SOU
Southampton
Premier League
24.11.2024
15:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 1801

Problem lewej obrony trwa


Tragiczny występ Aly’ego Cissokho na the Emirates skłonił mnie do myślenia i doszedłem do następującego wniosku: Liverpool jest beznadziejny jeśli chodzi o zatrudnianie lewych obrońców i to nie od dziś.

Cissokho to kolejny z długiej listy średnich, grających bez przebłysku i zwyczajnie przeciętnych zawodników. Jeśli mielibyśmy ułożyć jedenastkę wszechczasów Liverpoolu, lewa obrona byłaby pozycją najtrudniejszą do wypełnienia. Poważnymi kandydatami byliby prawonożni Steve Nicol i Gerry Byrne. Jedynym nominalnym lewym defensorem, który mógłby być brany pod uwagę jest Alan Kennedy. Zdobywał zwycięskie bramki w dwóch finałowych meczach o Puchar Europy, dzięki czemu zyskał sobie status legendy pośród fanów, ale nigdy nie mówiono o nim jako o świetnym piłkarzu.

Ciężko znaleźć zespoły, w których lewi obrońcy to wielkie gwiazdy, choć są wyjątki. Julian Dicks z West Hamu, Stuart Pearce z Forest, czy ostatnio Leighton Baines z Evertonu. Równie ciężko znaleźć klub, w którym lewa obrona to najsłabsza pozycja przez dekady. Taka to jednak sytuacja panuje w Liverpoolu, odkąd tylko pamiętam. Nawet w najlepszych czasach, na tej pozycji grali zwyczajnie średni zawodnicy, albo ktoś utalentowany zostawał przekwalifikowany.

Joey Jones był lewym obrońcą Liverpoolu w 1977 roku, kiedy drużyna tryumfowała w Rzymie. Jones był przyzwoitym zawodnikiem i ulubieńcem kibiców. The Kop kochała jego zaangażowanie i entuzjazm. Jeśli jednak spojrzy się na jedenastkę z Merseyside, która zagrała wówczas w stolicy Włoch, to od razu w oczy rzuci się fakt, że Jones był najmniej znanym piłkarzem w szerszych kręgach i numerem jedenaście na tej liście pod względem talentu. Liverpool zasilił przechodząc z Wrexham, gdzie po trzech latach powrócił.

Rok później the Reds odzyskali trofeum wygrywając 1:0 z Club Brugge. Emlyn Hughes pełnił funkcję lewego defensora, a w poprzednim finale dowodził środkiem obrony. Anglik dobrze radził sobie na tej pozycji i nawet Anglię reprezentował grając na lewej stronie, ale tylko dlatego, że nie można było znaleźć nikogo na to miejsce lepszego.

Kennedy przybył do klubu na początku następnego sezonu i stał się etatowym lewym obrońcą na wiele lat. Był solidny, można było na nim polegać i umiał strzelać bramki w wielkich meczach. Człowiek znany jako „Barney Rubble” był stałym elementem drużyny do roku 1985, kiedy to musiał pogodzić się z wiekiem. Liverpool zakontraktował jego zastępcę trochę wcześniej i był on gotowy, by zacząć regularnie grać. Jim Beglin był dobrym zawodnikiem i wydawało się, że jest to obrońca na kolejne lata, ale Gary Stevens w derbach Merseyside z 87. roku złamał mu nogę. Uraz nigdy nie został do końca wyleczony. Beglin więcej nie zagrał dla Liverpoolu i wokół pozycji narosła wielka niepewność, która trwa do dzisiaj.

Jedyny okres, kiedy można było powiedzieć, że Liverpool ma przyzwoitego lewego obrońcę, to czasy Johna Arne Riise, który grywał na lewej obronie, czasem na lewym skrzydle, przez kilka lat.

W porównaniu z resztą pozycji, lewa obrona przypomina drzwi obrotowe. Przez lata przewinęło się przez nią bardzo wielu graczy, którzy mieścili się w przedziale od beznadziejności do zaledwie poprawnośći. Nawet w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, kiedy Liverpool dominował na krajowym podwórku, lewa obrona była najsłabszą pozycją. No, chyba że grał tam Nicol. Szkot był wspaniały. Wygrał nawet nagrodę dla gracza roku w 1989. Był bardzo uniwersalny, często grał na innych pozycjach w defensywie, a na lewej wystawiani byli wtedy David Burrows, Steve Staunton i Gary Ablett.

