Historia numeru '7' w Liverpoolu
Luis Díaz zostanie najnowszym posiadaczem ikonicznego numeru koszulki Liverpoolu, gdy od sezonu 2023/24 przejmie numer 7.
Po przybyciu na Anfield z FC Porto w styczniu 2022 roku Kolumbijski napastnik nosił numer 23, ale przed kolejnym sezonem ma zamiar go zmienić.
Przyjrzyjmy się historii numeru 7 na koszulce The Reds...
Przez wiele lat po ich wprowadzeniu numery koszulek nie były przypisywane na stałe - zamiast tego były rotowane w zależności od składu pierwszej jedenastki i pozycji zawodników.
Mimo to, numer 7 w Liverpoolu trafił na ramiona wielu wielkich zawodników, w tym Billy'ego Liddella, który nosił go wiele razy - razem z numerem 11 i numerem 9 - przez ponad 14 lat w klubie.
Szkot pozostaje czwartym najskuteczniejszym strzelcem w historii The Reds, zdobywając 228 goli w 534 występach i stając się ikoną podczas trudnego okresu na boisku w latach 50.
Niewątpliwie, mając na swoim koncie niespotykane 857 występów w barwach Liverpoolu, Ian Callaghan używał wielu różnych numerów w trakcie swojej niezwykłej kariery na Anfield.
Wszystko zaczęło się od numeru siedem, gdy pomocnik przyjął go podczas swojego debiutu w kwietniu 1960 roku i nosił go niemal wyłącznie przez resztę dekady - w tym podczas pierwszego triumfu The Reds w Pucharze Anglii na Wembley w 1965 roku.
Kevin Keegan przybył przed sezonem 1971/72 i nosił numer 7 przez sześć udanych lat w Merseyside, w trakcie których zdobył trzy tytuły mistrza kraju, Puchar Anglii i dwa Puchary UEFA.
Zwinny i kreatywny napastnik - Keegan był mostem między epokami trenerskimi Billa Shankly'ego i Boba Paisley’a, kończąc swoją przygodę z Liverpoolem zdobyciem Pucharu Europy w 1977 roku.
Jego następcą, zarówno pod względem roli w drużynie, jak i numeru 7, stał się ikoniczny piłkarz nierozerwalnie związany z tą koszulką - Kenny Dalglish.
Poza kilkoma meczami, legenda Szkocji nosiła ten numer przez 13 lat na boisku dla klubu, strzelając 172 gole w 515 meczach i zdobywając wiele krajowych i europejskich trofeów dzięki swoim wielkim umiejętnościom.
Gdy Dalglish przeszedł z boiska na ławkę trenerską, numer 7 był używany przez wielu różnych zawodników, a Peter Beardsley wyróżniał się pod koniec lat 80., gdy The Reds zdobyli swoje 17. i 18. tytuły mistrza kraju.
Oficjalne numery w drużynie zostały wprowadzone przez Premier League od sezonu 1993/94, a Nigel Clough nosił numer 7 Liverpoolu przez trzy kampanie.
Steve McManaman, który wcześniej nosił numer 17 - w tym podczas meczu finałowego Pucharu Ligi w 1995 roku - przyjął numer 7 w 1996 roku i utrzymał go przez trzy sezony przed swoim odejściem do Realu Madryt.
Vladimir Smicer przejął numer po McManamanie i nosił go przez kolejne cztery sezony, chociaż jego największy sukces z Liverpoolem przypadł na numer 11 - cud w Lidze Mistrzów pod wodzą Rafaela Beniteza w Stambule.
Smicer przekazał numer 7 Harry'emu Kewellowi, gdy ten przybył na Anfield z Leeds United w 2003 roku, a Australijski napastnik grał w nim 139 razy przez kolejne pięć sezonów.
Robbie Keane nosił ten numer podczas swojego krótkiego pobytu na Anfield w pierwszej połowie sezonu 2008/09, a następnie przez kolejne dwa lata numer pozostawał pusty po powrocie Keane’a do Tottenhamu Hotspur.
Następnie, w styczniu 2011 roku, numer ten przyjął Luis Suarez, kiedy Urugwajczyk przeszedł do The Reds z AFC Ajax i rozpoczął swoje życie w Merseyside pod wodzą Dalglisha.
Suarez zdobył 82 gole w swoich 133 występach dla klubu, zdobywając Puchar Ligi w 2012 roku i strzelając 31 razy, gdy Liverpool ledwo przegrał walkę o tytuł mistrza Anglii w sezonie 2013/14.
Najnowszym posiadaczem numeru 7 był James Milner, który przez osiem wspaniałych sezonów nosił go na Anfield, zwalniając ten numer tego lata, gdy przeniósł się do Brighton & Hove Albion.
Anglik miał ten numer na plecach podczas 332 występów dla Liverpoolu, strzelając 26 goli i odegrał znaczącą rolę w zdobyciu siedmiu trofeów, w tym Mistrzostwa Anglii i pucharu Ligi Mistrzów.
Komentarze (2)