player
 
Osób online 403

Liverpool żąda informacji od PGMOL


The Reds zwrócili się do Howarda Webba – szefa angielskiego związku arbitrów, o wyjaśnienie dwóch kontrowersyjnych decyzji, podjętych na ich niekorzyść, podczas sobotniego meczu z Aston Villą.

Działacze klubu z Anfield żądają od PGMOL – u, wskazania uzasadnienia, dlaczego Tyrone Mings, nie otrzymał czerwonej kartki za kopnięcie w klatkę piersiową Cody'ego Gakpo. Wskutek interwencji obrońcy na ciele Holendra pojawiły się duże rany, a ich sprawca otrzymał jedynie żółtą kartkę.

Sytuacja została sprawdzona przez VAR, jednak Tony Harrington doradził głównemu arbitrowi spotkania, którym był John Brooks, podtrzymanie decyzji o żółtym kartoniku dla Anglika.

Druga kontrowersyjna sytuacja dotyczy bramki zdobytej przez Cody'ego Gakpo. W tym przypadku Harrington, zalecił aby Brooks sam ocenił sytuację na monitorze, sprawdzając potencjalną pozycję spaloną Virgila van Dijka.

Po długim namyśle, sędzia Brooks zdecydował, że Ezri Konsa nie zagrał piłki celowo, i tym samym Virgil znalazł się na pozycji spalonej. Oglądający mecz z pozycji trybun, Klopp, jest przekonany że powtórki wyraźnie pokazują ruch nogi obrońcy Villi, w stronę piłki.

Zgodnie z artykułem 11 - wyjaśnienie dotyczące rozróżnienia „rozmyślnego zagrania” od „rykoszetu”, Rady Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (IFAB), organu odpowiedzialnego za przepisy dotyczące gry, stwierdza się:

Rozmyślne zagranie następuje wtedy, kiedy zawodnik ma kontrolę nad lotem piłki i posiada możliwość:

  • podania piłki do współpartnera,
  • wejścia w posiadanie piłki,
  • wybicia piłki (na przykład wykopując lub uderzając głową).

Jeżeli podanie do współpartnera, próba wejścia w posiadanie piłki bądź wybicie jej przez zawodnika posiadającego kontrolę nad lotem piłki jest niedokładne lub nieudolne, to nie neguje to faktu, że zawodnik rozmyślnie zagrał piłkę.

Poniższe kryteria powinny być używane – stosownie do przypadku – jako wskazówki, że zawodnik miał kontrolę nad lotem piłki i w związku z tym wykonał rozmyślne zagranie:

  • piłka leciała z dużej odległości i zawodnik miał nieograniczony widok na tor jej lotu,
  • piłka nie poruszała się szybko,
  • kierunek lotu piłki nie był nieoczekiwany,
  • zawodnik miał czas, aby skoordynować ruchy swojego ciała – w szczególności nie był to instynktowny odruch jak wyciągnięcie nogi lub podskok, ani ruch, którym osiągnął tylko minimalny kontakt/kontrolę nad piłką,
  • piłka poruszająca się po ziemi jest łatwiejsza do zagrania niż piłka grana w powietrzu.

Sprawę po zremisowanym 1:1 meczu, skomentował sam Klopp: – Nie wiem, czy widzieliście Cody'ego. Ma na ciele trzy duże rany. Nie da się ich zrobić, nie popełniając przy tym faulu.

- Zapytałem sędziego dlaczego uznał pozycję spaloną przy pierwszej bramce. Taka sytuacja powinna być jasna. Odpowiedział mi, że to subiektywna decyzja. Stwierdził, że działanie obrońcy było niezamierzone, z czym oczywiście się nie zgadzam.

