Podsumowanie okna transferowego
Kolejne okienko transferowe dobiegło końca, tym razem było to wyjątkowo aktywne lato w wykonaniu Liverpoolu. W zamieszczonym podsumowaniu inspirowany portalem goal.com dokonałem oceny każdego transferu w skali szkolnej 1-6, z perspektywy klubu kupującego, sprzedającego oraz samego zawodnika. Na koniec podsumowanie okienka jako całości. Dane co do kwot oraz występów za transfermarkt.pl. Zapraszam do lektury.
Transfery z klubu
Fabinho
Wiek:29 lat
Pozycja: defensywny pomocnik
Kwota transferu: 46,70 mln euro
Dla Liverpoolu:
Fabinho spędził w klubie 5 lat, przyczyniając się w tym czasie w sporym stopniu do największych sukcesów klubu. Zakupiony z AS Monaco pomocnik miał naprawdę ciężkie wejście do zespołu rozgrywając pierwsze spotkanie w Premier League dopiero w 9. Kolejce. Przez pierwsze miesiące w klubie wyglądał na zawodnika, nienadążającego za tempem ligi. Jednak, od grudnia stał się regularnym zawodnikiem w składzie i z każdym spotkaniem wyglądał coraz lepiej. Zapewniając zabezpieczenie grającemu Heavy Metal zespołowi. Jednak ostatnie kilkanaście miesięcy popularny Fabs wyglądał znowu, jak na początku swojej kariery w klubie, nieco nieobecny, nieco za wolny, często spóźniony, łatwo mijany. Nadal potrafił wspiąć się na szczyt swoich możliwości w pojedynczych spotkaniach, jednak w przekroju całego sezonu 22-23 jego dobre spotkania można policzyć na palcach jednej ręki, będąc wyjątkowo szczodrym może dwóch rąk. Biorąc pod uwagę jego wiek i kwotę transferu niemal 50 milionów Euro, oraz zwolnienie niemałej tygodniówki, wydaje się to być umiarkowanie dobrym biznes.
Ocena 4
Dla Al-Ittihad:
Saudyjska liga chce stworzyć swoją lige gwiazd. Fabinho wydaje się ciekawym dodatkiem w druzynie. Która wcześniej zadbała o usługi N’golo Kante oraz Karima Benzemy. Z pewnością dzięki tak znanemu nazwisku, klub zyska większy rozgłos. Jednak kwota niemal 50 mln euro za zawodnika w wieku niemal 30 lat i wyglądającego na wypalonego, wydaje się całkiem wysoka.
Ocena 4+
Dla Fabinho:
Transfer do Arabii Saudyjskiej wydaje się jasnym znakiem, że ogień Fabinho przygasł. Zawodnik poszedł na łatwiznę, odcinać kupony za grube dolary. Utrata miejsca w kadrze oraz słabsza dyspozycja w klubie wydają się być powodowane nie tylko problemami natury fizycznej, ale też podejściem zawodnika. Fabs nie jest już głodnym , gotowym dać z siebie wszystko w każdym meczu wojownikiem. Stał się wygodny i wybiera łatwiejszą drogę, w wieku, w którym mógłby teoretycznie mieć przed sobą jeszcze kilka lat dobrej gry.
Ocena 2
Jordan Henderson
Wiek: 33 lata
Pozycja: środkowy pomocnik
Kwota transferu: 14 mln euro
Dla Liverpoolu:
Po 12 letniej przygodzie z klubem, w tym 8letniej, jako kapitan, z klubu odchodzi zawodnik który z opaską na ramieniu podnosił między innymi puchary Premier League i Champions League. Jordan od początku swojej przygody z klubem był zawodnikiem, którego umiejętności i przydatność dla zespołu były podważane. Jednak trzeba mu przyznać, że w swoich najlepszych latach był zawodnikiem, bez którego nie wyobrażano sobie podstawowej XI Liverpoolu. Kariera Jordana zmierza powoli ku końcowi. Ostatni rok był wyjątkowo przeciętny w jego wykonaniu, jego rola w drużynie coraz słabsza. Liverpool skasował całkiem wysoką opłatę za transfer zawodnika w zaawansowanym wieku i z wysoką tygodniówką. Jednak wciąż był to kapitan, co potrafił dać coś (choć z upływem lat coraz rzadziej)„ekstra”.
