UEFA planuje znieść zasady FFP
Według najnowszych doniesień, UEFA zamierza do końca roku zastąpić obecne przepisy dotyczące Finansowego Fair Play (FFP) limitem wynagrodzeń i podatkiem od luksusu.
Nowe plany zostaną omówione przez UEFA, kluby i ligi w Nyonie podczas konwentu poświęconemu przyszłości europejskiego futbolu, który odbędzie się w przyszłym miesiącu.
The Telegraph donosi, że proponowane przepisy będą umożliwiały klubom Ligi Mistrzów natychmiastowe zmiany w swoich składach, ponieważ kluby są nastawione na działanie „w czasie rzeczywistym”.
W zeszłym tygodniu pojawiły się wiadomości, że organ zarządzający uważa obecne zasady FFP za „nie nadające się już do realizacji swojego celu” i ma zamiar zastąpić je zasadami, które sprawią, że kluby biorące udział w rozgrywkach europejskich będą ograniczone do wydawania maksymalnie około 70 procent swoich dochodów na pensje.
Każdy klub, który naruszy te zasady, będzie musiał zapłacić podatek od luksusu, który będzie polegał na tym, że „przynajmniej równowartość” przekroczeń limitu trafi do puli, która zostanie rozdzielona między inne kluby.
UEFA rozumie, że żaden system nie może „realistycznie” zlikwidować przepaści między bogatszymi i biedniejszymi klubami, jednak uważa, że redystrybucja tzw. podatku od luksusu byłaby zgodna z „zasadą uczciwości”.
The Telegraph twierdzi, że przy ustalaniu, czy limity zostały przekroczone, będą brane pod uwagę „koszty składowe”, czyli nie tylko opłaty przy transferze i pensje, ale także prowizje agentów.
Według tych doniesień kluby będą musiały przedstawić organowi zarządzającemu koszty składające się na każdego zawodnika w celu oceny, zaś wszelkie naruszenia mogą spowodować, że zawodnicy zostaną usunięci z drużyn na rozgrywki UEFA.
Propozycje zostały porównane do systemu stosowanego w Stanach Zjednoczonych w Major League Baseball i National Basketball Association
„Podatek wyrównujący szanse” został wprowadzony w Major League Baseball już w 1997 roku i pozwala on zespołom na przekroczenie ustalonych progów wydatków, ale za dodatkową opłatą - za karę trzeba zapłacić procent każdego przekroczenia wydatków.
Te wartości procentowe są zróżnicowane i mogą wzrosnąć w zależności od tego, ile razy dany klub przekraczał próg w kolejnych latach.
UEFA ma zamiar przedstawić więcej szczegółów odnośnie swoich planów w ciągu najbliższych kilku miesięcy, po konferencji w Szwajcarii w przyszłym miesiącu.
Celem jest zapewnienie stabilności finansowej w ligach po zakłóceniach spowodowanych przez globalną pandemię.
Raport w dalszej części mówi też o tym, że Premier League i Football League będą reprezentowane na konwencji w Nyonie. Od tych organizacji również oczekuje się zmiany przepisów dotyczących FFP w celu „zharmonizowania” się z UEFA.
Obecne przepisy mówią, że kluby Premier League mogą zanotować stratę w wysokości 105 milionów funtów w ciągu trzech lat.
Komentarze (7)
Zupełnie jak to było z FFP.