma teraz wrócić do Premier League, aby zarządzać pracą sędziów w Anglii. 

Komentarze (22)

abramamba 04.08.2022 09:12 #
Wprowadzenie tej opcji byłoby dużym krokiem w kierunku poprawienia jakości ligi. Podobnie jak możliwość przeprowadzenia 5 zmian.
LiverpoolFan9 04.08.2022 09:18 #
po co? Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby danie trenerom dwóch możliwości skorzystania z VAR w czasie meczu.
roberthum 04.08.2022 09:31 #
No właśnie po to, żeby zwiększyć transparentność przy podejmowaniu decyzji. Tak, żeby kibice oraz trenerzy wiedzieli czym arbiter wraz ze swoimi pomocnikami kierowali się przy podejmowani decyzji. Ograniczenie użycia VAR-u do challengu jaki znamy z siatkówki nie spowoduje nagle, że nieraz niezrozumiale decyzje przestaną zapadać. Zapis rozmów może być odpowiednim materiałem dla komisji, żeby np. ukarać sędziego jak wykaże sie błędnym rozumieniem przepisów (lub brakiewm zrozumienia). Również w przypadku w ktorej arbiter główny nawet nie podchodzi do monitora, mimo wyraźnej kontrowersji wymaga wyjaśnienia, co usłyszał od asystenta z wozu VAR. Tak samo gdy VAR bedzie dotyczył czerwonej kartki, klub bedzie mógł się odwołać od tej decyzji mając dodatkowy argument.

Uważam, że to jak najbardziej dobra decyzja. Jesli sedziowie podejmują decyzje zgodnie z obowiązującymi przepisami, to nie powinno to stanowić dla nich problemu
lfc777 04.08.2022 09:51 #
Mam mieszane uczucia. Z jednej strony to naprawdę może pomóc, z drugiej jestem przeciwny wszelkiemu podsluchiwaniu, śledzeniu, nakładaniu presji.
roberthum 04.08.2022 10:05 #
Przecież to nie są prywatne rozmowy, żeby można mówić o podsłuchiwaniu i śledzeniu. To są rozmowy dotyczące pełnionych obowiązkowych i to jest dobry krok, żeby wiedzieć na jakiej zasadzie podejmowane sa pewne decyzje. Nieraz mnie zastanawiało, czym kierowali się arbitrzy przy podejmowani decyzji, albo co powiedział człowiek z VAR-u, że główny nawet nie fatygował się do monitora
lfc777 04.08.2022 10:42 #
Wydaje mi się że ludzie są zbyt subiektywni.
Postawcie się na ich miejscu, jakąkolwiek pracę wykonujecie, czy chcielibyście być nagrywani, że świadomością że te nagrania odsłuchaja miliony widzów i będą szukać najmniejszego bledu żeby was pociągnąć do odpowiedzialności? Praca to praca owszem ale gdzieś są granice etyki, przynajmniej moim zdaniem.
roberthum 04.08.2022 10:56 #
Cóż, każdy zawód ma swoje uwarunkowania. Bycie sędzia piłkarskim na najwyższym szczeblu ma to do siebie, że jest się na świeczniku. Miliony ludzi na całym świecie obserwują i oceniają Twoją pracę i musisz być na to przygotowany. Jesli to jest dla danego człowieka niewłaściwe powinien poszukać zajęcia, gdzie nie będzie tak eksponowany.

Wprowadzenie zapisów rozmów może w niektórych przypadkach usprawiedliwić sędziego. Nieraz zmiany w przepisach (np. dotyczących ręki w polu karnym) zmieniają się tak często, że nie każdy kto śledzi zmiany w regulacjach, może nie mieć pojęcia, że obowiązuje taka interpretacja. Jednak prawdopodobnie w większości przypadków spadnie większa krytyka na arbitrów, co może poskutkować odpowiednimi działaniami FA- lepszymi szkoleniami dla sędziów, ostrzejsze egzekwowanie kar w przypadku rażących błędów czy wreszcie zmiany w przepisach tak aby eliminować pewne kontrowersje.

