player
MUN
Manchester United
Towarzyski
12.07.2022
15:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 341

Núñez i Mané - przeprowadzana metodycznie ewolucja


Liverpool kupił Darwina Núñeza za rekordową dla klubu kwotę 85 mln funtów i podpisał z zawodnikiem sześcioletni kontrakt. Następnie zgodził się na transfer Sadio Mané do Bayernu Monachium za 35 mln funtów. Oba ruchy to element ewolucji zespołu Jürgena Kloppa.

Te transakcje realizowane są w kontekście ewolucji drużyny i pokazały, że z oczywistych względów okazały się bardzo wymagającymi do zrealizowania.

W minionym tygodnia rozgorzała dyskusja, w której sugerowano, że pozyskanie Darwina Núñeza oznacza koniec kariery Sadio Mané na Anfield.

Tuż przed finałem Ligi Mistrzów Mohamed Salah zapewnił, że tego lata pozostanie w Liverpoolu, co było impulsem do podobnych stwierdzeń: reprezentant Senegalu rozpoczyna nowy rozdział swojej kariery.

Pozyskanie wartościowego następcy przy jednoczesnej niechęci do utraty dwóch światowej klasy napastników za darmo w przyszłym roku pokazuje jedynie część okoliczności, jakie towarzyszą przenosinom Mané do Bayernu.

Powód tego jest oczywisty: ewolucja - samego piłkarza i Liverpoolu. Mané był pierwszym transferem ery Jürgena Kloppa i sukcesy klubu z ostatnich sześciu lat w dużej części zostały osiągnięte dzięki jego wkładowi na i poza boiskiem.

Mané zapracował sobie na świeże wyzwanie, otoczenie i odpowiedzialność, a Liverpool kontynuuje proces rozwoju składu bez ciężkiego brzemienia sentymentów.

W 2018 r., kiedy klub jako priorytetową obrał politykę zatrzymywania w klubie i podpisał nowe kontrakty z Roberto Firmino, Sadio Mané i Mohamedem Salahem, nakreślony został także szereg różnych scenariuszy.

Najlepszy z nich celował w maksymalizację najlepszych lat wyżej wymienionego tria w rozwijającym się grupowo składzie, który wywalczy trofeum, zanim zacznie być realizowany proces przebudowy.

Istniała świadomość, że główni drapieżnicy piłkarskiego rynku: Real Madryt, Barcelona i PSG, będą gotowi zapłacić oszałamiające kwoty, żeby pozyskać jednego z członków pożądanego trio.

Taki bieg wydarzeń wydawał się najbardziej prawdopodobny, ale pandemia koronawirusa wywołała bessę na rynku, która zbiegła się w czasie z kryzysem finansowym gigantów La Liga i jednoczesnym pojawieniem się Kyliana Mbappé. Wielka sprzedaż w pełni sfinansowałaby kolejną fazę rozwoju Liverpoolu, tak jak to miało miejsce w przypadku odejścia Philippe Coutinho.

Klub był przekonany, że Barça będzie próbowała zrekrutować Firmino i z tego powodu pojawiła się klauzula przy transferze Coutinho, która wskazywała, że Katalończycy będą musieli zapłacić dodatkowe 100 mln euro, jeżeli będą próbowali skusić do przenosin kolejnego piłkarza z Anfield przed 2020 r.

Kolejna hipoteza zakładała, że wyróżniający się piłkarze wywalczą tak wiele trofeów i tak bardzo nasycą się klubem, że naturalne dla nich stanie się poszukiwanie nowego wyzwania.

Cokolwiek by się nie stało, Liverpool był pewien jednego - że będą musieli stworzyć "nowy świetny zespół", jednocześnie wciąż pozostając konkurencyjnymi.

Były dyrektor sportowy Michael Edwards jako pierwszy zarysował tę potrzebę po wygranym finale Ligi Mistrzów w 2019 r., a zespół rekruterski, który potrafił już osiągać sukcesy na rynku, zawsze uznawał, że najbardziej kosztowne jest przebudowanie ofensywy.

