Kilka słów na temat testów
Joe Cole przejdzie testy medyczne, po tym jak zgodził się na warunki czteroletniego kontraktu z Liverpoolem. Jednak co dokładnie znaczą i na czym polegają badania lekarskie. Oficjalna strona postanowiła zapytać o to naszego nowego doktora Petera Bruknera, który pełni rolę koordynatora medycyny sportowej. Oto czego się dowiedziała...
Celem testów medycznych jest określenie, czy dany piłkarz jest zdrowy, żeby grać w piłkę. Na badania składa się szereg elementów, o których zaraz powiem.
Po pierwsze badamy piłkarza w ogólnym znaczeniu, to znaczy patrzymy na pracę jego serca, odruch płucny, jamę brzucha i tak dalej. Celem tych podstawowych badań jest wykrycie chorób, o których albo wiemy wcześniej, albo które zostały niezauważone. Przeprowadzamy kilka testów na pracę serca, EKG, żeby wykryć ewentualne nieprawidłowości czy po prostu wady serca.
Takie badanie jest bardzo powszechne w piłce nożnej. Dzięki temu mamy okazję przyjrzeć się na ekranie, że piłkarz jest zdrowy i może grać.
Tak wygląda część medyczna badań. Kolejnym etapem są przebyte kontuzje i kwestia związane z układem kostnym. Przeglądamy całe spectrum przebytych chorób i kontuzji, a później przeprowadzamy skrupulatne badania poszczególnych części układu. Patrzymy na szyję, plecy, staw biodrowy, kolana, ścięgna i tak dalej.
W zależności od wyniku trzecim etapem są testy wydolnościowe. Jeśli dany piłkarz miał ostatnio problem, albo badania wykazały nieprawidłowość, wtedy robimy rezonans magnetyczny (MRI), żeby otrzymać dalsze informacje. Czasami możemy również przeprowadzić badanie krwi, żeby wykryć nieprawidłowości.
Aby klub mógł ogłosić przydatność sportową piłkarza, musimy zebrać wszystkie potrzebne informacje.
Jeśli chodzi o historię choroby, przeprowadzamy wywiad tak szczegółówy, jakiego normalnie się nie spodziewasz, ale klub inwestuje duże pieniądze w nowych piłkarzy i ważne, żeby dowiedzieć się wszystkiego.
Wywiad zajmuje do półtorej godziny w zależności od tego ile wcześniej przeprowadzimy testów i kiedy otrzymamy wyniki. Badania kardiologiczne mogą zająć całe popołudnie, a jeśli badamy krew, wtedy trzeba czekać 24 godziny na wyniki.
Razem testy medyczne mogą trwać 48 godzin, kiedy otrzymamy końcowy wynik. Jeśli wszystko jest w porządku, wtedy potwierdzenie jest kwestią kilku godzin.
Komentarze (0)