Liverpool czeka latem kolejne wyzwanie
Liverpool może mieć w przyszłym sezonie problem ze zgłoszeniem do składu odpowiedniej liczby piłkarzy wychowanych w kraju, jednak są dostępne pewne rozwiązania zarówno wewnątrz klubu jak i na rynku transferowym.
W tym tekście wyjaśnimy zasady dotyczące liczby zawodników wychowanych w kraju, jakie obowiązują w Premier League i Lidze Mistrzów. Omówimy też problemy, z jakimi mogą zmierzyć się latem The Reds oraz ich potencjalne rozwiązania.
Co oznacza status piłkarza wychowanego w kraju?
W rozgrywkach Premier League zawodnik jest traktowany jako wychowany w kraju, jeśli był zarejestrowany w angielskim lub walijskim klubie przez okres przynajmniej trzech lat przed swoimi 21. urodzinami.
Klub musi zgłosić ośmiu piłkarzy wychowanych w kraju w swoim składzie, który w Premier League może składać się maksymalnie z 25 zawodników - to oznacza, że można zarejestrować 17 zawodników wychowanych poza krajem. Piłkarze poniżej 21. roku życia mogą być wychowani w kraju, ale nie trzeba ich rejestrować.
Jeśli chodzi o Ligę Mistrzów, osiem miejsc w składzie jest zarezerwowanych dla piłkarzy "wyszkolonych lokalnie", czyli piłkarzy wyszkolonych w klubie - będących w klubie przez minimum trzy lata między 15. a 21. rokiem życia - oraz piłkarzy wyszkolonych w tej samej federacji - będących przez minimum trzy lata między 15. a 21. rokiem w innym klubie w obrębie tej samej federacji.
Żaden klub na ośmiu zawodników wyszkolonych lokalnie nie może zarejestrować więcej niż czterech piłkarzy wyszkolonych w tej samej federacji.
Którzy zawodnicy Liverpoolu mają status wychowanych w kraju?
W składzie na Premier League Liverpool posiada obecnie siedmiu graczy wychowanych w kraju. To Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez, Jordan Henderson, Caoimhin Kelleher, James Milner, Alex Oxlade-Chamberlain i Nathaniel Phillips.
Jeśli chodzi zaś o Ligę Mistrzów, Liverpool w swoim 24-osobowym składzie zarejestrowanym we wrześniu zgłosił siedmiu zawodników wyszkolonych lokalnie - czterech z nich o statusie wyszkolonych w klubie i trzech wyszkolonych w tej samej federacji. Ci zawodnicy to Kelleher (klub), Gomez (klub), Phillips (klub), Alexander-Arnold (klub), Henderson (federacja), Milner (federacja) i Carvalho (federacja).
Oxlade-Chamberlain nie został zgłoszony na mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów, jednak potencjalnie jest kolejnym zawodnikiem wyszkolonym w tej samej federacji, czyli mógłby być ósmym graczem o statusie wyszkolonego lokalnie.
Harvey Elliott oraz Curtis Jones zostali zarejestrowani jako zawodnicy poniżej 21. roku życia.
Gdzie więc leży problem?
Problemy mogą pojawić się w przyszłym sezonie, biorąc pod uwagę fakt, że klubowa przyszłość czterech piłkarzy o statusie wychowanych w kraju stoi pod znakiem zapytania.
Zarówno Oxlade-Chamberlain jak i Milner zbliżają się do końca swoich kontraktów po sezonie, a Kelleher i Phillips najprawdopodobniej będą chcieli poszukać nowych klubów.
To sprawia, że Liverpool będzie musiał znaleźć jakieś rozwiązanie w szerszej kadrze klubu lub na rynku transferowym.
Czy jacyś piłkarze Liverpoolu osiągną w przyszłym sezonie status wychowanych w kraju?
Owszem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od sezonu 2023/24 jeden lub więcej piłkarzy zajmie miejsce w składzie na Ligę Mistrzów i Premier League zarezerwowane dla zawodników wychowanych w kraju.
Jones, wychowany w kraju i wyszkolony w klubie, jest oczywistym kandydatem, ale jest jeszcze ośmiu zawodników w szerokiej kadrze klubu, którzy od przyszłego sezonu mogą zostać zarejestrowani jako wychowani w kraju. To Sepp van den Berg, Leighton Clarkson, Rhys Williams, Vitezslav Jaros, Paul Glatzel, Jack Bearne, Oludare Olufunwa i Jake Cain. Oczywiście najpierw musieliby oni wejść na poziom niezbędny, by grać w pierwszym zespole Liverpoolu.
Adam Lewis i Anderson Arroyo, którzy mają po 23 lata, teoretycznie mogliby zostać zarejestrowani jako zawodnicy wychowani w kraju, jednak zostali wysłani na wypożyczenie.
Czy Liverpool może znaleźć rozwiązanie na rynku transferowym?
Jest duża szansa, że The Reds rozważając potencjalne wzmocnienia w letnim okienku, w pierwszej kolejności będą patrzeć na to, czy zawodnik ma status wychowanego w kraju. Zasugerowano to już w czasie poszukiwania zastępstwa dla Adriana, który wkrótce zostanie wolnym agentem - a być może i dla Kellehera - kierując zainteresowanie w stronę Rona-Roberta Zielera z Hannoveru, który ma status wychowanego w kraju dzięki grze w Manchesterze United.
Jude Bellingham również miałby w Premier League status wychowanego w kraju, jednak klub nie musiałby go rejestrować do sezonu 2025/26. W Lidze Mistrzów miałby status wyszkolonego w tej samej federacji.
Kiedy inni juniorzy będą mogli wypełnić miejsce dla piłkarza wytrenowanego w kraju?
Carvalho jest następnym potencjalnym rozwiązaniem wewnątrz klubu po Curtisie Jonesie, podobnie jak wypożyczeni Tyler Morton, Owen Beck i Marcelo Pitaluga.
Elliott wypełni miejsce dla zawodnika wychowanego w kraju od sezonu 2025/26 obok Calvina Ramsaya i Harveya Daviesa, natomiast Kaide Gordon i Stefan Bajcetic zrobią to w sezonie 2026/27.
Ben Doak i Bobby Clark nie będą musieli być rejestrowani aż do sezonu 2027/28.
Komentarze (4)
Czyli Henderson zostanie w klubie do końca umowy, bo ma status HG. Podobnie odpada transfer Gomeza, co akurat jest OK biorąc pod uwagę możliwość obsadzenia dwóch pozycji. Możemy mieć spory problem, gdy (jesli) odejdą Kelleher, Ox, Milner. Nie zdziwię się, jeśli Milner zostanie na kolejny sezon w klubie, tym bardziej, że ponoć fizycznie ma dobre wyniki i może ogarnąć zastępstwo na kilku pozycjach.