Firimino, Salah i Mané byli maszyną, która napędzała ataki Liverpoolu, a następnie zaadaptowali się i byli gwarantami efektów, gdy zespół nabrał kształtów i zaczął realizować podejście do gry bazujące bardziej na posiadaniu piłki.

Dobrze ze sobą pracowali i dobrze pracowali dla siebie nawzajem, a także sprawiali, że strategia taktyczna Jürgena Kloppa doskonale funkcjonowała. Emocjonalna więź tej trójki zawodników pomiędzy sobą oraz z całym składem, sztabem i z kibicami również utrudniałaby odmładzanie składu.

Jednak w ciągu 20 miesięcy, i z wykorzystaniem eksperckiej wiedzy Juliana Warda, następcy Edwardsa, Liverpool pozyskał Diogo Jotę, Luisa Díaza i Darwina Núñeza, którzy mają poprowadzić atak Liverpoolu.

Osiągnięto to bez konieczności wejścia na drogę pod górę, bez zamieszania i za łączny koszt podstawowy 142 mln funtów.

Jota i Díaz już udowodnili, że będą niesamowicie wartościowymi piłkarzami, a Núñeza jest zdeterminowany, by podążyć ich śladem.

Mané odchodzi jako legenda Liverpoolu, z błogosławieństwem klubu i dogłębną wdzięcznością. Chcieliby zainkasować więcej, przynajmniej 5 mln funtów ponad zaproponowany przez Bayern pakiet 35,1 mln funtów, ale pragnienie zawodnika, żeby przenieść się wyłącznie na Allianz, lata gry na wysokim poziomie, solidne relacje między klubami i gładko zrealizowany proces negocjacji transferu Thiago doprowadziły do szczęśliwego kompromisu.

Wyraźnie uwypukla to metody działania i zdolności przewidywania w Liverpoolu, który oddaje jednego z najlepszych piłkarzy na świecie, kandydata do Złotej Piłki, bez poczucia zdruzgotania ambicji klubu.

Sytuacja Salaha to kolejna zagwozdka do rozpracowania. Wprawdzie z jego obozu ciągle wypływają pogróżki o odejściu Egipcjanina za darmo do rywala z Premier League, co stanowi element taktyki negocjacyjnej, Liverpool pozostaje spokojny o teraźniejszość i przyszłość.

Ich ciche rozmowy z Kylianem Mbappé, które odbywały się pomimo tego, że transfer nigdy nie był możliwy do zrealizowania pod kątem finansowym (a także politycznym, o czym przekonał się Real Madryt), pokazały, że klub działa z należytą starannością w zakresie każdego prawdopodobnego scenariusza. Podobnie było w 2018 r.

Liverpool działa rozważnie, co wyjaśnia, dlaczego skala i skutki odświeżania składu, a także odejście tak wyjątkowego piłkarza, są po prostu historią, a nie kolejną sagą.

Melissa Reddy

Komentarze (13)