Ocena 4-
Dla Al-Ettifaq FC
Drużyna, która jest w posiadaniu fana Liverpoolu, po zatrudnieniu Stevena Gerrarda postarała się o ściągnięcie jego następcy jako kapitana klubu z Anfield. Nie jest to tak zamożny klub, jak część konkurencji z kraju. Jednak dzięki przyciągnięciu takiego zawodnika, jak Henderson z pewnością zyskają nieco uwagi. Jordan z miejsca został kapitanem klubu i z pewnością wyrośnie na jego czołową postać. Sama kwota transferu też nie jest kwotą, która co najwyżej oznacza kilka Bentleyów mniej dla właściciela klubu.
Ocena 5
Dla Jordana
Wybór Arabii Saudyjskiej dla wizerunku nie jest najlepszym rozwiązaniem, tak samo sportowo wydaje się być umiarkowanie ambitnym kierunkiem. Jednak z pewnością finansowo Jordan wyjdzie na tym wyśmienicie. W każdym razie wydaje się, że mógłby jeszcze pełnić w Liverpoolu role zawodnika rotacji, czy też być czołowym zawodnikiem klubu z dolnej części tabeli. W każdym razie Jordan wybrał inaczej i ciężko mieć do niego o to większe pretensje
Ocena 3+
Fabio Carvalho
Wiek: 20 lat
Pozycja: ofensywny pomocnik/skrzydłowy
Kwota transferu: wypożyczenie
Dla Liverpoolu
Fabio nie wyglądał na faworyta Kloppa. W początkowej fazie sezonu dostawał szansę, odwdzięczając się między innymi golem na wagę 3 punktów w doliczonym czasie przeciwko Newcastle United. Jednak w drugiej części sezonu zawodnik popadł w niełaskę niemieckiego managera i zaliczył jedynie kilka epizodów, często nawet nie łapiąc się na ławkę rezerwowych. Na ten moment ciężko byłoby klubowi otrzymać godziwą zapłatę za zawodnika, więc wypożyczenie go może zwiększyć jego potencjalną wartość na rynku transferowym, gdyż wydaje się, że sam zawodnik nie widnieje w planach klubu.
Ocena 4
Dla RB Leipzig
Klub z Lipska otrzymuje młodego, przebojowego zawodnika za „pół darmo”. Wydaje się to być ruch pozbawiony ryzyka, co najwyżej będą musieli pogodzić się z jego stratą na koniec sezonu, gdyż umowa między klubami nie zawiera klauzuli wykupu.
Ocena: 5
Dla Fabio
Wydaje się to świetna możliwość rozwoju w wymagającym, jednak mniej konkurencyjnym środowisku niż w Liverpoolu. Jeśli poradzi sobie dobrze na wypożyczeniu może reanimować swoją nieco poszarpaną przez zeszły sezon karierę. Klub RB Leipzig wydaje się idealnym miejscem na rozwój młodych, zdolnych zawodników
Ocena 5
Transfery do klubu
Alexis Mac Alister
Wiek 24 lata
Pozycja uniwersalny środkowy pomocnik
Kwota transferu: 42 mln euro
Dla Liverpoolu
Do Liverpoolu trafił Mistrz Świata, zawodnik, który był gwiazdą w Katarze, a także wyróżniającą się postacią w wyjątkowo dobrym w zeszłym sezonie Brighton. Kwota, jaką zapłacił za niego Liverpool wydaje się absolutną promocją i nikt by się nie zdziwił jeśli klub zapłaciłby za Argentyńczyka dwukrotnie więcej. Sam Alexis pokazał w pierwszych spotkaniach w barwach The Reds, że jest klasowym zawodnikiem, świetnie radzącym sobie zarówno, w kreacji i destrukcji, do tego bezustannie ciężko pracującym na całej długości boiska.