Każdy z nich był przyzwoitym zawodnikiem, ale, podobnie jak Joey Jones, każdy odstawał poziomem od swoich kolegów. Trwało to do lat dziewięćdziesiątych, kiedy Graeme Souness sprowadził Juliana Dicksa z West Hamu za sporą kwotę oraz Burrowsa i Mike’a Marsha. Dicks był wysoko ceniony, ale miał problemy z dyscypliną i wagą. Nikt nie wątpił w jego umiejętności, ale w Liverpoolu się nie sprawdził. Poszedł na odstrzał, gdy klub przejął Roy Evans.

Następca Sounessa też nie umiał rozwiązać tego problemu. Miał do dyspozycji Steve’a Harknessa i Stiga Inge Bjørnebye, który zaliczył jeden świetny sezon i kilka średnich. Gdy oni walczyli o miejsce na lewej obronie (czy na lewym skrzydle, bowiem Evans używał formacji 3-5-2) rywalizację wygrywał prawonożny Rob Jones, który przeniósł się na lewo po tym jak na prawej stronie zadomowił się Jason McAteer.

Gdy Liverpool wygrywał trzy puchary w 2001 roku, na lewej obronie grał Jamie Carragher. Walkę o pozycję wygrał z miejsca, bowiem Chistian Ziege szybko wypadł ze składu przez beznadziejne i pozbawione zaangażowania występy. Liverpool zapłacił za Niemca pięć milionów funtów i musiał odpowiadać przed trubynałem FA w związku z problemami prawnymi dotyczącymi pozyskania byłego zawodnika Kolonii. Nie okazał się on wart wysiłku i środków, a klątwa lewej obrony trwała dalej.

Innymi lewymi obrońcami z ery Houlliera byli Grégory Vignal i Dominic Matteo, ale obaj trafili do zespołu raczej jako zapchajdziury. Później jednak został ściągnięty Riise. Został on zapamiętany raczej jako przyzwoity niż klasowy, a najlepsze mecze rozgrywał na lewej pomocy.

Żaden z lewych obrońców, którzy zagościli na liście płac klubu z Anfield przez ostatnie trzydzieści lat, nie był piłkarzem klasy światowej. Prawi obrońcy i owszem, trafiali się, ale lewa strona zawsze była słabym punktem, chyba że wystawiano tam kogoś o innej nominalnej pozycji.

Kiedy Liverpool zdobywał Puchar Europy po raz piąty w 2005 roku, na lewej obronie grał Djimi Traoré. Taki francuski Joey Jones. Fábio Aurélio mógł być odpowiedzią na wszystkie problemy, ale nie mógł poradzić sobie z kontuzjami. Brazylijczyk naprawdę grał dobrze, ale więcej czasu spędził w gabinecie lekarskim, aniżeli na boisku.

Rafael Benítez myślał, że rozwiązaniem problemu lewej strony defensywy będzie ściągnięcie Dosseny za siedem milionów funtów. No cóż, mylił się. Włoch był beznadziejny i wstydu unikał udzielając się z przodu. Był taki mecz na Anfield, z Hull City, kiedy Bernard Mendy zwyczajnie zniszczył Dossenę, a mi utkwiło to w pamięci jako najgorsza połowa w wykonaniu gracza Liverpoolu.

Argentyńczyk Insúa również mógł na stałe zameldować się na tej pozycji, ale tak jak Dossenie, brakowało mu szybkości i miał problemy z każdym przeciętnie szybkim skrzydłowym. Nie miał też dobrych warunków fizycznych i szybko został wytransferowany przez Roya Hodgsona. Ten zafundował nam Paula Konchesky’ego. Bez komentarza.

Inni piłkarze starali się wypełnić lukę na lewej obronie. Stoperzy (Daniel Agger i Mamadou Sakho), skrzydłowi (Stewart Downing) i prawi obrońcy (Glen Johnson, który radził sobie tam najlepiej od czasów Riise). José Enrique budzi mieszane uczucia. Ma swoje słabości, ale jeśli porównamy go z większością poprzednich zawodników, którzy grali na tej pozycji, to można powiedzieć, że jest niezły.

Teraz odczuwa się jego nieobecność, głównie dlatego, że nie ma dobrego zastępcy.

