Kto jest kim, czyli jaką pełni funkcję
Tony Barrett sporządził charakterystykę członków komitetu transferowego, dzięki czemu fani mogą bliżej poznać ich personalia, jak również zakres ich obowiązków i przeszłość. Kto pociąga na Anfield za sznurki? Kim są pozostali członkowie komitetu? Zapraszamy do lektury.
Mike Gordon, prezydent FSG
Niewiele było wiadomo o roli Gordona w Liverpoolu do momentu, gdy Brendan Rodgers podziękował Amerykaninowi, który zachowuje dużą prywatność, za wsparcie jego wysiłków na rynku transferowym tuż po tym, jak objął posadę menedżera w 2012 roku. Działając za kulisami i nie przywiązując uwagi do wykreowania własnego wizerunku, Gordon stał się coraz bardziej wpływową postacią na Anfield, pomimo swojej małomówności, która towarzyszy jego rosnącemu znaczeniu jako osoby wykonującej funkcję publiczną.
Podczas gdy 12 procent jego udziałów, które posiada w Fenway Sports Group (FSG) są niczym w porównaniu z tym, co ma główny właściciel John W Henry, wpływ Gordona na klub przewyższa rolę jego najwyżej postawionego partnera, który niedawno przejął kontrolę nad dziennikiem The Boston Globe. Władza Gordona sięga do tego stopnia, że poinformował on Rodgersa o zakończeniu współpracy w trakcie transatlantyckiej rozmowy telefonicznej po niedzielnych derbach Merseyside z Evertonem. Gordon nadzoruje także proces poszukiwania nowego menedżera Liverpoolu.
Dorastał w Milwaukee, w stanie Wisconsin, jednak przeniósł się do Bostonu jako student. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci. Cieszył się niezwykle udaną karierą w branży finansowej, zanim zaangażował się w działalność w FSG. W latach 90. pracował dla Fidelity, amerykańskiego koncernu działającego na rynkach finansowych. W 1996 roku założył wraz z Jeffreyem Vinikiem fundusz inwestycyjny Vinik Asset Management. Kiedy zakończyli działalność w 2013 roku, fundusz dysponował aktywami na kwotę ponad 6 miliardów dolarów.
Gordon, który zaczynał od sprzedawania popcornu na meczach Milwaukee Brewers, zawsze miał zamiłowanie do baseballu. W 2002 roku nawiązał współpracę z FSG, gdy spółka nabyła drużynę Boston Red Sox. Po tym, jak FSG przejęło Liverpool w 2010 roku, Gordon zwiększył swój udział w instrumencie inwestycyjnym i został umieszczony w zarządzie.
Z grona różnorodnych postaci w komitecie transferowym Liverpoolu, głos Gordona ma największe znaczenie. 50-letni Amerykanin nie tylko kontroluje wydatki klubu, lecz także wdraża wizję FSG, która na pierwszym miejscu stawia wartość i potencjał. Ściśle współpracuje z menedżerem i skautami w zakresie identyfikowania, a następnie rekrutowania zawodników. Gordon swoją siedzibę ma w USA, jednak on i Ian Ayre są w stałym kontakcie. To samo tyczy się pozostałych członków komitetu, którzy uczestniczą w częstych rozmowach konferencyjnych przez telefon.
Ian Ayre, dyrektor generalny
Ayre to publiczna twarz kierownictwa Liverpoolu. Nadzoruje codzienne funkcjonowanie klubu i zapewnia pomost między Bostonem a Merseyside. Dołączył do klubu jako dyrektor handlowy w 2007 roku. Jego usługi zostały zachowane po tym, jak FSG wykupiło klub w 2010 roku i do dziś pozostaje jednym z najbardziej zaufanych pracowników włodarzy Liverpoolu.
Jego rola skupia się wokół negocjowaniu transferów. W trakcie lata poleciał do Chile, aby przypieczętować przeprowadzkę Roberto Firmino z Hoffenheim za 29 milionów funtów. Choć jest często krytykowany, gdy transfery nie dochodzą do skutku, Ayre zawsze przystępuje do negocjacji w oparciu o parametry, które z góry ustala FSG.
Michael Edwards, odpowiedzialny za analizę parametrów technicznych
Edwards stał się najbardziej kontrowersyjną postacią komitetu. Krytycy zadają pytanie, dlaczego analityk specjalizujący się w zbiorze danych i statystyk odgrywa tak wpływową rolę w strategii transferowej Liverpoolu. Pomimo tego jego obecność jest niezbędna biorąc pod uwagę to, że FSG przywiązuje dużą wagę do jak najpełniejszego zdobywania informacji w celach realizowania polityki rekrutacyjnej.
Edwards ukończył studia na Uniwersytecie w Sheffield, zdobywając tytuł na kierunku zarządzania i informatyki. Jego kariera w piłce nożnej zaczęła się w 2003 roku, kiedy został zatrudniony w Portsmouth do analizy rezultatów. W 2009 roku przeniósł się do Tottenhamu Hotspur, a w roku 2011 Damien Comolli sprowadził go do Liverpoolu.
Dave Fallows, dyrektor odpowiadający za rekrutację
Fallows był postrzegany jako cenna zdobycz przez FSG, gdy włodarze Liverpoolu przekonali go do opuszczenia Manchesteru City w 2012 roku. Rozczarowanie jego poprzedniego klubu z powodu odejścia ich kierownika do spraw obserwacji i rekrutacji potencjalnych nowych zawodników do drużyny seniorów znalazło swoje odzwierciedlenie w decyji City o skierowanie go na płatny urlop w okresie wypowiedzenia, aby uniemożliwić mu niezwłoczne dołączenie do Liverpoolu.
Były pracownik Boltonu Wanderers, w którym odpowiadał za analizę rezultatów, koordynuje departament skautingu Liverpoolu i zbiera raporty na temat potencjalnych celów transferowych. Globalna sieć skautów przekazuje sprawozdania do Fallowsa, który dostarcza także menedżerowi wyselekcjonowaną listę kandydatów na pozycje, które ten chce wzmocnić.
Tony Barrett
Komentarze (3)
"Kiedy zakończyli działalność w 2013 roku, fundusz dysponował aktywami na kwotę ponad 6 bilionów dolarów."
billion to u nich miliard, chyba tłumaczyłeś na szybkiego ;)