AdamowskiLFC 21.06.2022 02:22 #
Ciekawi mnie jaka petarda już jest w głowach włodarzy klubu żeby potencjalnie zastąpić Salaha w przyszłości.
MarcelowskyLFC 21.06.2022 14:42 #
Nawet nie mam pomysłu kto jest na topie ps który mógłby by zastąpić salaha może bowen?
Salah2009 21.06.2022 22:24 #
MarcelowskiLFC
Właśnie nie ma obecnie nikogo na PS na poziomie Salaha
LiverpoolJestCzerwony 24.06.2022 15:30 #
Tą petardą będzie szybko rozwijający się Harvey. Nie po to mamy takie talenty jak Carvalho czy Elliott by wiecznie grali ogony. Klopp będzie się starał wprowadzić ich do gry i to jest część ewolucji tego zespołu.
cezarkop 21.06.2022 08:26 #
Darwinowi nie będzie łatwo wejść w buty Sadio, ale jest młody ma umiejętności i dostanie czas na to by udowodnić swoją grą że odejście Mane nie było stratą. Wierzę że Sadio zostanie uhonorowany przez klub w przyszłości. [z pozdrowieniami od redakcji]
ynwa19 21.06.2022 10:22 #
Z tym uChonorowaniem to moze byc problem-ale w jakis sposob mozna by bylo pozegnac Sadio zgodnie z naleznymi mu Honorami-:)
VII 21.06.2022 10:41 #
Pożegnać jak każdego innego zasłużonego zawodnika z szacunkiem, jakąś pamiątka i brawami. Natomiast o jakichś szczególnych honorach ciężko jest mówić, bo jego wypowiedzi wskazują że mieliśmy go za kogoś kim po prostu nie był. Stracił tym zagraniem wielu sympatyków i generalnie myślę, że była jakaś cześć kibicow która oczekiwała jego rychłego przejścia do Bayernu. Szkoda tylko że sprzedaliśmy go za takie grosze, bo tak naprawdę to te 35 baniek powinniśmy dostać bez żadnych bonusów od razu na stół.
cezarkop 21.06.2022 11:31 #
Dzięki ynwa19 dopiero teraz to wyłapałem 😁
cezarkop 21.06.2022 11:31 #
Dzięki ynwa19 dopiero teraz to wyłapałem 😁
Snatchi 21.06.2022 10:43 #
Zarządzanie naszym klubem powinno być przykładem dla wielu innych typowych ekip w Europie. Robimy swoje, a że mamy odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach (m. in. trener Jürgen) sprawia, że jesteśmy tu gdzie jesteśmy i idzie nam to tak dobrze.
krzycho765 21.06.2022 16:45 #
Dwa tytuły LM przegrane z Realem, które do dziś nie mogę sobie darować. Frajerstwo przegrane tytuły mistrzowskie. Np. W trzy minuty straciliśmy prowadzenie z Chelsea gdzie było 2;0. Przegrany finał LE gdzie go kontrolowaliśmy przez większość gry. Przegrane dwie tarcze wspólnoty po karnych (tu niby odbiliśmy po wygraniu dwóch z Chelsea) A więc czy wykorzystaliśmy swój potencjał w pełni?
Waldas22 21.06.2022 19:08 #
Krzycho765
To właśnie jest piłka można głupio przegrać finał ale nie każda drużyna ma przywilej w nim grać. A patrząc na Salaha jak mu zawsze odskakuje piłka przy odbiorze to nie dał bym mu 400 tys tygodniowo. Na dzień dzisiejszy na Salaha stać tylko 3-4 drużyny co mogą zaoferować mu taka pensje. Tylko pytanie brzmi czy sprawdzi się w innej taktyce bo nie jedna gwiazda po zmianie klubu przestała istnieć ... Prosty przykład Kaka wielki w Milanie kiepski w Realu!!!
Sherwood97 21.06.2022 17:27 #
Mimo, że Mane to już legenda klubu to moim zdaniem zarabiał bardzo mało na to co dawał na boisku. Nunez świetny ruch firmino to nigdy nie była klasyczna 9 tak samo jota. Oj ciasno się robi w przodzie :)

Pozostałe aktualności

Pierwszy wywiad z Fábio Carvalho  (0)
04.07.2022 01:16, Agamk05, liverpoolfc.com
Puchar Narodów Afryki przełożony  (12)
03.07.2022 21:23, AirCanada, Liverpool Echo
Fowler: Salah pragnie zostać klubową legendą  (0)
03.07.2022 21:14, AirCanada, Liverpool Echo
Klopp: Fabio to ekscytujący talent  (0)
03.07.2022 21:01, AirCanada, liverpoolfc.com
James Pearce odpowiada na pytania fanów  (1)
03.07.2022 16:51, Bartolino, The Athletic
Carvalho oficjalnie zaprezentowany  (21)
03.07.2022 12:13, AirCanada, liverpoolfc.com
The Reds wrócą do treningów w poniedziałek  (9)
02.07.2022 21:00, Mdk66, liverpoolfc.com
5 lat Salaha na Anfield - wideo  (0)
02.07.2022 15:05, AirCanada, liverpoolfc.com