SOU
Southampton
Premier League
24.11.2024
15:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 1694

Czerwony Księgozbiór


Jako że Redaktorzy LFC.pl chadzają różnymi ścieżkami, a Liverpool to coś więcej niż tylko klub, dzisiaj zapraszamy Państwa do zapoznania się z recenzją książki zgoła odmiennej od tej, którą prezentowaliśmy w zeszłym miesiącu. Życzymy miłej lektury!

Ordinary Landscapes, Special Places. Anfield, Breckfield and the growth of Liverpool’s suburbs (Zwyczajne krajobrazy, niezwykłe miejsca. Anfield, Breckfield i rozwój przedmieść Liverpoolu) Adama Menuge’a to książka jedyna w swoim rodzaju, chociaż zapewne nie taka, po którą sięgnie kibic the Reds w pierwszej kolejności. Nie znajdzie on tutaj zdjęć piłkarzy, statystyk meczowych czy wspomnień, publikacja ta bowiem opowiada o architekturze - architekturze jednak wyjątkowej, bo związanej z okolicami i stadionem Liverpool Football Club.

Książka wydana w 2008 roku przez angielskie wydawnictwo English Heritage, wsparta finansowo przez klub z Merseyside, pomyślana została jako świadectwo historycznej przeszłości okolicy oraz wartościowy wkład w przebudowę rejonu w obliczu nieuchronnie zbliżającej się regeneracji (w niektórych przypadkach całkowitej rozbiórki historycznego materiału). Oprócz tego jest to także ciekawa lektura i przede wszystkim wspaniała podróż po najsłynniejszych piłkarskich przedmieściach i ich historii.

Ordinary Landscapes, Special Places prowadzi nas po najróżniejszych aspektach związanych z rozwojem budownictwa i zmianami, jakie zachodziły na obszarze. Na prawie 100 stronach opisana została niemal cała historia okolicy, dochodząc prawie do dnia dzisiejszego i ostatniego projektu nowego stadionu zlokalizowanego w Stanley Park. Na przestrzeni siedmiu rozdziałów poznajemy historię angielskich przedmieść, początki budownictwa willowego, a także kluczowy dla dzisiejszego krajobrazu postęp masowego budownictwa. Rozdział czwarty poświęcony jest rozwojowi infrastruktury oraz budownictwu użytku publicznego - kościołom, szkołom, pubom i hotelom (m.in. Stanley Park, Cmentarz itp.) a rozdziały szósty i siódmy – schyłkowi i odrodzeniu, a także zrozumieniu charakteru tej architektury i sposobom badania jej historii. Wisienką na torcie dla kibiców the Reds z pewnością jest jednak rozdział piąty.

Anfield football ground, czyli co każdy kibic powinien wiedzieć

Menuge rozpoczyna narrację u samych początków, czyli w 1878 roku, kiedy parafianie kościoła metodystów pod wezwaniem św. Dominika (St Domingo Methodist Chapel) tworzą drużynę rozgrywającą mecze na boisku w Stanley Park (wówczas pod nazwą St Domingo). Zespół szybko odnosi sukces i przekształca się w Everton Football Club.

Kiedy w 1883 roku klub zostaje poproszona o opuszczenie terenów parkowych, prezes John Houlding decyduje się ulokować zespół na Coney Green Farm przy Priori Road (ulica równoległa do Anfield Road), a w 1884 roku bierze w dzierżawę tereny położone przy Anfield Road i tym samym chroni je przed ekspansją developerów.

W dalszej części poznajemy szczegóły dotyczące rozwoju stadionu i inne interesujące informacje związane z pierwszym okresem funkcjonowania klubu.

