Osób online 1250

Trener: John McKenna / William Barclay

Era 1892-1896
Data urodzenia 1855-01-03
Miejsce urodzenia County Monaghan, Irlandia
Inne kluby brak

Trofea

  • Mistrzostwo drugiej Ligi 1893/1894
  • Mistrzostwo drugiej Ligi 1895/1896

Życiorys

McKenna był managerem w tylko jednej drużynie - Liverpool Football Club. Przejął obowiązki po właścicielu ziem, na których stoi Anfield, Johnie Houldingu.

„Uczciwy” John był jednym z największych motorów napędowych dla Liverpoolu w pierwszych latach istnienia tego klubu. W 1892 roku „Związek Liverpool” został dopuszczony przez FA do ligi angielskiej. Należało pomyśleć o zawodnikach, więc John udał się do Glasgow, gdzie dobrze znał rynek i miał wielu przyjaciół. Po pierwszym meczu The Reds na Anfield, Liverpool Echo napisało: „Anfield będzie okupowane teraz przez nowy klub, znany jako ‘Związek Liverpool’ i pokazał on grę, jakiej nigdy nie widzieliśmy Merseyside.” McKenna rozpoczął swoją karierę wspaniale, pokonując Rotherdam Town 7-1.

Pierwszy zespół, jaki stworzył John, nie miał żadnego Anglika w składzie. Liverpool znany był wtedy, jako drużyna ‘Mc’-ów’, McBride, McQueen, McVean itd. Tak właśnie wyglądały nazwiska liverpoolskich grajków na początku istnienia The Reds. Później, kiedy Liverpool wygrał podwójną koronę, również nie można było dostrzec żadnego Anglika w składzie.

Wizja klubu McKenny była bardzo widoczna. Pierwszy mecz pokazał, że Liverpool jest drużyną bardzo groźną, co The Reds potwierdzili również w drugim spotkaniu, pokonując Middlesbrough 2-0. McKenna dokonał czegoś pięknego już po pierwszym sezonie pracy na Anfield, ale aby to piękno stało się faktem, Czerwoni musieli przejść baraże z Newton Heath (obecny Manchester United). Na szczęście zespół John'a wygrał 2-0. First Division stało się faktem.

Później Liverpool spadł do niższej ligi, a McKenna zaczął mieć problemy z samodzielnym wykonywaniem pracy, więc zatrudnił do pomocy Williama Barclay'a, który był zarówno managerem, jak i sekretarzem klubu. McKenna wciąż popychał Liverpool naprzód. Zdecydował się na wybudowanie nowej trybuny na Anfield, ponieważ na mecze przychodziło tylu fanów, że miejsc po prostu brakowało, co groziło katastrofą. Klub dawał dla piłkarzy premie średniej wysokości.

Niestety w roku 1913 prezes Arsenalu oskarżył Liverpool i „Uczciwego” Johna o kupowanie meczy. FA od razu zażądała od McKenny wyjaśnień. Na szczęście Liverpool meczy nie kupował. Później Gunners zalewali The Reds przeprosinami.

Niestety później nie było tak różowo. Później tego roku, czterech zawodników LFC zostało ukaranych dożywotnim zakazem gry w jakimkolwiek klubie, za ustawienie meczu z Manchesterem United. To bardzo przygnębiło McKennę.

„Uczciwy” John po swoich wyczynach w Liverpoolu jest bardzo szanowaną postacią w świecie futbolu. Umarł w marcu 1936 roku.

William Barclay

Barclay dzierżawił ziemię, na której stało Anfield z Holdingiem, ale nie był tak znany. Później odszedł, ale wrócił, ponieważ John McKenna poszukiwał pomocnika. William stał się managerem i sekretarzem w jednym.

Barclay bardzo pomagał „Uczciwemu Johnowi” Johnowi. Był jednym ze stworzycieli „Drużyny Mac-ów” i między innymi dzięki niemu klub tak wcześnie odniósł sukces, jakim był awans do wyższej ligi.

Później bardzo lubiany i szanowany w środowisku piłkarskim Barclay, był jednym z przewodniczących szkoły przemysłowej.