Komentarze (27)

roberthum 23.05.2023 08:57 #
Jak dla mnie pozycja spalona odgwizdana prawidłowo, ale brak czerwonej dla Mingsa to niezrozumiała decyzja
Clashman 23.05.2023 09:25 #
To nic nie da, bo i tak nikt wyniku nie zmieni. Tak czy inaczej, popieram klub w tego typu działaniach, ponieważ sędziowanie w Premier League to dno i trzy metry mułu. To jest liga, w której sędzia może popchnąć czy uderzyć piłkarza i NIC, a odwrotnie, piłkarz dostałby czerwień i zawiasa na kilkanaście tygodni. Skoro mafia FA broni swoich ludzi z gwizdkami, to jedyne co nam pozostało, to wywierać na nich presję, żeby odczuwali ją na każdym kroku. Liczę na więcej, tego typu, zdecydowanych żądań klubu w przyszłości. Klopp i zawodnicy powinni też krytykować publiczne błędy sędziowskie, ale nie wprost, bo dostaną bana, tylko między wierszami. Odpowiednio skonstruowane zdanie z ironiczną wrzutką i, po pierwsze, nikt się nie doczepi, a po drugie, każdy będzie wiedział o co chodzi ;-)
kacciq 23.05.2023 10:23 #
Bruno F. odepchnął sędziego liniowego i żadnej kary nie dostał ;)
The_Normal_One_II 23.05.2023 09:34 #
Zaczyna się szukanie winnych wszędzie tylko nie u siebie. Sami sobie są winni sytuacji (miejsca), w którym się znaleźli. Nikt inny.
Gerrard32 23.05.2023 09:50 #
Dla mnie sytuacja ze spalnomy dyskusyjna. Pamiętam mecz, w naszym wykonaniu, ale za cholere nie przypomnę sobie z kim to było i kiedy. Poszło długie podanie do naszego napastnika, obrońca musnął piłkę, napastnik w momencie podania był na pozycji spalonej, jednak w związku z tym, iż piłka dotknęła obrońcę, ten zmienił lekko jej kierunek, spalonego nie odgwizdano.
Pete2172 23.05.2023 10:21 #
Chyba chodzi o gol Salaha z Wilkami w FA Cup
Duda 23.05.2023 21:13 #
Gerrard32 - masz na myśli mecz z Totkami, chyba 2019 rok, gdzie Lovrenowi piłka się po piszczelu prześlizgnęła i trafiła do Kane'a?

