Gakpo może zostać ukarany przez FA
Cody Gakpo może zostać ukarany przez FA po tym, jak podczas niedzielnego meczu z Tottenhamem Hotspur zdjął koszulkę, odsłaniając religijne przesłanie.
Gakpo zdobył trzecią bramkę dla Liverpoolu w zwycięstwie 5:1, które zapewniło klubowi 20. tytuł mistrza najwyższej klasy rozgrywkowej.
Reprezentant Holandii pokonał bramkarza Tottenhamu Guglielmo Vicario w 34. minucie i w ramach świętowania gola zdjął koszulkę, ukazując podkoszulek z napisem „I belong to Jesus” („Należę do Jezusa”) z przodu. Przypominało to sytuację z byłym zdobywcą Złotej Piłki, Kaką, który miał na sobie podobną koszulkę po tym, jak jego Milan pokonał Liverpool w finale Ligi Mistrzów w 2007 roku.
Gakpo, który miał tę samą koszulkę także podczas świętowania tytułu po meczu, został ukarany żółtą kartką za zdjęcie trykotu.
Zasady gry ustalone przez IFAB, których przestrzega FA, zabraniają, by strój zawodników zawierał „jakiekolwiek slogany, wypowiedzi lub obrazy o charakterze politycznym, religijnym lub osobistym.”
- Zawodnik i/lub drużyna zostanie ukarana przez organizatora rozgrywek, krajową federację piłkarską lub przez FIFA – dodaje IFAB.
FA została poproszona przez The Athletic o komentarz.
W grudniu kapitan Crystal Palace, Marc Guehi, został upomniany przez FA za naruszenie przepisów organizacji po tym, jak dwukrotnie zaprezentował religijne przesłanie na swojej tęczowej opasce kapitańskiej.
Kampania „Rainbow Laces” (Tęczowe Sznurówki), prowadzona przez Premier League we współpracy z organizacją charytatywną Stonewall wspierającą społeczność LGBTQ+, promuje równość, różnorodność i akceptację osób LGBTQ+. W jej ramach kapitanowie drużyn noszą tęczowe opaski podczas meczów, choć nie jest to obowiązkowe.
Dziewiętnastu z dwudziestu kapitanów nosiło opaski — klub Ipswich Town potwierdził, że Sam Morsy nie zdecydował się jej założyć z powodów religijnych — w tym Guehi. W meczu przeciwko Newcastle United 30 listopada Guehi napisał na opasce słowa „I love Jesus” („Kocham Jezusa”), a trzy dni później, w meczu z Ipswich Town, pojawił się napis „Jesus loves you” („Jezus cię kocha”).
- Myślę, że przesłanie było dość jasne, szczerze mówiąc – powiedział Guehi dla Sky Sports News w tamtym czasie. - To było przesłanie miłości, prawdy, a także inkluzywności, więc moim zdaniem mówi samo za siebie.
Reprezentant Anglii oraz Crystal Palace zostali poinformowani przez FA, aby przypomnieć im o obowiązujących przepisach. Żadna ze stron nie została jednak formalnie ukarana.
Komentarze (20)
Przepisy są proste - STRÓJ zawodnika nie może zawierać sloganów, wypowiedzi i obrazów o charakterze politycznym, religijnym i osobistym. NIE MOŻE. Nie ma to znaczenia, czy treścią będzie miłość do któregoś boga, Jezusa, Hitlera, gejów, LGBT lub polityków. Prezentując treści na elemencie stroju, które nie są zgodne z zasadami ligi, można być za to ukaranym. Ich liga - ich zasady. Jeżeli liga na coś takiego pozwoli, to świetnie, ale na razie nie pozwala, więc nie pozostaje wiele, można to zaakceptować lub przestać ją oglądać, piłkarze też nie muszą w niej grać, bo nikt ich do tego nie zmusza.
I mimo, że Wielka Brytania się w tym temacie całkiem pogubiła to nie broniłbym Gakpo specjalnie. Chociaż żółta by starczyła. Za agitację, bo ściąganie koszulek po bramce było spoko i to głupi przepis za karanie.