Ocena 6
Dla Brighton
Brighton straciło swojego prawdopodobnie najlepszego zawodnika, za kwotę, w której trudno kupić w Anglii wyróżniającego się nastolatka. Jedynym pocieszeniem dla Mew jest fakt, że sami zapłacili za Alexisa jedynie 8 milionów Euro.
Ocena 2+
Dla Alexisa
Wydaje się to być odpowiedni ruch. Alexis z miejsca wpasował się w drużynę Liverpoolu. Jest zawodnikiem pierwszego zespołu i z pewnością może wciąż się rozwinąć. Zaliczył awans zarówno sportowy, jak i finansowy. Wygląda na zadowolonego ze swojej sytuacji, a jego przyszłość rysuje się w świetlanych kolorach.
Ocena 5+
Dominik Szoboszlai
Wiek: 22 lata
Pozycja: środkowy/ofensywny pomocnik
Kwota transferu: 70 mln euro
Dla Liverpoolu
Kapitan reprezentacji Węgier wydaje się być w posiadaniu wielkich umiejętności technicznych i dysponować spora kreatywnością. Są to z pewnością atrybuty, których brakowało w środku pola Liverpoolu od odejścia Phillipe Coutinho. Dominik jest zawodnikiem doświadczonym ponad wiek i z miejsca wkomponował się w drużynę, dając próbkę niemałych umiejętności zarówno w sparingach, jak i pierwszych meczach sezonu. Kwota jaką zmuszony był za niego zapłacić klub wygląda na całkiem wysoką, jednak patrząc, na to co otrzymujemy w zamian, może okazać się promocją.
Ocena: 6-
Dla RB Leipzig
Drużyna z Lipska traci swoją gwiazdę, jednak otrzymuje za nią godziwą zapłatę. Zresztą jest to w dużej mierze klub eksportowy, który zarabia na rozwijaniu zawodników, więc jest to po prostu ich cykl życia. Z pewnością odczują brak Węgra. Jednak szybko wydali zarobione na nim pieniądze na kolejne diamenty w postaci choćby Lukeby, czy Opendy.
Ocena 4+
Dla Dominika
Wydaje się to odpowiedni ruch. Dominik z miejsca wyrasta na gwiazdę zespołu i z pewnością nie pokazał jeszcze wszystkich swoich możliwości. Mając niespełna 23 lata, wciąż może się rozwinąć, a Jürgen Klopp już o to zadba.
Ocena 6
Wataru Endō
Wiek: 30 lat
Pozycja: defensywny pomocnik
Kwota transferu 20 milionów euro
Dla Liverpoolu
Świeżo upieczony kapitan reprezentacji Japonii wydaje się być transferem totalnie sprzecznym z działaniami na rynku transferowym klubu za czasów panowania niemieckiego managera. Nie dość, że jest on w zaawansowanym piłkarsko wieku, to jest także bliżej nieznany szerszej publiczności. Jedyny transfer podobny jaki się zdarzył za czasów kadencji Kloppa to zakup Ragnara Klavana. Jednak w przeciwieństwie do stopera z Estonii, transfer Japończyka jest obciążony niemałą opłatą. Z pewnością Wataru jest pracowitym zawodnikiem, który dotychczas nie miał problemu z dostępnością, ani kondycją, jednak grał w drużynie o wiele słabszej niż Liverpool. W każdym razie ambicje Liverpoolu przy ambicjach Stuttgartu wyglądają jak Mount Everest przy Górze Kościuszki, miejmy nadzieję, że mimo wszystko Endō okaże się dzielnym Samurajem, a z Livebirdem na piersi nieraz udowodni swoją wartość.
Ocena 3
Dla VFB Stuttgart
VFB traci ważnego zawodnika, jednak otrzymuje w związku z tym wysoką rekompensatę. Dodatkowo zakupili potencjalnego następcę Wataru za niewielką część kwoty.
Ocena 4+
Dla Wataru Endō
Sam Japończyk był zaskoczony zainteresowaniem tak wielkiego klubu jak Liverpool, z pewnością jest to dla niego życiowa szansa i długo nad przyjęciem oferty się nie zastanawiał. Wydaje się, że będzie miał wiele okazji do zaprezentowania się na boisku. Jest to dla niego awans pod każdym względem – sportowym, finansowym, prestiżowym.
