Osób online 1092

Pamiętne mecze Kuyta

Artykuł z cyklu Głos LFC.pl

Do Liverpoolu trafił w 2006 roku z łatką czołowego strzelca Eredivisie. Dopiero sześć lat po przybyciu zdobył ze swoją drużyną pierwsze trofeum, Carling Cup. Mimo to Holender na trwale zapisał się w pamięci wymagających kibiców z The Kop.

Kuyt był na Anfield ceniony za niesamowitą waleczność. Nieważne czy była to minuta dziesiąta, czy dziewięćdziesiąta, zawsze pracował na pełnych obrotach. Niestety, w poprzednim sezonie stracił miejsce w wyjściowej jedenastce i pomimo zmiany szkoleniowca postanowił poszukać nowych wyzwań. Oto lista najbardziej pamiętnych meczów Kuyta w koszulce z Livebirdem.

16. 4 listopada 2006 – Liverpool 2:0 Reading, 11. kolejka Premier League

Dwa gole Kuyta przesądziły o czwartym zwycięstwie z rzędu Liverpoolu. Holender nie miał wielkich problemów z umieszczeniem piłki w siatce, gdy w czternastej minucie otrzymał dokładnie podanie głową od Petera Croucha i strzelał praktycznie do pustej bramki. Drugi gol padł w ostatnim kwadransie, gdy Kuyt stojąc kilka metrów od bramki, w zamieszaniu skierował piłkę do siatki. Holender został wybrany zawodnikiem spotkania.

15. 20 września 2006 – Liverpool 2:0 Newcastle, 5. kolejka Premier League

The Reds przystępowali do tego meczu po porażkach z Evertonem i Chelsea w lidze, mając zaledwie cztery punkty w ligowej tabeli na cztery rozegrane spotkania. Kuyt zagrał od pierwszej minuty, tworząc duet napastników z Bellamym. W 29. minucie Alonso prostopadłym podaniem wypuścił Finnana, a ten dośrodkowaniem po ziemi wypatrzył Holendra, który strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach nowego zespołu.

14. 18 października 2008 - Liverpool 3:2 Wigan, 8. kolejka Premier League

Pod koniec pierwszej połowy Kuyt wykończył świetną akcję Aggera, wyrównując stan spotkania na 1:1. Pod koniec meczu przy stanie 2:2 Holender nożycami strzelił zwycięską bramkę.

13. 2 kwietnia 2008 – Arsenal 1:1 Liverpool, ćwierćfinał Ligi Mistrzów

Kuyt strzelił bardzo ważną bramkę wyrównującą kilka minut po tym, jak Adebayor wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Holender grający na prawym skrzydle, wykonał tytaniczną pracę w defensywie. W końcówce meczu zatrzymał szarżującego Hleba w polu karnym, po czym piłkarze Arsenalu wraz z ich trenerem domagali się wskazania na wapno.

12. 1 maja 2007 – Liverpool 1:0 k. 4:1 Chelsea, półfinał Ligi Mistrzów

W pierwszym meczu Liverpool poległ na Stamford Bridge. W drugim po bramce Aggera doprowadził do wyrównania. Kuyt rozpoczął mecz od pierwszej minuty u boku partnerującemu mu w ataku Crouchowi. W 60. minucie trafił w poprzeczkę, a w 99. minucie sędzia niesłusznie nie uznał gola Kuyta, dopatrując się spalonego. W serii rzutów karnych bohaterem był Reina, który obronił dwa karne, a także Kuyt, który skutecznie egzekwował ostatnią jedenastkę.

11. 20 stycznia 2007 – Liverpool 2:0 Chelsea, 24. kolejka Premier League

Z powodu kontuzji Terry’ego i Carvalho w środku obrony Chelsea zagrali Ferreira i Essien. Kuyt już w czwartej minucie po podaniu głową od Croucha nie miał problemu zwieść Portugalczyka i uderzyć nie do obrony dla Cecha. Dzięki tej wygranej Liverpool będący na trzeciej pozycji, zbliżył się do drugiej Chelsea na pięć punktów.

10. 5 października 2008 - Manchester City 2:3 Liverpool, 7. kolejka Premier League

Do przerwy Liverpool przegrywał 0:2, ale po przerwie dwa gole Torresa dały the Reds wyrównanie, a w ostatnich minutach spotkania El Nino nieczysto trafił w piłkę, ta trafiła do Holendra, a ten nie miał żadnych problemów z umieszczeniem jej w siatce.