Cissokho na szczęście jest tylko wypożyczony, więc klub nie straci na nim fortuny, tak jak na Dossenie. Wiadomo, że Francuz umie grać, jako taki był sprowadzony, ale do najlepszej dyspozycji mu daleko. Widać to było w meczu z Arsenalem, ale niedawno wrócił po kontuzji. Możliwe, że jeszcze będzie imponował. Może też zagwarantuje sobie permanentny transfer do klubu. Kto wie? Do maja jeszcze sporo czasu.

Historia Liverpoolu przewiduje jednak inny scenariusz.

David Usher

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (18)

czerwony21 06.11.2013 17:36 #
po początku myślałem, że artykuł będzie ciekawszy.
omnia 06.11.2013 17:36 #
Luke Shaw mile widziany ;)
hoster 06.11.2013 17:41 #
Wg mnie Enrique jest ogólnie przez wszystkich trochę nie doceniany. Od czasów Riise zdecydowane najlepszy, trafiają mu się gorsze występy, tak jak każdemu ale w sumie bardzo solidny z niego zawodnik.
napadzior 06.11.2013 18:01 #
Patrząc na dzisiejsze realia dotyczące lewych obrońców to Enrique jest całkiem dobry i nie rozumiem tych co chcą go sprzedać. Jest to pozycja, na której jest bardzo mało sensownych graczy, a jak już są to kosztują krocie. W lato powinniśmy zawalczyć o Shawa, choć myślę że cena i tak zacznie się od 20 mln funtów( o zgrozo). Po prostu nie widzę żadnego innego dobrego, rozwojowego gracza. Digne niestety jest w PSG, a go chętnie bym przywitał u nas.
Raf 06.11.2013 18:05 #
Prawda jest taka, że po prostu brakuje na rynku klasowych zawodników na tej pozycji. W większości przypadków ci, co naprawdę robią różnicę na boisku, szybko są przechwytywani przez najlepsze kluby. Baines nigdy do nas nie przejdzie. Shaw przejdzie za jakiś czas do naprawdę topowej ekipy. Podejrzewam, że gdyby zgłosił się po niego Liverpool, z miejsca by krzyknęli 20 mln Ł. Dzisiaj żeby mieć lewego obrońcę na lata, trzeba go sobie wychować bądź mieć siłę przyciągania najlepszych. Dlatego dalej mocno wierzę w Robinsona- w przeciwieństwie do Flanagana, nie możemy sobie pozwolić na jego sprzedaż.
donjuan 06.11.2013 18:07 #
jest taki jeden...dosc dobry gosciu , warzywniak jakub :d
Kostuch 06.11.2013 18:12 #
Lewych obrońców jest bardzo mało więc znalezienie kogoś konkretnego w cenie jaką może zapłacić nasz klub jest mało realne.Albo płacimy 20 mln i mamy gracza wysokiej klasy albo nie. Riise był całkiem dobrym graczem a Enrique moim zdaniem jest bardzo solidnym piłkarzem patrząc na to na kogo nas stać.Jak myślicie ile by kosztował Enrique gdyby miał więcej niz rok kontraktu z Newcastle. Cissokho słaby w Lyonie słaby w Valencji więc miał być dobry w LFC?
AgentTomek 06.11.2013 18:14 #
Enrique mi na tej pozycji odpowiada. Jest silny, cieżko go przepchnąć, potrafi utrzymać się przy piłce, ma dobre przyjęcie w przeciwieństwie do Cissokho, potrafi włączyć się w szybko wymianę podań. W zasadzie dla mnie jedyny jego minus to debilne wypiepszanie piłki aby wyżej i dalej- ma takich zagrań kilka-kilkanaście na mecz
joeallen24 06.11.2013 18:29 #
AgentTomek lepiej nie mógł opisać sylwetki hose. Jest to piłkarz który nie schodzi dzięki swoim walorom fizycznym z pewnego pułapu nigdy. Lewy obrońca to nie problem hose jest zawodnikiem, który może walczyć w LM, a jego zastępca potencjalny to sisoccho który nie zaimponował mi nawet przez 20 minut odkąd jest w LFC. Zostaje jeszcze mieć nadzieję, że Kelly wróci do formy. Powtarzam Lewa obrona to nie problem, problemem u nas jest środek pomocy, która nie potrafi dyktować warunków gry. Jeden mecz w sezonie gdzie jest nakreślona wyraźne nasza przewaga to zastraszająco mało.
Muszka 06.11.2013 18:29 #
Enrique na lewej obronie przy 433 czy 4231 jest całkiem w porządku, ale do 352 się niestety nie nadaje. Dlatego jak porzucimy w końcu to 352 to nie będę miał nic przeciwko temu, by Enrique grał. Gość jest solidny, nie poziom Bainesa czy Cole'a, ale na pewno lepszy od większości w lidze.
Whiteboy 06.11.2013 19:18 #
Nie rozumiem czemu tak jedziecie po Enrique. Jeden z lepszych lewych obroncow w lidze, a wszystkie jego wady sa jak najbardziej do wyeliminowania. Nie potrzebny jest nam zaden Luke Shaw.
w0rst 06.11.2013 19:50 #
Co?! Przecież rozwój umysłowy Jose zatrzymał się na poziomie pantofelka. Często gubi krycie w polu karnym, a w ataku często nie myśli. Czasem jak pomyśli przy ataku to jest genialny, ale niestety rzadko mu się to zdarza.
w0rst 06.11.2013 20:02 #
Jest mała różnica. Jestem studentem, a nie profesjonalnym piłkarzem ,który zarabia na życie poprzez grę w piłkę nożną.
Tommyy 06.11.2013 20:03 #
Też nie uważam, żeby Jose nazywac problemem :p