Ocena : 6
Ryan Gravenberch
Wiek: 21 lat
Pozycja środkowy pomocnik
Kwota transferu: 40 mln euro
Dla Liverpoolu
W ostatni dzień okienka transferowego Liverpool FC dokonał kolejnego nietypowego transferu. Nietypowość transakcji młodego Holendra polega przede wszystkim na tym, że sam zawodnik zagrał w zeszłym sezonie jedynie 937 minut. Jest to uniwersalny pomocnik, mogący grać w roli zarówno 8, jak i 6 , który w Ajaksie imponował rozgrywając aż 106 spotkań, mimo że opuszczał ten klub w wieku 20 lat. Natomiast ciężko mówić o nim, że był choćby zawodnikiem rotacji w Bayernie, raczej po prostu głębokim rezerwowym, który otrzymywał okazjonalne okazje do występu. W każdym razie przed transferem do Bayernu był jednym z gorętszych nazwisk w Europie oraz gwiazdą Eredivise. Liverpool jednak płaci niemałą kwotę za zawodnika, który rozegrał przez cały sezon równowartość minut niewiele przekraczającą 10 spotkań oraz utracił miejsce w kadrze. Jest to transfer obarczony sporym ryzykiem. Jednak jeśli Ryan spełni obietnicę, jaką pokazywał w Ajaksie będziemy mogli z perspektywy czasu mówić o promocji.
Ocena 3-
Dla Bayernu Monachium
Bawarczycy kupili Holendra za 18,5 mln euro, trzymali go w „piwnicy” przez większość sezonu, a sprzedają go za 40 mln. Wydaje się, że z punktu biznesowego robią świetny deal. Sportowo ciężko ocenić, gdyż w Bawarii Ryan nie nagrał się wiele, a początek nowego sezonu pokazał, że jego sytuacja wcale nie musiała ulec poprawie.
Ocena 5+
Dla Ryana Gravenbercha
Z pewnością zawodnik czekał na transfer, jak na zbawienie. Śladowa ilość minut, jaką otrzymywał w Bayernie doprowadzała go do desperacji. Przez co zaczął seryjnie udzielać wywiadów, podczas których wyrażał swoje niezadowolenie z pobytu w Bayernie. Jednak Liverpool to niezwykle wymagające środowisko i też niekoniecznie dobre miejsce na odbudowanie kariery. Z pewnością Klopp wykaże się cierpliwością i zaufaniem, co do Holendra. Pytanie tylko, czy Ryan odpłaci się dobrymi występami.
Ocena 4
Podsumowanie
Liverpool FC rozpoczął okienko z wielkim rozmachem, ściągając dwóch świetnych i młodych pomocników. Kwota zapłacona za Alexisa Mac Alistera wyglądała jak przedwczesna „blackfridayowa” promocja. Jednak po zakupie Szoboszlaia, Liverpool stracił dwóch doświadczonych pomocników- Hendersona i Fabinho. W celu przywrócenia balansu w środku pola klub zakupił doświadczonego Wataru Endō, a na koniec okienka sięgnęli po nieco „kota w worku” w postaci Ryana Gravenbercha. Wydaje się, że to co The Reds zaoszczędzili na transferze Argentyńczyka, potem dopłacili do transferów Holendra i Japończyka. Z pewnością pomoc Liverpoolu wygląda na świeższą i mocniejszą niż przed sezonem. Jednak wzmocnienia zostały zapewnione jedynie w tym obszarze.
Obrona, która w zeszłym sezonie wyglądała często na niepewną, nie została wzmocniona żadnym transferem. Na najsłabiej obsadzoną wygląda pozycja stopera, gdyż poza główną parą – świeżo mianowany kapitan Virgil van Dijk oraz mający często problemy ze zdrowiem Ibrahima Konaté, jedynymi stoperami z pierwszego zespołu pozostali często zawodzący w ostatnim czasie Joe Gomez i Joel Matip. Dodatkowo do pierwszej drużyny został dołączony kapitan U21 Jarell Quansah, którego jedyne doświadczenie w walce o punkty na seniorskim poziomie to 16 meczy w Ligue One i trzynastominutowy występ przeciwko Newcastle United. Każdy uraz, czy zawieszenie doprowadza do wielkiego obniżenia jakości defensywnej formacji.