9. 27 sierpnia 2008 – Liverpool 1:0 Standard Liege, III runda kwalifikacji do Ligi Mistrzów

The Reds potrzebowali dogrywki, by wywalczyć awans do fazy grupowej LM. Przed rzutami karnymi uchronił zespół Kuyt, który w 118. minucie gry wykończył dośrodkowanie na dłuższy słupek Babela.

8. 6 lutego 2010 – Liverpool 1:0 Everton, 25. kolejka Premier League

Po pół godzinie gry Liverpool musiał radzić sobie w dziesięciu po tym jak sędzia spotkania pokazał czerwoną kartkę Kyrgiakosowi. W pierwszym kwadransie drugiej połowy dośrodkowanie z rzutu rożnego w pole bramkowe na gola zamienił Kuyt, dla którego było to pięćdziesiąte trafienie w barwach the Reds. Dzięki tej wygranej podopieczni Beniteza awansowali na czwarte miejsce w tabeli.

7. 26 lutego 2012 – Cardiff 2:2 k.2:3 Liverpool, finał Carling Cup

Kuyt zaczął mecz na ławce i na wejście na boisko czekał aż do 103. minuty. Z pewnością był tym faktem rozczarowany, ale już na początku drugiej części dogrywki wyprowadził Liverpool na prowadzenie, oddając strzał, przewracając się. Niestety, pod koniec dogrywki Cardiff wyrównało, ale w rzutach karnych lepsi okazali się podopieczni Dalglisha. Kuyt swoją jedenastkę wykorzystał w przeciwieństwie do jego poprzedników, Stevena Gerrarda i Charliego Adama.

6. 23 maja 2007 – Liverpool 1:2 Milan, finał Ligi Mistrzów

Liverpool nie powtórzył sukcesu sprzed dwóch lat. Kuyt zaczął mecz jako osamotniony napastnik i w końcówce spotkania dał kibicom nadzieje na dogrywkę. Gol strzelony Milanowi był dopiero jego pierwszym trafieniem w rozgrywkach Champions League.

5. 17 kwietnia 2011 – Arsenal 1:1 Liverpool, 33. kolejka Premier League

Z powodu różnych kontuzji mecz trwał ponad sto minut. Najciekawsze rzeczy działy się pod koniec spotkania. Gdy w ósmej doliczonej minucie Robin van Persie wyprowadził Arsenal na prowadzenie, wydawało się, że Liverpoolowi zabraknie czasu na odrobienie strat. Jednak kilka minut później Eboue faulował w polu karnym Lucasa, a piłkę na jedenastym metrze ustawił Kuyt. Holendrowi noga nie zadrżała i zdołał doprowadzić do remisu. The Reds kończyli mecz z Flanaganem, Kyrgiakosem, Skrtelem i Robinsonem w obronie.

4. 20 stycznia 2010 – Liverpool 2:0 Tottenham, 21. kolejka Premier League

Przed tym spotkaniem Liverpool był dopiero siódmy w tabeli, tracąc do czwartego wówczas Tottenhamu cztery punkty. Porażka mocno utrudniłaby wzmagania the Reds o Ligę Mistrzów, dlatego piłkarze przystąpili do meczu mocno zdeterminowani i już w szóstej minucie Kuyt precyzyjnym strzałem wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. W końcówce spotkania Holender wykorzystał rzut karny, którego musiał powtarzać.

3. 28 stycznia 2012 – Liverpool 2:1 Manchester United, IV runda Pucharu Anglii

Kuyt na boisku pojawił się po godzinie gry, gdy zmienił Carraghera, przy stanie 1:1. W końcówce spotkania Reina wybił długą piłkę, ta trafiła na głowę Carrolla, ten zgrał Holendrowi, który pewnym strzałem wykończył akcję, doprowadzając The Kop do eksplozji radości i wyrzucając Manchester United za burtę FA Cup.

2. 20 października 2007 – Everton 1:2 Liverpool, 10. kolejka Premier League

Holender swoje premierowe gole w sezonie 2007/08 strzelił dopiero na Goodison Park. W 54. minucie doprowadził do wyrównania z rzutu karnego, a pod koniec meczu ponownie z jedenastu metrów pokonał Tima Howarda, zapewniając the Reds ekscytujące zwycięstwo na terenie rywala.

1. 6 marca 2011 – Liverpool 3:1 Manchester United, 29. kolejka Premier League

Był to chyba najlepszy występ drużyny podczas drugiej kadencji Kenny’ego Dalglisha. Fantastycznie grał Luis Suarez, ale to Kuyt został bohaterem, trzy razy zapisując się w protokole meczowym jako strzelec gola.

Autor: Licznerek
Data publikacji: 06.06.2012 (zmod. 02.07.2020)