Dlaczego Kelleher broni rzuty karne?
W środę Caoimhin Kelleher zanotował znakomity występ podczas meczu z Realem Madryt. Oprócz kilku interwencji, bramkarz uratował The Reds w najważniejszym momencie, kiedy to Kylian Mbappe wykonywał rzut karny. Wielu zawodników Liverpoolu chwaliło Kellehera, a Robertson obiecywał, że zaserwuje mu kolację.
W trakcie 13 dni 26-latek obronił trzy rzuty karne. W całej karierze Caoimhin czterokrotnie ratował swoje drużyny w rzutach karnych podczas meczów (3 razy w Liverpoolu i 1 w reprezentacji Irlandii). Kolejne sześć obron miały miejsce w trzech seriach rzutów karnych w Pucharze Ligi - Kelleher pomógł The Reds dotrzeć do finału w sezonie 2021/22 oraz 2023/24.
W październiku 2019 roku bramkarz popisał się umiejętnościami bronienia rzutów karnych podczas strzału Daniego Ceballosa, kiedy to Liverpool pokonał Arsenal w 4. rundzie. Później w ćwierćfinale okazał się on lepszy od Thomasa i Bertranda z Leicester City (grudzień 2021). W finale nie był w stanie obronić żadnego karnego, lecz wykorzystał swój strzał, a później Kepa Arrizabalaga przestrzelił z jedenastego metra. W kolejnej serii rzutów karnych Kelleher ponownie pokazał swoją znakomitą jakość, ratując drużynę w meczu z Derby County (wówczas nie strzelili Conor Hourihane, Craig Forsyth oraz Lewis Dobbin).
Teraz Kelleher pełni rolę pierwszego bramkarza z powodu absencji Alissona. W środę po raz kolejny udowodnił światu, że świetnie czuje się podczas rzutów karnych.
Podczas ostatniej przerwy reprezentacyjnej Irlandia pokonała Finlandię 1:0. Kelleher nie tylko obronił rzut karny Joela Pohjanpalo, ale dobrze poradził sobie podczas dobitki. W ubiegłą niedzielę Adam Armstrong z Southampton wpisał się na listę strzelców dopiero po dobitce. Z pierwszym strzałem poradził sobie Caoimhin.
Po wybitnej interwencji w meczu z Realem Madryt Kelleher udzielił wywiadu TNT Sports.
- Szczerze? Nie patrzę na rywala za dużo. Miałem olbrzymią pewność siebie. Obroniłem dwa rzuty karne w ubiegłym tygodniu. Na szczęście, udało mi się rzucić w prawidłową stronę.
Analityk bramkarzy z The Athletic, Matt Pyzdrowski skomentował postawę Kellehera.
- Każdy bramkarz jest inny, lecz Kelleher popisuje się ogromnym spokojem i pewnością siebie. Prawie przez cały czas stoi w jednym miejscu, nie poruszając się. To odróżnia go od Emiliano Martineza, który tańczy na linii i próbuje zdezorientować rywala za pośrednictwem rozmów i gestykulacji.
Kelleher wykorzystuje starą bramkarską sztuczkę. On podnosi ręce nad głową, co sprawia wrażenie, iż bramka jest mniejsza.
- Jednak kiedy napastnik jest gotowy strzelać, Kelleher odważnie rzuca się w jedną ze stron. Często udaje mu się dotknąć piłki i uchronić zespół przed straconym golem.
- Wiem z mojego własnego doświadczenia, że wielu piłkarzy chcą, żeby bramkarz ciągle się poruszał. Ofensywni zawodnicy często patrzą na golkipera i czekają na jego ruch. Dlatego kiedy widzą, że on się nie porusza, zaczynają więcej stresować się. Obrona rzutu karnego Mbappe jest najlepszym przykładem tej sytuacji.
- Kelleher dobrze czyta zamiary Mbappe i jest cierpliwy. On czeka, czeka i w końcu rzuca się w odpowiednią stronę.
Czasami Kelleher robi krótki ruch do przodu, żeby zaskoczyć napastnika. Taka sztuczka udała się podczas meczu z Finlandią, kiedy Pohjanpalo został zdezorientowany.
- Częściowo chce jak najlepiej przygotować się do rzucenia się w jedną ze stron. Natomiast dzięki temu również próbuje uzyskać jak najlepszą sytuację do obrony karnego. On ma dużo siły w nogach, co pomaga mu balansować przy tym ruchu.
- Na świecie mamy sporo bramkarzy, którzy są wybitni w grze, lecz nie wiedzą, jak należy się zachowywać podczas rzutów karnych. Kelleher ma olbrzymie doświadczenie w seriach rzutów karnych, więc to nie stanowi dla niego większego problemu.
Większość obronionych rzutów karnych Caoimhin miał po niewysokich uderzeniach w środek, lewą czy prawą stronę. Często golkiperzy nie są w stanie interweniować, kiedy piłka leci zbyt wysoko.
- Kolejną jego pozytywną cechą jest wykorzystywanie dwóch rąk. Czasami musisz sięgnąć po piłkę jedną ręką, dlatego w tego rodzaju sytuacjach staje się on bardziej elastyczny.
Jednym z takich przykładów może być obroniony rzut karny w meczu z Leicester City (wygrany 5:4 w serii rzutów karnych w grudniu 2021).
- Rzuca się w lewą stronę. Natomiast w pewnym momencie wyciąga jedną rękę niżej i wybija piłkę. To jest niesamowita elastyczność, którą on zdobywa dzięki nachyleniu się w stronę napastnika przed wykonywanym rzutem karnym.
- To ma duże znaczenie również w grze, lecz jeszcze większe w serii rzutów karnych. Jeden krok do przodu pomaga mu prawie zawsze i zwiększa jego szansę na obronienie strzału z jedenastu metrów.
Kelleher na pewno staje się lepszy również dzięki treningom z Salahem.
- Na pewno wiem, że często rozmawiają na te tematy. Kelleher próbuje wykorzystać obecność Mo i podwyższyć własny poziom umiejętności. Jestem przekonany, że Irlandczyk prosi go porady i sugestię. To pomaga bronić bramkarzowi uderzenia najlepszych piłkarzy na świecie.
Rzuty karne są mentalną rywalizacją. Każdy obroniony rzut karny oznacza zwiększenie pewności siebie.
- Kiedy obronisz kilka rzutów karnych, wszyscy postrzegają ciebie jako eksperta w tej dziedzinie. Dlatego zdobywasz coraz więcej pewności siebie. Kiedy bronisz rzut karny o takim znaczeniu w meczu Ligi Mistrzów, czujesz się znakomicie. To na pewno pomoże mu w przyszłości.
Komentarze (1)