Dla mnie jako kibica będzie to zmiana na plus. jeśli byłbym sędzią w PL pewnie bym nie chciał, żeby ta zmiana weszła w życie
RedKoks 04.08.2022 10:11 #
Przede wszystkim to trzeba zacząć w końcu oceniać prace arbitrów i wyciągać jakieś konsekwencje za notoryczne rażące błędy.
Jak to jest, że każdego praca jest oceniana, a źle wykonana jest karana, tylko państwo arbitrzy są nietykalni.
lfcarty 04.08.2022 10:15 #
Kryteria wybierania sędziów są niezrozumiałe.
30 lat w zawodzie wystarczy, nieważne że jest się niedowidzącym i przygłuchym.
Doświadczenie jak radzić sobie z pomyłką i nie zwracanie uwagi na przepisy.
To jest angielski sędzia,najgorszy na świecie.
Snatchi 04.08.2022 10:54 #
Sędziowie w Hiszpanii jeszcze gorsi, oglądałem i wiem.
Snatchi 04.08.2022 10:27 #
Super pomysł, który powinien od razu być wprowadzony z wejściem VARu.
Timotheus 04.08.2022 11:22 #
Nie wiem czy to dobry pomysł, w tatym roku w F1 były udostępnione rozmowy Team'ów z dr wyścigowym, i co niektórzy wiedza ile to kontrowersji wywołało, i po roku zrezygnowali z tego. Ale z drugiej strony, może sędziowie częściej do ekraników będą podbiegać, a nie wierzyć na słowo, jeśli będzie to jawne...
roberthum 04.08.2022 11:33 #
W F1 kontrowersje byłyby takie same, albo nawet większe nawet gdyby nie było ujawnionych rozmów. Trzeba pamiętać, że to nie te ujawnione rozmowy były kontrowersyjne, ale decyzje podejmowane przez Masiego. Tak kibic przynajmniej dowiedział się dlaczego np. przy kolejnym restarcie w Arabii nagle Ocon wylądował na pierwszym miejscu, albo dlaczego Hamilton nie musiał oddać pozycji Maxowi po wyprzedzaniu poza torem w ZEA (pomijając zasadność tych decyzji). Po prostu Masi nie poradził sobie na stanowisku dyrektora wyścigowego, zamiast podejmowac decyzje samodzielnie postawił na wypracowywanie decyzji wskutek dialogu z zespołami co spowodowało, że RBR i Merc wykorzystali to do bólu kręcąc nim jak latawiec na wietrze. Dodatkowo to wyglądało tak, że RBR z Mercem rozmawiają sobie z Masim i podejmują decyzje, a pozostałe zespoły nie były nawet dopuszczane do głosu
ynwa19 04.08.2022 11:29 #
Uwazam,ze sedzia powinien na boisku w krotkiej formie(jak w hokeju) wyjasnic podjeta decyzje.
Bylbym ciekaw jakim argumentem posluzylby sie wtedy ten pseudoarbiter,ktory nie dal karnego Evertonowi po ewidentnym zagraniu reka Rodriego.