AgentTomek wyczerpał temat opisując sylwetkę i do tego Hiszpan ma osobowość :) jest dobry, tylko trzeba złapać go za pysk i przekonać go, że ma zapier*****, co Brendan już raz zrobił.

Co do Cisshoko to wątpię, żebym się przekonał, bo nie widzę u niego możliwości. Jego zachowanie w ofensywie przy sytuacjach gry jeden na jeden to tragedia. Zero odwagi, 100% bojaźni, gramy do tyłu i do tego gigantyczne braki techniczne. Jedyny plus to wrzutka do Suareza, ale ile było w tym jego świadomej zasługi to każdy widział.
silver7 06.11.2013 20:43 #
Przy obecnym ustawieniu nie martwiłbym się o lewego obrońcę,a bardziej lewego pomocnika,ganiającego z jednego pola karnego pod drugie. Chętnie zobaczyłbym u nas Błaszczykowskiego,ale to tylko marzenia heh.
Stachyra 06.11.2013 22:55 #
Mówiłem, że Siekiera jest 3 klasy lepszy od Cissokho i co najgorsze, został również wypożyczony. Rozumiem już dlaczego Valencia chciała go się jak najszybciej pozbyć z klubu, za rok nie chcę go tu widzieć. Wolę już oglądać Enrique....
Lyzwa7 07.11.2013 08:08 #
Bardzo, bardzo żałuję, że nie sprowadziliśmy Siekiery, nie byłoby problemu.
Z Enrique jest ten problem, że facet nie ma kompletnie pojęcia jak się kryje i często podejmuje złe decyzje(kto mu pozwala strzelać i brać grę na siebie też nie wiem), zdecydowanie za długo holuje piłkę.
Zastawianie piłki, siła i pojedynki 1-1 to nie cała piłka.
Enrqiue jest niezły, ale do gry o najwyższe cele to za mało, może być rezerwowym, o ile będzie częściej używał mózgu.
brandao 07.11.2013 11:40 #
Wróci Enrique i będzie dobrze. Hiszpan jest świetny. Nie do przejścia w obronie, wygrywa kazdy pojedynek bark w bark, niezwykle szybki i wytrzymały, dobry technicznie, umie sie podłączyć do ataku, tylko to krycie jakby poprawił bo z tym jest tragedia.

Pozostałe aktualności

Bednarek nie zagra z Liverpoolem  (19)
20.11.2024 17:49, Mdk66, thisisanfield.com
Statystyki przed meczem z Southampton  (0)
20.11.2024 14:50, Vladyslav_1906, liverpoolfc.com
Michał Gutka specjalnie dla LFC.PL!  (11)
20.11.2024 13:31, Gall1892, własne
Mac Allister, Núñez i Díaz w reprezentacjach  (0)
20.11.2024 12:48, FroncQ, liverpoolfc.com
Trening U-21 z pierwszym zespołem - wideo  (0)
20.11.2024 09:45, Piotrek, liverpoolfc.com
Szoboszlai z trafieniem na wagę remisu  (1)
20.11.2024 09:45, Ad9am_, liverpoolfc.com