TOT
Tottenham Hotspur
Premier League
22.12.2024
17:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 1869

Anfield Road czy Stanley Park

Artykuł z cyklu Artykuły


Dyskusja na temat przyszłości stadionu, na którym najlepsza drużyna na świecie będzie rozgrywać swoje mecze ciągnie się już od 2002 roku. Pierwszy plan budowy nowego obiektu został wykonany już w 2003 roku, do dzisiaj jednak możemy się cieszyć z rozgrywania meczy na naszym starym, dobrym Anfield.

Stadion ten jest już jednak bardzo wiekowy – zbudowany w 1884 roku i wielokrotnie przebudowywany – nie spełnia oczekiwań współczesnej organizacji futbolu nastawionej na jak największe zyski, zarabiając ze sprzedaży karnetów prawie 2,5 razy mniej, niż nasi bogaci rywale. Poza tym jest za mały by pomieścić wszystkich kibiców LFC, chętnych do uczestniczenia w spotkaniach Liverpoolu. Argumentem dla podjęciu działań zmierzających do rozwiązania tej sprawy była gotowość angielskiej federacji piłkarskiej do zorganizowania Mistrzostw Świata w 2018 roku, zielone światło dała nam jednak zmiana właścicieli.

W debacie tej można wyliczyć kilka stron: władze miasta, właściciele klubu, kibice. Każda z nich ma inny punkt widzenia i każda oczekuje zapewne czego innego. Docelowym obiektem, który spełniałby MINIMALNE oczekiwania byłby stadion na 60 tysięcy widzów. Jak zostanie to jednak rozwiązane? Czy lepsza będzie rozbudowa Anfield czy budowa nowego obiektu roboczo nazwanego już Stanley Park Stadium?

Anfield - obecny stadion Liverpool Football Club mieści się na prawym brzegu rzeki Mersey pod adresem 40 Anfield Rd, Liverpool, Merseyside 40, Wielka Brytania.

Mimo iż w adresie figuruje tylko jedna nazwa, obiekt położony jest w obrębie aż sześciu ulic – Walton Breck Road – od strony południowo-wschodniej, Lake Street, Rockfield Road, Lothair Road – od strony północno-zachodniej, Anfield Road – od strony północno-wschodniej i Kenlyn Road – od strony południowo-wschodniej.

Oś stadionu skierowana jest w kierunku północno-wschodnim. Tam znajdują się dwie najważniejsze bramy – Shankly Gates (płn-wsch) i Paisley Gateway (poł-zach). To właśnie za nią zlokalizowana jest najsłynniejsza trybuna świata – The Kop – o czym dumnie głoszą dwa napisy umieszczone ponad tarczami herbowymi klubu.

Patrząc na Anfield z lotu ptaka widać, jak bardzo obiekt ten połączone jest z tkanką miejską – praktycznie z każdej strony otaczają go jednorodzinne domki szeregowe, a ulice są tak wąskie, że stojąc przed trybuną Anfield Road nie sposób objąć jej całej wzrokiem.

Żeby przekroczyć Paisley Gateway trzeba znaleźć się na Walton Breck Road. Jest to dosyć długa, ale stosunkowo wąska, tylko dwupasmowa ulica, przy której mieszczą się dwa puby, gdzie zbierają się kibice LFC – The Park o bardzo ujmującym szyldzie (na przeciwko) i the Albert (po prawej stronie trybuny).

Anfield od strony Walton Breck Road i Venmore Street

Kierując się na zachód zmierzamy ku Lake Street. Stąd, obchodząc cały stadion dookoła zobaczymy jak obiekt ten wygląda od strony trybun, które zdecydowanie górują nad otoczeniem.

Idąc cały czas prosto ulicą dochodzimy do Lothair Road gdzie może czekać na nas nie małe zdziwienie. Tutaj widzimy bowiem kolejną wąską, jednak całkowicie wyludnioną ulicę z małymi domkami o zabitych dyktami oknach.

Widok Anfield na trybunę główną od strony zachodnie, tuż przed Lothair Road

Lothair Road

Widok trybuny głównej od Lothair Road

Idąc tą opustoszałą aleją w końcu dochodzimy do Anfield Road. Ulica ta, tak jak do niej równoległa WBR także jest długa, ale całkiem wąska.

Anfield Road w kierunku północno-zachodnim

Z tej strony możemy zobaczyć przede wszystkim bramę Shanksa ze słynnym napisem YOU’LL NEVER WALK ALONE i tablicę upamiętniającą poległych na Hilsborough.

Poza tym tu mieszczą się różnego rodzaju wewnętrzne wjazdy na teren obiektu.

Idąc cały czas prosto dochodzimy do Kenlyn Road – równie wąskiej, ale tym razem zamieszkanej ulicy zlokalizowanej równolegle do trybuny stulecia.

Trybuna stulecia od strony Kenlyn Road

I tak obeszliśmy całe Anfield, kończąc spacer przy parkingach i bramie wjazdowej na teren obiektu z lewej strony the Kop.

Anfield wielokrotnie było przebudowywane. Obecnie pojemność stadionu wynosi 45 362 miejsc. Sama the Kop została postawiona w 1906 roku, a jej największa przebudowa miała miejsce w 1995 roku, kiedy to wszystkie miejsca stojące zastąpiono krzesełkami. Ostatni mecz przy pełnej trybunie mieszczącej ponad 27 tysięcy kibiców rozegrano w 1994 roku. Dzisiaj jej pojemność wynosi 12 409.

Stanley Park, na którym miałby się znaleźć nowy obiekt znajduje się tylko 270 metrów na północ od Anfield. Jest to dosyć duży obszar terenów zielonych porośnięty trawą z jeziorem od strony północnej, stacją benzynową (płd), parkingiem i serwisem wulkanizacyjnym ( płn-wsch) w okolicy.

Teren ten zamknięty jest między ulicami: Utting Avenue, Priori Road, Walton Lane i Anfield Road i sąsiaduje także ze stadionem naszego lokalnego rywala na Godison Park.

Porównanie:

Anfield (widok na trybunę stulecia) i projekt nowego stadionu

Emirates Stadium, Londyn, pojemność 60 432.

Estadio Santiago Bernabéu, Madryt, pojemność 80 354.

All round the Fields of Anfield Road

Where once we watched the King Kenny play (and he could play)

We had Heighway on the wing

We had dreams and songs to sing

Of the glory round the Fields of Anfield Road



Autor: Mersey
Data publikacji: 05.12.2010 (zmod. 02.07.2020)