Po raz enty sie powtorze:dopoki panowie z gwizdkiem beda chronieni niczym "swiete krowy" i nie beda karani za zle prowadzenie zawodow dopoty nic sie nie zmieni.
Fanlive94 04.08.2022 18:37 #
Dokładnie, sędziują na odpierdol, bo i tak wiedzą, że nawet za naprawdę karygodne błędy, to co najwyżej posędziują mecz w Championship ,,za karę".
MG75 04.08.2022 11:49 #
Najlepszym wyjściem byłoby umożliwienie trenerowi dokonania challenge'u na żądanie, czyli weryfikacji VAR spornej sytuacji.
roberthum 04.08.2022 11:54 #
No, ale jaka różnica jest w podejmowaniu decyzji w przypadku zgłoszenia challlenge'u czy podjęciu analizy z urzędu tak jak to jest teraz? Żadna. Ważne jest nie to wskutek czyjego wniosku analizowana jest dana sytuacja, tylko jak tą analizę się prowadzi. Wgląd w rozmowy między sedziami w czasie analizowania powtórek da więcej niż to czy trener ma możliwość challengu czy sędziowie z automatu biorą temat na tapetę. Moim zdaniem oczywiście.
MG75 04.08.2022 13:04 #
Różnica jest taka, że jak sędzia podejdzie do VAR to podejmuje decyzję na swoje konto, poza tym nie każda sporna sytuacja kończy się analizą wideo.
Wracając do ręki Rodriego z Evertonem - gdyby Lampard mógł zarządzić challenge to sędzia pewnie by podyktował karnego, a tak nie został do monitora poproszony i temat uciekł.
roberthum 04.08.2022 13:48 #
No, ale kto powiedzi, w przypadku challengu zostałby poproszony do monitora. Równie dobrze, po zgłoszeniu przez Lamparda chęci zweryfikowania sytuacji, ktoś z wozu VAR mógłby powiedzieć, że wszystko było okej i sayonara.

Tu należałoby poza kontrolą jak te analizy wyglądają (np. poprzez publiczny dostęp do rozmów arbitrów) zobligować głównego do samodzielnej analizy sytuacji na monitorze VAR w przypadkach istotnie wpływających na wynik meczu- potencjalnego karnego, czerwonej kartki czy sprawdzenie prawidłowości zdobytej bramki.

Niestety nie da się skonstruować przepisów, żeby w każdej sytuacji uniknąć błędów. Piłka nozna to nie siatkówka- to gra kontaktowa, dużo bardziej dynamiczna, na boisku o znacznie większej powierzchni, a więc duzo więcej zdarzeń nie bedących zerojedynkowymi, więc danie nawet 2 challengow na połowę może bardzo krzywdzace zespół przy dużej liczbie błędów sędziowskich. Z drugiej strony nakazanie biegania głównemu do monitora VAR w sytuacjach, które nie są stykowe wydłuży proces podejmowania decyzji (a niestety nie da się ubrać w przepisy co jest sytuacją niejednoznaczną, a widać, że aktualny model kiedy wóz VAR decyduje kiedy główny powinien podejść do monitora nie sprawdza się)
firo9 04.08.2022 11:53 #
Na końcu i tak będą ciągnąć City ile się da, ja się nawet nie łudzę. Jakiś karny z dupy i niepodyktowanie ewidentnej 11 dla nas to kwestia 5 pierwszych kolejek
liverpoool 04.08.2022 13:28 #
A jeśli chodzi o ręki w polu karnym na naszą korzysc to już wogole żaden arbiter nie widzi, mnie aż zdziwiło że wtedy podczas finału z City sędzia podyktował karnego po ręce Diaza bo przypuszczam że w lidze nie byłoby karnego
Aklerua 04.08.2022 13:43 #
Ja bym zrobił głosowanie SMS przez widzów. Mają 1 minutę na wysłanie smsa. I podejmują decyzje

Pozostałe aktualności

Hamann o czerwonej kartce Núñeza  (0)
16.08.2022 23:25, Agamk05, Liverpool Echo
Chwile szaleństwa i momenty geniuszu  (2)
16.08.2022 21:34, Kubahos, The Athletic
Díaz graczem meczu z Palace  (1)
16.08.2022 19:17, Zalewsky, własne
Elliott: Musimy uczyć się na błędach  (9)
16.08.2022 17:55, Wiktoria18, liverpoolfc.com
Gol Díaza z różnych ujęć kamer - wideo  (4)
16.08.2022 17:05, AirCanada, liverpoolfc.com
Skrót meczu  (0)
16.08.2022 13:50, Piotrek, liverpoolfc.com
Opinie prasy po remisie z Palace  (2)
16.08.2022 12:10, Ad9am_, liverpool Echo