Pete2172 - przy golu Salaha widoczna intencja próby wybicia piłki, więc trzeba szukać dalej bardziej stykowych sytuacji - https://www.youtube.com/watch?v=G-u-GI317zw
kacciq 23.05.2023 10:15 #
Kompletnie niezrozumiała decyzja ze spalonym, Diaz zagrywa piłkę w zupełnie odwrotnym kierunku, obrońca później zagrywa piłkę w sposób mniej lub bardziej kontrolowany ale celowo, i dopiero po zagraniu obrońcy piłka trafia do van Dijka. Nic nie jest w stanie usprawiedliwić tej decyzji, która najpewniej pozbawiła nas 3 punktów i która najpewniej nie będzie miała znaczenia w ostatecznym rozrachunku, jednak pokazuje kompletne odrealnienie zarówno obecnie do przesady wydziwianych przepisów, jak i samych arbitrów.
roberthum 23.05.2023 10:49 #
Bzdury, jak obrońca AV miał w stanie kontrolowac piłkę, jak zdążył tylko wysunąć nogę i ta piłka od niej odbiła się w kierunku VvD. Między zawodnikiem AV a Diazem były może 3 m odległości. Nie można mówić o celowości zagrania, to było po prostu zablokowanie piłki i po odbiciu od nogi trafiła do zawodnika na pozycji spalonej. Spalony ewidentny
Magerlfc 23.05.2023 11:12 #
Jednak dla mnie celowo on tą nogę wyciąga, żeby zablokować podanie do naszego. Wiec to jego pech, że ta tak się odbiła. Nie ogarniam tego przepisu o celowości lub nie... To bramki po rykoszetach też nie powinny być uznawane, bo gdyby nie rykoszet to piłka poleciałaby w inne miejsce. Co innego gdyby Diaz zagrywal w stronę Dijka ale dla mnie to są zupełne 2 akcje. Obrońca zablokował podanie, a gdzie piłka już poleci to niestety taka piłka nożna. Piłka nożna to prosty sport komplikowany przez idiotów niestety...
roberthum 23.05.2023 11:28 #
Tak, celowo wystawia nogę, żeby zablokować piłkę, ale przepis mówi o celowości zagrania (podania). Miał prawo wystawic nogę, żeby przeciąć podanie Diaza i piłka odbita od jego nogi nie jest jednocześnie celowym zagraniem do VvD- po prostu piłka odbita, która nie kasuje pozycji spalonej naszego piłkarza
kacciq 23.05.2023 15:02 #
Ja właśnie mówię o tym, że te przepisy są coraz gorsze. Co to ma do rzeczy, czy zagranie było celowe (a było, niezależnie jakie tam kryteria sobie przyjmują w FA)? Tak jak Mager pisze, piłka leciała w zupełnie inne miejsce, została zagrana przez obrońcę i tylko dzięki temu trafiła do van Dijka więc nie powinno być mowy o spalonym. I nie twierdzę tak dlatego, że sytuacja dotyczy LFC - na mundialu moim zdaniem jeszcze bardziej absurdalną decyzją było anulowanie bramki Francji na 1-1 z Tunezją w ostatniej akcji meczu, gdzie wzięto pod uwagę pozycję spaloną Griezmanna przy poprzednim podaniu, które nie było kierowane do niego. Takie patologie należy punktować i tępić.
roberthum 23.05.2023 15:21 #
No piłka leciała w inne miejsce, ale ODBIŁA się od obrońcy i dlatego zmieniła kierunek lotu. Nie było to podanie od obrońcy, tylko odbicie pilki od wystawionej nogi. Jedyna celowość to chęć zablokowania podania, a nie skierowanie piłki w sektor gdzie był VvD. Dlatego sędzie podjął jedyną słuszną decyzję
Magerlfc 23.05.2023 20:48 #
To jeszcze jedno, bramka nie padła bezpośrednio po podaniu Virgila. Obrona Villi miała okazję i nawet wybronili to, jednak dopiero dobitka już wpadła. Była tam prawie cała 11 villi aby zaasekurować piłkę odbitą z linii bramkowej. Dla mnie ten przepis jest bzdurny i antyofensywny. Dwa, dlaczego zostawili w obronie 2 naszych na długim słupku? Czekam aż nam takie coś puszczą, jak Sona w którymś sezonie co o ponad stopę był na spalonym, a nam gwizdali spalone widmo jak z Evertonem...
roberthum 23.05.2023 21:53 #
No i co z tego, że nie padła od razu po podaniu VvD? To jest jakaś okolicznośc łagodząca?
Snatchi 23.05.2023 11:16 #
Kartka czerwona jak najbardziej, co do spalonego to dla mnie pół na pół. Jechać z nimi :P
ManiacomLFC 23.05.2023 11:22 #
Prawda jest taka, że im bardziej Klopp krzyczy na arbitrów i ich krytykuje po meczu tym gorsze decyzje dla nas są podejmowane w kilku kolejnych meczach. To żądanie wyjaśnień nic nie da, bo to będzie wyglądało na zasadzie rozmowy:

LFC: - To było celowe zagranie obrońcy!
PGMOL: - To nie było celowe zagranie obrońcy, dziękuję.

