Piłkarze będą nadal klękać przed meczami
Zarówno męska jak i żeńska drużyna Liverpoolu będzie kontynuować klękanie na jedno kolano przed spotkaniami w sezonie 2021/22, aby wyrazić swoje wsparcie dla walki z rasizmem i dyskryminacją.
Od czerwca ubiegłego roku, zawodnicy i zawodniczki obu seniorskich drużyn The Reds dołączyli do wielu graczy w angielskim futbolu, którzy przed spotkaniami postanowili uklęknąć.
Ich zaangażowanie w podnoszenie świadomości i inicjowanie ważnych rozmów poprzez przyjmowanie klęczącej postawy będzie kontynuowane w nowym sezonie, by wzmocnić jasny przekaz, że uprzedzenia jakiegokolwiek rodzaju są po prostu nie do przyjęcia. Zarówno w piłce nożnej jak i całym społeczeństwie.
- W imieniu wszystkich piłkarzy Liverpoolu, chcę ponownie potwierdzić nasze zaangażowanie poprzez uklęknięcie przed spotkaniami Premier League w tym sezonie i z zadowoleniem przyjmuję decyzję podjętą przez władze ligi w zeszłym tygodniu - powiedział kapitan drużyny męskiej, Jordan Henderson.
- Odbyła się bezpodstawna debata na temat tego, dlaczego piłkarze nadal demonstrują w ten sposób, ale nie powinna ona mieć miejsca. To bardzo proste - protestujemy przeciwko rasizmowi.
- Pytanie nie powinno już brzmieć dlaczego to robimy, tylko dlaczego mielibyśmy przestać? To konieczna odpowiedź na problem, z którego istnienia zdajemy sobie sprawę i co do którego nie mamy wątpliwości, że nie powinien występować.
- Jestem więc dumny z moich kolegów z zespołu, kiedy wykonujemy ten gest i nie jestem w stanie wyrazić jak dumny jestem będąc kapitanem tego klubu, gdy kibice widząc to biją nam brawo.
- Tylko jednocząc się i robiąc to co słuszne, możemy osiągnąć pozytywne zmiany i właśnie w tym duchu będziemy dalej podejmować to działanie.
- Jako drużyna kobiet, cieszymy się, że piłkarskie autorytety po raz kolejny wspierają zespoły, które chcą przed spotkaniami uklęknąć na jedno kolano - powiedziała z kolei kapitan kobiecego zespołu Liverpoolu, Niamf Fahey.
- Nawet tego lata, podczas Euro widzieliśmy, że plaga rasizmu nadal istnieje, nie tylko w piłce nożnej, ale całym społeczeństwie. To niestety pokazuje, że powód, dla którego klękaliśmy w zeszłym sezonie, pozostaje równie aktualny obecnie.
- To nasz sposób na pokazanie, że nie ma miejsca na rasizm, czy inne formy dyskryminacji w naszym sporcie i jest to coś, co musi się zmienić.
- Z dumą będziemy nosić plakietki „Take A Stand” na naszych koszulkach i wiemy, że nasi kibice mocno nas poprą, gdy będziemy klękać przed meczami.
Ta inicjatywa, wspierana zgodnie przez Football Association, Premier League, EFL, FA Women’s Super League and Championship, the PFA, LMA, FSA, PGMOL i organizację Kick It Out zakłada również, że zawodnicy i sędziowie w każdym ze spotkań będą nosić plakietki ze wsparciem na rękawach.
W Premier League, Liverpool będzie nosił plakietki „No Room For Racism”, a drużyna kobiet, podczas spotkań o mistrzostwo ligi kobiecej będzie wspierać kampanię „Take A Stand” prowadzoną przez organizację Kick It Out, która ma nieustannie przypominać o konieczności walki z rasizmem i dyskryminacją.
W kwietniu, Liverpool powołał do życia swoją własną kampanię poświęconą walce z nienawiścią „Stop The Hate, Stand Up, Report It”, która zachęca i ułatwia kibicom zgłaszanie przypadków rasizmu, nienawiści i dyskryminacji w internecie.
W październiku 2020 roku zostało również uruchomione „Red Together”, które ma wyrazić zobowiązanie Liverpoolu do równości, różnorodności i integracji.
Poprzez „Red Together”, klub dąży do bycia inkluzywnym, poprzez zapewnienie sprawiedliwych szans dla tak wielu różnych osób jak to możliwe. Odpowiadanie na ludzkie potrzeby w najlepszy możliwy sposób oraz zapewnianie środowiska, które jest wolne od obraźliwych i dyskryminujących zachowań.
Komentarze (18)
Mogliby chociaż robić salto w tył xD
Skończmy przepraszać, skoro wyciągnęliśmy wnioski. Po prostu idźmy dalej...
Takie gesty mają sens (o ile mają go w ogóle) przez krótki czas. Potem zamieniają się w rutynę.
OK, niech klękają. Nic mi od tego nie ubędzie. Pytanie czy rasizmowi coś ubędzie? Gdyby problemy rozwiązywało się w tak banalnie prosty sposób, żylibyśmy w raju.
P. S. Oni na prawdę myślą, że jak nadal będą klęczeć to nagle rasizm zniknie z powierzchni ziemi? Jak tak to niech przed Bogiem, w którego wierzą klęczą a nie przed hmmm... sędzią meczu?