Osób online 1522

Imponujące postępy Bena Doaka

Sprawdzian dla Bena Darka w meczu kadru Szkocji do lat 21 przeciwko Hiszpanii, bez wątpienia był bacznie obserwowany przez kibiców Liverpoolu i Jürgena Kloppa.

"Wyobraźcie sobie Bena Doaka w pełni sił!". Selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Szkocji - Scot Gemmill w poniedziałkowy wieczór był świadkiem tego, jak skrzydłowy Liverpoolu terroryzował Hiszpanię podczas swojego pierwszego występu dla zespołu w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy U-21.

- To był wyjątkowy występ Bena Doaka. Dodałbym nawet, że stać go na jeszcze więcej. W tej chwili nie jest w pełni sił ze względu na swoje ograniczone minuty, z racji gry w tak silnym klubie.

- Mam wrażenie, że był to naprawdę świetny występ i mam nadzieję, że wszyscy to dostrzegli.

To, że Gemmill nie uważa 17-latka za będącego w pełni sił, nie ma związku z żadną potencjalną kontuzją, którą musi się martwić Klopp. Jest to podziw w związku z wywalczonymi minutami, które gracz zdołał rozegrać w tym sezonie, pokonując trudną przepaść między pierwszą drużyną, a grą w akademii.

Z racji tego, że głównym rywalem do gry na prawej stronie imponującego ataku jest Mohamed Salah nic dziwnego, że do tej pory minuty Doaka na boisku były ograniczone.

Stało się tak pomimo solidnych występów w trakcie okresu przygotowawczego, w którym Doak zagrał 45 minut przeciwko Karlsruhe, Greuther Furth i Leicester City - zdobywając gola - a także 15 minut przeciwko Bayernowi Monachium i pół godziny przeciwko SV Darmstadt.

Kapitan Liverpoolu Virgil van Dijk był jednym z wielu graczy będących pod wrażeniem młodego Szkota, który zeszłego lata przybył na Anfield z Celticu za 600 tysięcy funtów, mając już za sobą doświadczenie między innymi w Old Firm derby przeciwko Rangers.

- To ekscytujące obserwować go w grze, jest bardzo bezpośredni w pojedynkach jeden na jeden. Nazywam go diabłem tasmańskim ze względu na to jak szybko się porusza. Jeśli proces podejmowania decyzji stanie się jeszcze lepszy, a ma na to mnóstwo czasu, to z pewnością stoi przed nim wielka przyszłość - powiedział.

- Widziałem jednak wielu zawodników w jego wieku, którzy bardzo dobrze się rozwijali, a następnie nie byli w stanie wejść na kolejny poziom. Miejmy nadzieję, że jemu się to uda. Bądźmy pozytywnie nastawieni i miejmy nadzieję, że będzie częścią naszego sukcesu.

Lecz sezon Premier League zaczął się rozkręcać, Doak otrzymał zaledwie 13 minut z ławki rezerwowych na koniec otwierającego meczu zremisowanego 1:1 z Chelsea, po czym pozostawał niewykorzystanym rezerwowym przeciwko Bournemouth, Newcastle United i Aston Villi.

Oczywiście, to dopiero początkowa faza sezonu, jak i kariery Doaka w Liverpoolu. Dopiero w listopadzie skończy on 18 lat. W swoim pierwszym meczu dla zespołu U-18 strzelił gola po zaledwie pięciu minutach, a następnie strzelił kolejnego w wygranym 6:2 meczu z Middlesbrough. Po zaledwie pięciu meczach Premier League North do lat 18, Doak awansował do drużyny U-21 i w pierwszym meczu strzelił zwycięskiego gola na 2:1 w mini derbach z Evertonem.

Stało się to zaledwie kilka dni po bramce w EFL Trophy, podczas gdy Doak regularnie występował także w UEFA Youth League w drodze The Reds do ćwierćfinału, notując cztery gole i cztery asysty. Jego nieobecność była odczuwalna po tym jak doznał wstrząsu mózgu w 1/8 finału przeciwko Sportingowi Lizbona.

Doak zadebiutował w pierwszej drużynie w listopadzie, wchodząc z ławki w starciu Pucharu Ligi przeciwko Derby County, w którym zachwycił kibiców. - To cały Ben - powiedział później Klopp. - Instrukcje były proste, rób to, co robisz cały czas. To naprawdę żywy chłopak, inteligentny gracz, dobry drybler, szybki, obunożny. Jest dobry. Miło było patrzeć na jego grę. Wchodzi do zespołu i wiele rzeczy jest dla niego naturalnych, co jest naprawdę pomocne.

Podobne wejścia zaliczył w Pucharze Anglii przeciwko Wolves i w Premier League przeciwko Brighton w Nowym Roku, po tym jak w rywalizacji z Aston Villą w Boxing Day zaprezentował swój potencjał. Po zastąpieniu Darwina Nuneza w ciągu niecałych trzech minut, Doak położył Lucasa Digne w jednym z pojedynków, kilka sekund później, robiąc powtarzając ten wyczyn, zanim posłał podanie z prawej flanki w pole karne.

Awans do regularnej obecności w kadrze meczowej w obecnym sezonie przypłacił kosztem występów w zespole U-21 w Premier League 2. Jednak zawodnik, który w pierwszej drużynie Liverpoolu rozegrał do tej pory 73 minuty może otrzymać swoje szanse w Lidze Europy i Pucharze Ligi, a kampanie The Reds w obu tych rozgrywkach rozpoczną się już w tym miesiącu, odpowiednio przeciwko Leicester City u siebie i z LASK Linz na wyjeździe.

Wyobraźcie sobie Doaka w pełni sił, a Liverpool może mieć realną opcję na nadchodzące tygodnie, a jeśli będzie kontynuował postępy - w przyszłości również.