Tak samo z czerwoną kartką, jakoś to wytłumaczą po swojemu. Przepisy są tak skonstruowane, a nie inaczej, że niemalże każdą decyzję sędziego można uznać za prawidłową.
ManiacomLFC 23.05.2023 11:25 #
Jeszcze odnośnie spalonego i tego czy był czy nie, to większą kontrowersję (bo u nas to 50/50) sędziowie popełnili w meczu United z City przy golu na 1:1 kiedy to Bruno Fernandes biegł z piłką kilkanaście metrów, ale jej nie dotknął i uznali, że nie było spalonego. Chwilę potem zdekoncentrowane City straciło gola na 2:1, a gdyby nie tamta decyzja sędziego to całkiem możliwe, że teraz United miałoby 3 punkty mniej...
Pippen 23.05.2023 13:28 #
człowieku co ma ta sytuacja do naszej pozycji w tabeli? to my mamy pkt-y zdobywać a nie szukać ich w odejmowaniu u rywali. Czemu przegraliśmy z Leeds Forrest Wolves Brentford Brighton!!! Przez te porażki i pkt-y bylibyśmy vice mistrzami, remis z Villą praktycznie przekreślił nasze szanse na LM w jesieni. Te porażki przekreśliły nasze szanse na LM bo inne straty pkt-ów można jakoś przeboleć.
kacciq 23.05.2023 14:58 #
Do naszego dorobku to nie ma nic, ale faktem jest że tamta decyzja była skandaliczna.
ManiacomLFC 23.05.2023 15:01 #
Pippen oczywiście, że mamy sami wygrywać i zdobywać punkty, żeby zasłużyć na LM. Ale moim zdaniem powinno dotyczyć to wszystkich klubów, United też. Oni też mieli swoje gorsze momenty w tym sezonie, więc dlaczego w podobnych sytuacjach są faworyzowani przez sędziów a my karani?
Pippen 24.05.2023 08:27 #
ManiacomLFC mecz MU MC był na początku roku bodaj nawet jak wracasz do tej sytuacji to było multum czasu by odrobić to że MU wygrało derby, dwa nietrafione przez Salaha karne kosztowały nas 4pkt-y, Jurgen wydziera się że nie dostajemy karnych jak je dostaliśmy to nie potrafimy zamienić na wygrane masz tu 4pkt które brakują, do tego bardziej bym się czepiał czemu Bruno za szarpanie liniowego nie dostał kary 2-3 meczy pauzy. Poza tym nie wiem ale może mi umknęło ale Ten Hag chyba tak ostentacyjnie i publicznie nie narzeka na sędziów, nawet nie mówię o menagerze Newcastle ... więc za co mają nas arbitrzy kochać?
FanLFC25 23.05.2023 14:59 #
Nie ośmieszajmy się, po meczu z Arsenalem siedzieli cicho, gdzie przeszły dużo większe wałki a tu nagle się obudzili bo koniec sezonu i może braknąć punktu?
Trzeba cisnąć od pierwszej do ostatniej kolejki a nie budzić się na koniec. Co jak co ale społeczność LFC powinna coś o tym wiedzieć, ale nie..
Na początku sezonu " a chuj tam, jeszcze cały sezon przed nami, inni też stracą punkty" a na koniec sranie bo być może braknie punktu lub zdecydują bramki
DudekLFC21 23.05.2023 16:37 #
Ja tam jestem za tym, żeby każdy zespół żądał wyjaśnienia każdej głupiej decyzji. Jak przełożony nie potrafi karać za błędy to trzeba założyć na nich wysoki pressing w inny sposób
FanLFC25 23.05.2023 17:40 #
Akurat sędziowie w Anglii to nadzwyczajna kasta i mają parasol ochronny.
Raf 23.05.2023 20:17 #
Przykro mi, ale te opinie o sędziach, że w państwie x sędziowie to kasta lub absolutny dramat, uważa każdy kibic w każdej lidze w Europie. Wszędzie toczą się te same dyskusje o varze, niekompetencji, potrzebie zmian. Na pewno sędziowie w PL nie są gorsi od tych w La Liga czy Serie A
FanLFC25 23.05.2023 20:39 #
Czy w innych ligach jest taki sam reżim jak w angielskiej co do wypowiedzi na temat arbitrów? Jedyna liga jaką oglądam w miarę regularnie to hiszpańska, tam jest niesamowita krytyka sędziów, co w Anglii jest nie do pomyślenia, bo co mecz kończyłoby się albo zawieszeniem zawodników albo trenerów za takie wypowiedzi jakie padają w Hiszpanii.

Pozostałe aktualności

5 najlepszych momentów Firmino w Liverpoolu  (1)
02.06.2023 19:38, Mdk66, liverpoolfc.com
Dziękujemy Bobby - historia Roberto Firmino  (4)
02.06.2023 16:28, Redbeatle, liverpoolfc.com
Klopp: Będę tęsknił za Bobbym  (2)
02.06.2023 14:57, AirCanada, liverpoolfc.com
Kariera Firmino w Liverpoolu - zdjęcia  (1)
02.06.2023 14:41, AirCanada, liverpoolfc.com
Dziennikarz Boltonu o sezonie Bradleya  (0)
02.06.2023 13:50, Loku64, thisisanfield.com
Adrian: Możemy zrobić dużo dobrego  (0)
02.06.2023 13:44, ManiacomLFC, The Athletic
Ekskluzywny wywiad z Fabinho  (15)
02.06.2023 02:30, AirCanada, theplayerstribune.com