Pierwsze sektory dla kibiców wokół nowo utworzonego boiska są bardzo prymitywne, a „stadion” może poszczycić się bardzo skromną trybuną-pawilonem dla oficjeli i prasy, którzy zajmują miejsca odseparowane od zwykłych fanów. W 1886 roku Houlding zleca lokalnemu budowniczemu Georgowi Rutherfordowi przebudowę trybuny przy Kemlyn Road, rozciągając ją i przykrywając dachem, a także budowę kolejnego pawilonu dla 300 osób przy Lake Street, w którym pojawiają się pierwsze ławki. Dwie drewniane trybuny schodkowe, mniejsza po stronie południowej i większa od strony północnej dołączają do nich w kolejnym dziesięcioleciu. W sumie, w 1890 roku cały stadion jest w stanie pomieścić 17 tysięcy kibiców.

Zawodowi piłkarze pojawiają się w klubie już w 1885 roku, a w roku 1890 Dan Doyl, zawodnik Celtiku zostaje skuszony zarobkami w wysokości 5£ tygodniowo i zyskami z dzierżawy lokalnego pubu. Pierwsze szatnie i pomieszczenia klubowe zostają zainstalowane także w pubie, tym razem w Sandon Hotel na rogu Oakfield Road i Holding Street.

W 1892 roku drogi Johna Houldinga i Evertonu rozchodzą się i fiaskiem kończą się jego próby zatrzymania praw do nazwy. Kolejne przebudowy realizowane są więc dla innego, znacznie większego klubu – utworzonego w 1894 roku Liverpool Association Football Club. Dalsze losy stadionu to już historia przebudów, którą w znacznej mierze tworzył Archibald Leitch, wiodący wówczas inżynier. W 1894 roku rozbudowano zatem pawilon od strony Lake Road i przekształcono w trybunę główną mieszczącą 3 tysiące kibiców, w 1903 roku przykryto Anfield Road, a już w 1906 roku, na miejscu wysłużonej, drewnianej trybuny wzniesiono nową – the Kop, mogącą pomieścić aż 30 tysięcy widzów.

Tym, co wyróżnia Ordinary Landscapes, Special Places i czyni tak wyjątkową pozycją jest wiarygodność źródeł i przede wszystkim niezwykłe bogactwo ilustracji obejmujących oryginalne, archiwalne plany, reprodukcje obrazów i grafik z prywatnych kolekcji, a także zdjęcia doskonałej jakości niedostępne praktycznie gdzie indziej. Książka ta nie jest zatem przeznaczona tylko dla czytelników znakomicie operujących językiem angielskich, ale również i tych, którzy szukają ciekawych i niespotykanych ilustracji. Jest to znakomity punkt wyjścia dla miłośników the Reds pragnących pogłębić swoją wiedzę, a także dla tych, którzy chcą po prostu dowiedzieć się kilku niezwykłych faktów na temat klubu i losów jego stadionu. Nie jest to wydatek wielkiego rzędu, a 7.99£ to niewielka cena za wzbogacenie swojej biblioteki tak szczególną pozycją.

Mieszkam, pracuję i gram w Liverpoolu od lat, myślałem więc, że znam to miasto jak własną kieszeń, ale ta książka jest pełna wielu wspaniałych niespodzianek i przypomniała mi, żeby jeszcze raz przyjrzeć się naszemu dziedzictwu.

Steven Gerrard

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (0)

Pozostałe aktualności

Obrońca Liverpoolu bliżej powrotu po kontuzji  (0)
21.11.2024 13:45, Bajer_LFC98, thisisanfield.com
Kto był mocno eksploatowany w reprezentacji  (1)
21.11.2024 13:16, BarryAllen, thisisanfield.com
Bednarek nie zagra z Liverpoolem  (19)
20.11.2024 17:49, Mdk66, thisisanfield.com
Statystyki przed meczem z Southampton  (0)
20.11.2024 14:50, Vladyslav_1906, liverpoolfc.com
Michał Gutka specjalnie dla LFC.PL!  (15)
20.11.2024 13:31, Gall1892, własne
Mac Allister, Núñez i Díaz w reprezentacjach  (0)
20.11.2024 12:48, FroncQ, liverpoolfc.com