Formacja obronna. Z Carragherem czy bez niego?
Artykuł z cyklu Artykuły
Ostatnimi czasy dużo mówiło się o tym czy Jamie Carragher pomimo swego wieku, nadal jest w stanie grać na wysokim poziomie. Sporo osób uważa, że zaczyna wyraźnie odstawać od wymagań współczesnego futbolu zarzucając mu brak tempa i dosyć słabe wyszkolenie techniczne stwierdzając, że powinien już zawiesić buty na korku.
Gdzieś wyczytałem nawet teorię, że Carra gra blisko swojej bramki, nie starając się grać wysoko, aby później nie musiał brać udziału w pojedynkach biegowych z młodszymi i bardziej dynamicznymi napastnikami. Niektórzy twierdzą, że parę stoperów powinni tworzyć Skrtel – Agger, a Carragher powinien być tylko rezerwowym. Ponoć ta dwójka gra bardziej skuteczniej i pewniej. Czy aby na pewno?
Drobny uraz i przerwa w grze Jamiego pozwoliła nam zweryfikować teorię postawioną wyżej. Pozwolę sobie porównać środek obrony przeciwko Norwich (z Carrą) i przeciwko West Bromwich (bez niego).
Poniżej mamy tabele, które pokazują najczęstszą pozycję na boisku, kiedy zawodnik jest przy piłce.
Po lewej stronie widzimy mapę cieplną pary Carragher – Skrtel grającej przeciwko Norwich, natomiast po prawej mamy parę Skrtel – Agger przeciwko WBA. Wyraźnie widzimy, że linia obrony z Carragherem jest bardziej cofnięta i gra bliżej własnego pola karnego. Poniższa tabelka pokazuje widoczną różnicę:
Z Carragherem na boisku Liverpoolska obrona spędza 18 % swojego całego czasu gry w okolicach własnego pola karnego, a bez vice-kapitana na murawie tylko 4% . Faktem jest, że linia obrony przeciwko West Bromwich grała bardzo wysoko, niż miało to miejsce kiedy naszym rywalem było Norwich. Rzućmy okiem na wynik i statystyki obu spotkań:
Statystyki z meczu Liverpool - Norwich:
Statystyki z meczu WBA - Liverpool:
Najbardziej nas będą interesowały „Celne strzały” (Shots on Target) oraz „Strzały z pola karnego” (Shots from inside the box). Cofnięta linia obrony przeciwko Kanarkom pozwoliła im oddać, aż 7 celnych strzałów w polu karnym. Dwa tygodnie później przeciwko WBA Liverpool grając wyżej, konsekwentnie skracając pole gry, ograniczył piłkarzy West Bromwich wyłącznie do strzałów z dystansu, gdzie w rezultacie gospodarze oddali tylko jeden celny strzał.
Innym bardzo ważnym czynnikiem lepszej gry przeciwko WBA było to, że na boisku przebywał Daniel Agger. Bez względu na to kto jest jego partnerem na środku obrony, jego obecność na murawie sprawia, że formacja obronna gra bardzo wysoko i co ważniejsze gra o wiele pewniej będąc wtedy bardziej skuteczna w swoich poczynaniach. Oto cztery mapki cieplne z gier z tego sezonu, w których Carragher i Agger grali razem na środku obrony:
We wszystkich tych meczach, Carragher grał wyżej, niż przeciwko Norwich, kiedy to jego partnerem był Daniel Agger. Najwyraźniej Jamie i Martin czują się pewniej w grze do przodu, kiedy to obok nich gra Duńczyk. Oczywiście to jak wysoko będzie grać formacja obronna The Reds, jest zależna od decyzji i zaleceń trenera. Obecne założenia taktyczne zakładają cofniętą grę obronną, kiedy to na boisku będzie przebywać Jamie Carragher. Mogliśmy to zobaczyć na przykład w meczu przeciwko Sunderlandowi. Natomiast, jeśli Jamiego nie będzie na boisku, to Liverpool może sobie pozwolić na granie o wiele wyżej od bramki Pepe Reiny.
Która taktyka jest bardziej efektowna, a która efektywna? To pytanie pozostawiam Państwu.
Osobiście uważam, że parę stoperów powinni stanowić Carragher – Agger. Liverpool gra dosyć dobrze w obronie od początku sezonu. Defensywa Liverpoolu z Jamiem Carragherem na czele jest czymś na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W pierwszych 10 meczach tylko Manchester City i Newcastle stracili mniej bramek niż The Reds. więc pomimo wyników treningi sztabu szkoleniowego przynoszą korzyści.
Autor: TheKrzychu
Data publikacji: 11.11.2011 (zmod. 02.07.2020)