Hity i niewypały Comolliego
Liverpool FC ogłosił dzisiaj przybycie do klubu Damiena Comolliego na stanowisko dyrektora ds. strategii piłkarskich. W skrócie, zadaniem Francuza będzie pomoc w sprowadzaniu najlepszych piłkarzy na Anfield. Poniżej prezentujemy jego dotychczasowe „nabytki”.
HITY
Kolo Toure
Po okresie czasu spędzonym na trenowaniu młodzików Monaco, Comolli objął posadę europejskiego skauta w Arsenalu w 1996. roku, gdzie spędził siedem sezonów. Jest odpowiedzialny za odkrycie Emmanuela Eboue i Gaela Clichy’ego, którzy – notabene – mają już na koncie ponad 150 występów w koszulce Arsenalu, ale także Kolo Toure.
Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej podpisał kontrakt z londyńskim klubem w 2002. roku, opuszczając ASEC Mimosas za kwotę 150,000 funtów. Toure był częścią ‘Niepokonanych’ Wengera, którzy wygrali Premier League w sezonie 2003-04 nie odnosząc ani jednej porażki, a także wygrywając Puchar Anglii w 2003. i 2005. roku. Były kapitan Arsenalu opuścił Londyn na rzecz Manchesteru City w lipcu 2009 za kwotę około 16 milionów funtów – nie trzeba dodawać, iż wielokrotnie wyższą, niż za którą był pozyskany.
Dimitar Berbatov
Dimitar Berbatov stał się najdroższym bułgarskim piłkarzem w historii, kiedy zamienił Bayer Leverkusen na Tottenham Hotspur w maju 2006. Comolli zabezpieczył jego transfer za 10.9 milionów funtów, ale musiał walczyć o podpis Bułgara na kontrakcie. Rozmawiając z Telegraph o transferze w 2008. roku, Francuz wyjaśnił: „Spotkałem się z Berbą i jego agentem w hotelu i dałem mu długopis do złożenia podpisu na umowie. Już schylał się by to zrobić, gdy zadzwonił telefon. Agent przeprosił i wyszedł na zewnątrz. Dwie minuty później zawołał Berbę. Nie było ich przez 20 minut. Myślałem sobie: ‘nie jest dobrze’. Wrócili do pokoju i podpisali kontrakt. Po całym zajściu agent powiedział mi, że dzwonili do niego z Manchesteru United, by zablokować transfer.
United w końcu doczekali się Dimitara w swojej drużynie, ale za godziwą dla Spurs cenę. Berbatov opuścił Londyn we wrześniu 2008 za kwotę 30.75 milionów funtów – roczne wypożyczenie Fraizera Campbella na White Hart Lane i 20 milionów na konto klubu. Bułgar pomógł klubowi w wywalczeniu Pucharu Ligi w 2008. roku i zdobył 46 bramek w 102. występach dla londyńskiej drużyny.
Gareth Bale
Comolli oglądał start tego sezonu w wykonaniu Spurs z uśmiechem na twarzy. Francuz został dyrektorem piłkarskim na White Hart Lane w 2005. roku, zastępując na tym stanowisku Franka Arnesena i nadzorował transfer Garetha Bale’a z Southampton w 2007. roku za kwotę oscylującą w granicach 10 milionów funtów. Początkowo grając na lewej obronie, Bale w pierwszym sezonie zdobył spektakularne bramki przeciwko Fulham i Arsenalowi. Jednakże w pierwszych 24. spotkaniach ligowych z udziałem Walijczyka, Tottenham nie wygrał ani razu, przegrywając 16 i remisując 8 meczów.
Jakże sprawy się zmieniły. Od czasu przesunięcia na lewe skrzydło, Bale jest rewelacją i pokazują to wyniki klubu: w ostatnich 24. meczach Spurs wygrywali 13-krotnie, remisując 5 razy i przegrywając zaledwie 6. Jego szybkość, kondycja i zabójcza lewa noga uczyniły go jednym z najgroźniejszych piłkarzy na całym świecie – zapytajcie prawego obrońcę Interu Mediolan Maicona, który pewnie wciąż nie może złapać oddechu po starciach z Balem w starciach Ligi Mistrzów.
Godni zapamiętania:
Luka Modric - zdolny rozgrywający, który odegrał dużą rolę w odrodzeniu Spurs.
Heurelho Gomes - zwalczył okres słabszej gry, by stać się jednym z najbardziej szanowanych bramkarzy na Wyspach.
Benoit Assou-Ekotto - solidny boczny obrońca, który dobrze współpracuje z Balem na lewej flance Tottenhamu.
NIEWYPAŁY
Darren Bent
Pozyskany przez Spurs za 16.5 milionów funtów w czerwcu 2007 zdołał zdobyć zaledwie 18 goli w 60. występach i został pamiętnie skrytykowany przez Harry’ego Redknappa po fatalnym pudle w jednym ze spotkań, które – jak powiedział Boss Spurs – na bramkę zamieniłaby nawet jego żona.
David Bentley
Przebił się do pierwszego składu Arsenalu w 2002. roku i dołączył do Spurs za 15 milionów funtów w 2008, ale wciąż musi udowodnić swoją wartość.
Niegodni zapamiętania:
Gilberto - przeciwieństwo Garetha Bale’a, nie wyszedł mu debiut w Spurs na lewej obronie i podczas swojego jedynego sezonu w klubie nie pokazał niczego specjalnego.
Francis Jeffers - dołączył do Arsenalu za 8 milionów funtów z Evertonu w 2002. roku po zdobyciu 18 goli w 49. występach w niebieskiej koszulce, ale na Highbury, podczas 3-letniego pobytu, zdobył zaledwie 3 bramki i – po graniu w niższych ligach – obecnie kopie piłkę w Australii.
Komentarze (0)