Liverpool upamiętnia ofiary Holokaustu
Liverpool uczci przypadający dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przeprowadzając wiele działań edukacyjnych, które odbywać się będą w tym roku również wirtualnie.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – czwartek, 27 stycznia – upamiętnia sześć milionów Żydów zamordowanych na całym świecie podczas Holokaustu na skutek prześladowań nazistowskich i ludobójstwa.
Tegoroczne obchody tego dnia odbywają się pod hasłem: „Jeden Dzień” – ma to być dzień, w którym odkładamy na bok występujące pomiędzy nami różnice, aby zebrać się razem, pamiętać i wyciągać z nadzieją lekcję z przeszłości, tak by w przyszłości możliwy był świat bez ludobójstwa.
W 2020 roku klub przyjął definicję antysemityzmu opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) w ramach swojego programu Red Together.
Przyjęcie tej definicji wyraża nie tylko etos i wartości Liverpoolu, ale również pokazuje jego ambicję w dążeniu do tego, by klub był miejscem jak najbardziej inkluzywnym.
Kontynuując długą współpracę z fundacją Holocaust Educational Trust, Akademia organizuje zarówno wirtualne jak i odbywające się na żywo wydarzenia dla młodych zawodników związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jedną z takich zaplanowanych aktywności jest poznanie i uczczenie pamięci Jozsefa Brauna, piłkarza olimpijskiego, który zginął w 1943 roku w nazistowskim obozie pracy przymusowej.
W tym tygodniu odbyły się również spotkania online z ocalałą z Holokaustu Evą Clarke BEM, która rozmawiała z zawodnikami zespołów U18, U23 i absolwentami Akademii o swoich osobistych doświadczeniach i o tym, jak jeden konkretny dzień stał się kluczowym momentem dla jej przetrwania.
Eva przyszła na świat w obozie koncentracyjnym Mauthausen i przeżyła Holokaust. Urodziła się 29 kwietnia 1945 roku - jedynie dzień po tym, jak naziści zniszczyli komory gazowe i jednocześnie na niecały tydzień przed wyzwoleniem obozu. Jej wyjątkową historię można przeczytać na stronie internetowej Holocaust Educational Trust.
Phil Roscoe, menedżer zajmujący się opieką nad zawodnikami Akademii the Reds powiedział:
- Akademia zwiedzała już wcześniej Auschwitz, a wizyty te pozostawiły znaczące i niemożliwe do zapomnienia wrażenia na zawodnikach i personelu.
- Nasze wirtualne spotkanie z Evą było niesamowite i dziękujemy jej za podzielenie się z nami swoją historią. Jesteśmy dumni, że wspieramy działania Holocaust Educational Trust i jak zawsze jest to niezwykle cenne doświadczenie dla naszych graczy.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zostanie także upamiętniony podczas nadchodzących sobotnich spotkań rozgrywanych przez drużyny U14.
Rishi Jain, starszy menedżer zajmujący się w klubie sprawami równości, różnorodności i integracji dodaje:
- Ważne jest, abyśmy poświęcili czas na zrozumienie tego, jak ważna jest dla ludzi historia i przeszłości. Zawsze można zrobić więcej, by stworzyć bezpieczniejszą przyszłość dla nas wszystkich, a obchodzenie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest ważną częścią tego procesu.
Karen Pollock, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego prezes Holocaust Educational Trust mówi:
- Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 77 rocznicę wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu śmierci Auschwitz-Birkenau.
- Pamiętamy dzisiaj o sześciu milionach żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zamordowani zostali przez Nazistów i ich kolaborantów, i oddajemy cześć tym, którzy ocaleli.
- W miarę jak Holokaust staje się coraz bardziej odległą częścią naszej historii, obowiązkiem nas wszystkich jest zmierzenie się z prawdą o przeszłości, słuchanie historii ocalałych i zobowiązanie się, że nigdy nie będziemy milczeć w obliczu antysemityzmu i nienawiści, które pozwoliły na to, by Holokaust się wydarzył.
- Cieszymy się na współpracę z klubem Liverpool, by razem edukować na temat Holokaustu i płynących z niego współcześnie lekcji.
Kibice Liverpoolu więcej informacji na temat programu Red Together i na temat działań klubu dotyczących równości, różnorodności i integracji mogą zdobyć odwiedzając stronę www.liverpoolfc.com/redtogether .
Komentarze (10)
W Polsce taki Potocki co uważa się za prezydenta (!) wydaje okrzyki, śmierć żydostwu, tak samo przebieraniec Wojciech Olszański czy inne świry z internetu, które niestety mają grono swoich fanów.
Z drugiej strony wszystko idzie też w przewrażliwienie, niektóre organizacje żydowskie, szczególnie te w diasporze amerykańskiej, grają kartą antysemityzmu i starają się robić na tym biznes.
Moim zdaniem jeśli nie chcą zacierania historii to powinni uczcić wszystkich którzy zostali zamordowani przez nazistów.
Nie chciałem tego pisać, ale moim zdaniem to kolejna zagrywka PRowa żeby przypodobać się pewnemu lobby, mimo wszystko nie chcę rozpoczynać zadnej niepotrzebnej dyskusji.
Pozdrawiam.
Już teraz następuje zakłamywanie historii, które w kolejnych dziesięcioleciach przyniesie straszny obraz wypaczeń w podaniach na temat przebiegu i skutków wojny. Jak nie informują o polskich obozach śmierci, to przez takie działania znaczne grono obywateli państw zachodu przyjmuje za pewnik, że w Oświęcimiu czy na Majdanku ginęli tylko żydzi. Totalnie zapomina się chociażby o polskich ofiarach tych i innych obozów, nie mówiąc już o ofiarach innych narodowości