Historia obchodów na zdjęciach
W 26-lecie tragedii na Hillsborough prezentujemy zbiór fotografii upamiętniających najważniejsze i najbardziej wzruszające wydarzenia dotyczące dnia, w którym życie straciło 96 kibiców the Reds.
Miejsce pocieszenia
W pierwszych dniach po tragedii poszukujące pocieszenia tłumy żałobników skierowały się ku Anfield. Murawa stadionu została całkowicie pokryta szalikami, kwiatami i transparentami.
20. rocznica
15 kwietnia 2009 roku Anfield otworzyło swe bramy dla wszystkich chcących wziąć udział w uroczystościach żałobnych. Tego dnia stadion dosłownie pękał w szwach.
Zjednoczeni przy archikatedrze
Poniższe zdjęcie przedstawia jedno z wielu zgromadzeń, do jakich dochodziło po katastrofie. Tutaj kibice pod archikatedrą w Liverpoolu.
Wsparcie piłkarzy
Menedżer Liverpoolu, Kenny Dalglish (na zdjęciu z małżonką, Mariną), podobnie jak piłkarze starał się być obecny na jak największej liczbie pogrzebów.
Bramka w szalikach
Jeden z pierwszych dni po katastrofie. Bramka przed the Kop, podobnie jak cała murawa, okryta morzem szalików.
Raport Komisji
Steven Kelly, którego brat, Michael, zginął na Hillsborough, trzyma opublikowany 12 września 2012 roku raport Niezależnej Komisji.
Raport Taylora
Spoglądający na Anfield Peter Taylor poprowadzi śledztwo na temat katastrofy. Raport zostanie opublikowany w 1990 roku.
Wsparcie Celtiku
Pierwszy mecz liverpoolczyków po wydarzeniach na Hillsborough odbył się na Parkhead przeciwko Celtikowi. Ponad 60 000 osób pokazało swe wsparcie, odśpiewując ku pamięci ofiar "You'll Never Walk Alone".
Pamiątkowa tablica
Specjalna tablica z imionami wszystkich 96 ofiar katastrofy została odsłonięta tuż obok Shankly Gates. Stała się głównym celem kibiców pragnących oddać cześć zmarłym. Z uwagi na prace przy Main Stand tablica została tymczasowo zdjęta.
Mozaika na 25-lecie
Przed meczem z Manchesterem City (13 kwietnia 2014 r.) kibice oddali ofiarom hołd, prezentując na trybunach mozaikę w formie napisu "96 - 25 years".
Pierwsze dni
Tuż po katastrofie ludzie oddawali cześć ofiarom przy bramie Shankly'ego. Jednymi z pierwszych, którzy okazali wsparcie, byli kibice Evertonu.
Merseyside zjednoczone
17 września 2012 roku, czyli pięć dni po publikacji raportu Niezależnej Komisji, Everton na swoim obiekcie w bardzo wzruszający sposób zapewnił Liverpool o swoim nieustannym wsparciu.
Czuwanie
Tego samego dnia po opublikowaniu raportu, w centrum miasta ludzie zgromadzili się na wspólnym czuwaniu.
Mozaika na 10-lecie
Z okazji obchodów 10. rocznicy tragedii the Kop ponownie znalazło się w centrum zdarzeń. Zdjęcie wykonane tuż przed meczem z Aston Villą 17 kwietnia 1999 roku.
Marsz w Londynie
Rodziny i osoby walczące o sprawiedliwość dla ofiar kierują się w stronę parlamentu. Trzymany przez nich transparent ozdabia the Kop przy okazji obchodów kolejnych rocznic.
Podziękowania
W pierwszym meczu o punkty, jaki Liverpool rozegrał po 15 kwietnia 1989, przeciwko Evertonowi na Goodison Park, kibice podziękowali wszystkim tym, którzy tak licznie wspierali rodziny ofiar.
Dochodzenie unieważnione
Kolejny krok milowy miał miejsce 20 grudnia 2012 roku, kiedy to pierwotny raport na temat katastrofy został uznany za nieważny przez Sąd Najwyższy.
Emocje, których nie sposób pohamować.
Brian Roberts uwiecznił na zdjęciu ten wzruszający moment podczas obchodów 20. rocznicy tragedii.
YNWA na Wembley
20 maja 1989 roku w finale Pucharu Anglii zmierzyły się obie drużyny z Liverpoolu. Przed pierwszym gwizdkiem Gerry Mardsen odśpiewał klubowy hymn the Reds.
Nagroda dla rodzin
W kwietniu 2009 rok Steven Gerrard i Jamie Carragher podczas obchodów zaprezentowali nagrodę "Freedom of the City", przyznaną rodzinom ofiar katastrofy.
Przemówienie ministra
W 20. rocznicę tragedii przemówienie wygłosił minister kultury, Andy Burham. Jego wystąpienie spotkało się z wielkim uznaniem ze strony słuchaczy.
Miłość matek
Anne Williams i Margaret Aspinall przed St George's Hall tuż po ujawnieniu raportu Niezależnej Komisji.
3000 szalików
Kibice piłkarscy z całego świata upamiętnili ofiary katastrofy z okazji 25. rocznicy tragedii, składając na murawie szaliki swoich ukochanych klubów. Na murawie złożono ponad 3200 szalików.
Puste miejsca na Wembley
Przed półfinałem Pucharu Anglii w kwietniu 2014 roku w hołdzie ofiarom pozostawiono na trybunach 96 pustych miejsc. Podobnie czyniono na stadionach w całym kraju.
25. rocznica
W 25. rocznicę tragedii Anfield było świadkiem niezwykle wzruszających scen, w tym przemówień Brendana Rodgersa i Roberto Martineza.
Nigdy nie zostaną zapomniani
26 lat temu 96 osób - dzieci, kobiety i mężczyźni - straciło swe życie na Hillsborough. Nigdy o nich nie zapomnimy. Wszyscy związani z klubem jak zawsze są myślami przy ofiarach, ich rodzinach, ocalonych i każdym, kogo dotknęła ta tragedia.
Komentarze (0)