player
ARS
Arsenal
Premier League
09.10.2022
17:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 473

„Nowy Ład” w angielskich rozgrywkach


Liverpool miałby w przyszłości możliwość zrezygnowania z gry w Carabao Cup - taką opcję dopuszczałyby nowe rozwiązania, których wdrożenie jest planowane w angielskich rozgrywkach. 

Kluby Premier League wspierają proponowane zmiany w turniejach Pucharu Anglii oraz Pucharu Ligi Angielskiej, które mogą skutkować wycofaniem się niektórych drużyn z tych drugich rozgrywek.

W środę odbędzie się walne zgromadzenie udziałowców Premier League, podczas którego omawiane będą sugerowane zmiany w krajowym kalendarzu rozgrywek, które miałyby obowiązywać od 2024 roku.

Wśród propozycji, które pojawiają się w ramach „Nowego Ładu dla Piłki Nożnej” znalazły się między innymi postulaty rezygnacji z powtórek w trzeciej i czwartej rundzie Pucharu Anglii oraz wprowadzenia możliwości wycofania się przez kluby grające w europejskich rozgrywkach z uczestnictwa w Pucharze Ligi Angielskiej.

Możliwość taka miałaby dotyczyć klubów występujących w Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy – mogłyby one zrezygnować całkowicie z występów w Carabao Cup lub alternatywnie rozgrywać turniej wystawiając drużynę U-21.

Jak donosi the Times, rozwiązania te mają być dopiero konsultowane z Angielską Federacją Piłkarską oraz z EFL. EFL skomentowało jednak, że „z zadowoleniem przyjęłoby rozmowy na temat przyszłości Pucharu Ligii Angielskiej oraz powtórek w Pucharze Anglii”.

Rozwiązanie polegające na zlikwidowaniu powtórek w rozgrywkach FA Cup jest opisywane jako „nie do uniknięcia”, gdyż jest to „najłatwiejszy sposób na znalezienie wolnego czasu w terminarzu”.

Jednocześnie, ponieważ Carabao Cup jest postrzegany jako ważne źródło finansowania dla klubów z niższych lig, doszło do wypracowania „kompromisowego rozwiązania” dotyczącego przyszłości tego turnieju, w miejsce wcześniejszych prób jego całkowitej likwidacji.

Mimo tego, że obie propozycje zmian wydają się rozsądne z punktu widzenia klubów grających w Premier League, nie należy spodziewać się, że decyzja zapadnie w tym tygodniu.

Niesamowity pościg Liverpoolu za poczwórną koroną w ubiegłym sezonie, w trakcie którego the Reds zdobyli zarówno Puchar Anglii jak i Puchar Ligi Angielskiej, a także walczyli do samego końca w Premier League i Lidze Mistrzów, powinien być postrzegany jako coś wyjątkowego i nietypowego.

Zdecydowanie częściej kluby biorące udział w europejskich rozgrywkach wystawiają w krajowych turniejach – szczególnie w Carabao Cup – swoje słabsze składy, by nie eksploatować zbyt mocno kluczowych zawodników.

W rzadkich przypadkach, takich jak absurdalny wręcz terminarz Liverpoolu w okresie pomiędzy Klubowymi Mistrzostwami Świata a Carabao Cup pod koniec 2019 roku, zespoły musiały wystawiać do gry w meczach pucharowych wyłącznie zawodników z akademii.

Jürgen Klopp od dłuższego już czasu opowiada się za poluzowaniem harmonogramu spotkań w taki sposób, by zmniejszyć obciążenie piłkarzy, które w tym sezonie będzie jeszcze większe niż zwykle w związku z zimowymi Mistrzostwami Świata.

Jednak jest mało prawdopodobne, by szkoleniowiec the Reds opowiedział się za całkowitą likwidacją Carabao Cup i odmówił tym samym zespołom na niższych szczeblach rozgrywek finansowego wsparcia, jakie wiąże się z udziałem w tym turnieju.

Komentarze (7)

B9K 21.09.2022 00:06 #
Zaorać to Kakao w cholere. Nikomu niepotrzebne obciążenie kalendarza.
ynwa19 21.09.2022 06:54 #
Taaa...likwidujmy wszystko jak leci a UEFA wprowadzi mecze grupowe LM na innych kontynentach,final w Australii albo innym Singapurze!
Od tych "nowoczesnych" po- nie! wymyslow to mi sie rzygac chce.
Fanlive94 21.09.2022 08:43 #
Akurat likwidacja debilnych powtórek w Pucharze Anglii to bardzo dobry pomysł, a ograniczenie kakako kap też jest dobrym pomysłem. Po co komu drugi puchar krajowy, który największe drużyny mają w dupie, chyba że młodzikami i rezerwowymi dojdą daleko, jak my w zeszłym sezonie.
ynwa19 21.09.2022 09:53 #
Zniesienie powtórek w FA Cup jest ok-tutaj jestem nawet za.
Lecz Carabao powinien zostać bo przecież i tak w pierwszych rundach gramy rezerwami/młodzieżą czy graczami szukającymi minut.

Bardziej martwi/wkurza mnie to "majsterkowanie" przy LM😡
hoster 21.09.2022 07:10 #
Jak to wszystko idzie w złym kierunku, mi się wydaję, że przez taki gowno więcej ludzi przestanie oglądać piłkę niż zacznie.
roberthum 21.09.2022 08:10 #
Tak tylko spytam, bo nie znam na tyle przepisów. Są aktualnie jakieś regulacje, które zabraniają zespołom wystawianie w Carabo Cup składu U-21? Jesli nie to w czym problem? Możemy uznać te rozgrywki za nieznaczące dla nas i po prostu od początku do końca wystawiac tam 3 garnitur lub piłkarzy z akademii. Jeśli aktualne przepisy tego nie zabraniają to fakt, że najsilniejsze zespoły decydują się na umieszczanie w składzie meczowym tego turnieju swoich podstawowych zawodników to tylko i wyłącznie ich problem i ich decyzja. Nie rozumiem tej burzy, więc może niech mnie ktoś oświeci :)
The_Normal_One 21.09.2022 09:17 #
Dla mnie PLA powinien zostać zlikwidowany a w to miejsce rozszerzony o jedną czy dwie rundy PA. Ale rozumiem, że ten pierwszy puchar to jakaś tradycja. I o dziwo proponowane zmiany mają wreszcie sens, zwłaszcza punkt o powtórkach meczów. Moim zdaniem powinny być zniesi ok nie dogrywki oprócz finałów.

Pozostałe aktualności

1:0 po pierwszej połowie  (60)
04.10.2022 21:48, Gonzo, własne
Skład na Rangers  (116)
04.10.2022 19:40, Gonzo, liverpoolfc.com
Fakty i statystyki przed meczem z Rangersami  (1)
04.10.2022 11:06, Ad9am_, liverpoolc.com
Klopp: Musimy trzymać się razem  (3)
04.10.2022 11:03, A_Sieruga, liverpoolfc.com
Henderson: Ten mecz sam się nie wygra  (2)
04.10.2022 10:29, Bartolino, liverpoolfc.com
Spojrzenie na rywala z Glasgow  (0)
04.10.2022 01:25, Agamk05, liverpoolfc.com
Trening przed Rangersami - zdjęcia  (0)
04.10.2022 00:33, Zalewsky, liverpoolfc.com
Rangers oddają hołd ofiarom Hillsborough  (0)
03.10.2022 21:31, AirCanada, liverpoolfc.com