Warto też podkreślić, że The Reds nie ugięli się pod naporem Al-Ittihad i odrzucali bajońskie sumy za usługi Mo Salaha.
Niestety całe okienko ciężko ocenić pozytywnie, gdyż skupiając się na odświeżeniu pomocy, klub nie postarał się o wzmocnienie pozostałych formacji, przede wszystkim obrony. Z pewnością ta sytuacja prędzej, czy później odbije się na postawie zespołu w rozgrywkach, miejmy jednak nadzieję, że nie będzie to tak dotkliwie, jak w sezonie 20-21.
Ocena 3-
Komentarze (30)
Druga część zdania, podkreślenie, ze przydałoby się wzmocnienie obrony- wydawalo mi się to zrozumiałe i niekontrowersyjne🙃
Co do Fabsa moim zdaniem, skoro po słabym sezonie odchodzi na własne życzenie do Arabii to ciężko go za to pochwalać…
Co do gry w Liverpoolu, nie wiedział czy będzie grać w podstawowej 11 i jakie transfery zostaną zrealizowane, młodszy nie będzie, a druga taka oferta w przyszłości mogłaby się nie powtórzyć, ewentualnie z mniejszymi zarobkami. W LM nie gramy w tym sezonie, wygrał z nami wszystko co możliwe. A co grania na rotacji, albo w podstawowej 11 w klubie z dolnej tabeli, to skąd wiadomo, może formę ma słabą i byłby cały czas na ławce. Zarówno w artykule jak i u mnie to gdybanie, może by grał może nie. Tak gra na pewno i zarabia dużo, a nie oszukujmy się nie jest to mega utalentowany zawodnik plus wiek który robi swoje. Możliwe że sam się zdziwił dostając to ofertę, wykorzystał ją i tyle. Dla niego bardzo dobry ruch. A to że z lewej się oburzyli... Pewnie będzie płakał w jazzuci czytając hejty xd chyba że inny wizerunek chodziło w artykule, wątpię żeby kibice Liverpoolu mieli mu za złe, bardziej mógłby ten wizerunek ucierpieć gdyby właśnie odszedł do innego klubu z PL.
Jak można ocenić transfer 30 letniego średniaka, którego najlepszym klubem w karierze był Stuttgart, wyżej niż transfer 21 letniego prospecta, który grał w Ajaxie i trenował w Bayernie Monachium..
Ocena dla Stuttgartu 4+? Haha opchnięcie "ważnego gracza", bez którego właśnie pyknęli Bochum 5-0, wartości 6 mln za 20 to jest deal życia, 6 to za mało, jedyna właściwa ocena to 100, bo drugiego takiego frajera do końca świata nie znajdą.
Takie rozważania to na forum, nie na główną. Dziwi mnie, ze subiektywna ocena jednego z użytkowników jest traktowana tutaj w kategoriach artykułu. Równie dobrze Hanys albo inny Kolano może sobie takie coś wysmarować i ocenić wszystkie transfery na 10/10.
Gravenberch 3-, bo Bayernowi udało się go za połdarmo wyjąć i nie wyrzucił ze składu Goretzki czy Kimmicha.
Już lepiej dodać możliwość oceny dla każdego i zobaczyć wyniki, bo taki subiektywny news jest bez sensu.
3- za okienko w którym pozbyliśmy się starego i krytykowanego w poprzednich sezonach szrotu, ściągnęliśmy mistrza świata, wzmocniliśmy najsłabszą w zeszłym sezonie formację, tylko dlatego, zę nie ściągnęliśmy 1 zawodnika do obrony? Jak widać niektórych to by nie zadowolił nawet Mbappe, Messi, Ronaldo, De Bruyne, Bellingham i Jacek Góralski kupieni w jednym okienku...
Ale generalnie można się zgodzić.
Wymiana Fabsa na Endo dla mnie bezsensowna zyskaliśmy 20mln i nic poza tym.