Dotychczasowy sezon PL w wykonaniu The Reds
W programie LFCTV Review Show, korzystając z bazy danych Opta, dokopano się do najbardziej szczegółowych statystyk, by wykazać szereg trendów widocznych w dotychczasowych 29 meczach tej kampanii w wykonaniu The Reds.
Przyjrzyjmy się więc dotychczasowym statystykom LFC w kampanii Premier League 2021/22.
Wspólne dzieło
Liverpool zdobył do tej pory najwięcej bramek w Premier League w tym sezonie. Osiągnięcie liczby 75 goli wymagało jednak wkładu zawodników występujących na każdej pozycji na boisku.
Dotychczas aż 17 różnych piłkarzy wpisywało się na listę strzelców dla The Reds w meczach ligowych - jest to wyrównanie rekordowego wyniku z sezonów 2019/20, 2015/16 i 1911/12.
W trwającym sezonie gola dla Liverpoolu w lidze nie strzelili jeszcze tylko Harvey Elliott, James Milner, Kostas Tsimikas, Ibrahima Konaté i Joe Gomez.
Kreowanie i wykorzystywanie okazji
Liverpool prowadzi w lidze także w dwóch innych kategoriach ofensywnych.
Podopieczni Jürgena Kloppa oddali do tej pory 555 strzałów - to o 19 więcej niż drugi Manchester City i o 127 więcej niż trzeci Arsenal.
Spośród tych 555 strzałów 113 Opta sklasyfikowała jako "okazje bramkowe" - to również najlepszy wynik w lidze. Oznacza on, że 20,4% wszystkich strzałów Liverpoolu skutkowało dogodną okazją do zdobycia bramki.
The Reds wykorzystali 60 takich okazji, co stanowi 53,1% sytuacji bramkowych. Drugi w tym rankingu jest West Ham United, który wykorzystał 31 spośród 60 swoich dogodnych okazji (51,7%).
Elastyczna prawa strona
W tym sezonie prawa flanka The Reds może cieszyć się większą swobodą taktyczną.
Klopp na początku sezonu określił swoich zawodników po prawej stronie boiska jako "niesamowicie elastyczny trójkąt", a Trent Alexander-Arnold wspominał o tym, jak naturalnie przychodzi mu ustawianie się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie.
Dzięki swojemu ofensywnemu usposobieniu Alexander-Arnold zaliczył już 11 asyst w trwającej kampanii Premier League, dorzucając parę goli.
Jego współpraca z Salahem na prawym skrzydle zaowocowała 20 okazjami do zdobycia gola - to pod tym względem najlepsza para w Liverpoolu.
Dużą rolę w tworzeniu zagrożenia na prawym skrzydle odgrywa także grający w środku pomocy Jordan Henderson. Henderson i Salah wymienili ze sobą 348 podań, tworząc w ten sposób 10 okazji bramkowych.
Altruistyczna natura Hendersona pozwala jednak błyszczeć także pozostałym partnerom - kapitan The Reds wykonał w tym sezonie 407 sprintów, co jest czwartym wynikiem wśród środkowych pomocników w Premier League.
Wysoka linia obrony
Żaden zespół nie zanotował więcej czystych kont niż Liverpool, który nie tracił bramki w 17 spotkaniach ligowych.
Jedną z przyczyn, stojących za tak dobrym wynikiem, jest z pewnością startowa pozycja lini obrony.
Średnia odległość od linii bramkowej, na której Liverpool rozpoczyna budowanie akcji, wynosi 45,6 m - to najwyższy wynik w Premier League. W przypadku City jest to 45,2 m, a trzeci pod tym względem Brighton ustawia swoją linię defensywy w odległości 43,9 m od bramki.
Wysoka linia obrony umożliwiła Liverpoolowi częste łapanie rywali na pozycji spalonej. W tym sezonie już 121 rywali zostało złapanych na spalonym przez The Reds. Dla porównania, drugi w tej klasyfikacji jest Manchester City z wynikiem 71.
W prowokowaniu spalonych prym wiodą Virgil van Dijk (37) i Joël Matip (34).
Rajdowiec Díaz
Statystyki potwierdzają także oczywisty fakt - Luis Díaz z marszu wszedł na najwyższy poziom po swoim transferze na Anfield.
Od momentu jego debiutu 10 lutego przeciwko Leicester City, zawodnik z numerem 23. prowadzi w lidze pod względem rajdów, pozwalających minąć rywala (15).
W trakcie 498 minut, które spędził na boiskach Premier League, Díaz zaliczył w sumie 54 progresywne rajdy z piłką. 13 z tych rajdów poskutkowało strzałem z jego strony bądź któregoś z kolegów.
Kolumbijczyk ma na swoim koncie także 46 kontaktów z piłką w polu karnym rywali - tylko Salah i Bukayo Saka są od niego lepsi pod tym względem, biorąc pod uwagę okres od 10 lutego.
Komentarze (0)