LIV
Liverpool
Premier League
05.05.2024
17:30
TOT
Tottenham Hotspur
 
Osób online 942

Suárez: Zrobiłbym to ponownie


Podczas trzech i pół roku gry w barwach Liverpoolu Luis Suárez dał się zapamiętać kibicom The Reds z jak najlepszej strony. Mimo że nie zdołał pomóc klubowi w zdobyciu mistrzostwa, w 110 meczach zdobył 69 goli. Urugwajski piłkarz czas spędzony na Anfield wspomina bardzo ciepło, o czym opowiada w swojej autobiografii „Przekraczając granice”. Książka trafia właśnie do księgarni w całej Polsce.

We współpracy z wydawnictwem SQN przygotowaliśmy dla naszych czytelników specjalny kod rabatowy do wykorzystania TUTAJ.

– z kodem LFCSUAREZ rabat -25% (ważny przez miesiąc)

– cena po rabacie: 28,43 zł

– wysyłka od zaraz!

O książce:

Miał siedem lat, kiedy z rodzinnej wsi musiał przenieść się do wielkiego Montevideo. Choć był już chłopcem bez pamięci zakochanym w futbolu, nie przejmował się treningami, co o mało nie doprowadziło do wyrzucenia go z drużyny Nacionalu…

Gdyby nie Sofi, którą poznał jako nastolatek, zapewne nie ukończyłby nawet szkoły. A już na pewno nie zostałby sławnym piłkarzem. To właśnie za przyszłą żoną wyjechał do Europy, to dzięki niej stał się gwiazdą Ajaksu, Liverpoolu i FC Barcelony.

Dlaczego Marco van Basten próbował zrobić z niego van Gogha? Jak yerba mate pomogła mu zaaklimatyzować się na Camp Nou? Co czuł, gdy wybijał ręką lecącą do bramki piłkę w ćwierćfinale mundialu, i wreszcie – dlaczego ugryzł Ivanovicia i Chielliniego?

W tej książce Luis Suárez po raz pierwszy szczerze opowiada o swojej niezwykłej karierze. Mówi o tym, jak z ulicznego dzieciaka stał się jednym z najskuteczniejszych napastników świata. I tłumaczy, że to nieustępliwy charakter doprowadza go do przekraczania granic.

Nie tylko tych piłkarskich…

Fragment książki:

Gdybym jeszcze raz miał przejść przez coś podobnego, pewnie znów pokłóciłbym się z Evrą, ale tym razem staranniej dobierałbym słowa. Odebrałem surową lekcję. Może powinienem na samym początku zapytać go: „Okej, w jakim języku właściwie się kłócimy?”.

I z pewnością nie użyłbym słowa „negro” podczas wymiany zdań po angielsku.

Później żaden z obrońców rywali, biały czy czarny, nigdy nie wykorzystał tej sprawy przeciwko mnie. Nikt nigdy nie próbował mnie prowokować, nawiązując do niej. Czarni piłkarze nie sekowali mnie, ale normalnie, jak wcześniej, chcieli się po meczu wymieniać koszulkami. Uszczęśliwiali mnie tym podejściem, ale też bardzo nie chciałem, żeby na zewnątrz wyglądało to tak, że za wszelką cenę pragnę wszystkim udowodnić, że nie jestem rasistą. Bałem się, że nie wygram z takim postrzeganiem mojej osoby. Że jeśli wymienię się koszulką z czarnoskórym rywalem, zaraz wszyscy powiedzą, że zachowuję się jak rasista, który chce ukryć, że jest rasistą… A jeśli się nie wymienię, to jeszcze gorzej, bo będzie to oczywisty dowód na to, że jestem rasistą.

Podobna sytuacja miała miejsce, kiedy Dani Alves w zabawny sposób zareagował na banana rzuconego mu pod nogi z trybun: obrał go i zjadł kawałek, a piłkarze z całego świata w geście solidarności z nim przystąpili do kampanii #somostodosmacacos (#wszyscyjesteśmymałpami). Też bardzo chciałem się przyłączyć do tej szlachetnej akcji, więc zrobiliśmy sobie zdjęcie wspólnie z Philippe Coutinho. Wiedziałem jednak, że są ludzie, którzy dojrzą w mojej manifestacji przeciwko rasizmowi dowód na to, że jestem ukrytym rasistą…

Czasami, gdy jakiś czarnoskóry kibic prosi mnie o wspólną fotkę, przychodzi mi do głowy, że znajdą się idioci, którzy stwierdzą: „Parzcie, zgodził się zrobić sobie zdjęcie z tym kibicem tylko dlatego, że tamten jest czarny”. Nie! Robię sobie zdjęcia z każdym kibicem, który o to poprosi – o ile tylko pozwala na to sytuacja. Po prostu staram się zachowywać normalnie. Najgorsze w całej tej sprawie jest to, że wykreowano problem tam, gdzie żadnego problemu nie było!

W czasie tej medialnej zawieruchy mogłem wyciągnąć niezliczoną ilość historii na swoją obronę – na przykład przypomnieć rzeczy, których nigdy nie zrobiłby rasista, albo opowiedzieć o licznych przyjaźniach z czarnoskórymi. Uznałem jednak, że nie będę tego robił. Zastanawiałem się, czy na przesłuchaniu nie zaprezentować nagrania z mojej strony internetowej, przedstawiającego wspólne ćwiczenia z młodym czarnoskórym chłopcem z RPA, który w ten sposób spełnił marzenie o treningu z kilkoma gwiazdami mundialu.

Nie wiedziałem, jak wytyczyć granicę między tym, że pragnę udowodnić, że nie jestem takim człowiekiem, za jakiego mnie mają, a chęcią zaprotestowania przeciwko oskarżeniom. Myślę, że kiedy klub otrzymał oficjalne pismo z FA, angielskiej Federacji Piłkarskiej, jego przedstawiciele jeszcze nie bardzo wiedzieli, jak poradzić sobie z całą sytuacją. Sprawę przejęli prawnicy. Po przesłuchaniu powiedzieli mi, żebym się nie przejmował: „Nie martw się, dobrze odpowiedziałeś na wszystkie pytania, twoje zeznania przemawiają na twoją korzyść”. Stwierdzili, że jeśli w ogóle dostanę zawieszenie, to maksymalnie na dwa lub trzy mecze. Tak jakby dla mnie ważniejsza od oczyszczenia nazwiska była liczba spotkań…

Parząc dziś na całą sprawę z dystansu, nie uważam, że rozegraliśmy ją dobrze. Nie udało nam się na przykład wyjaśnić, że słowo „negro” w hiszpańskim ma zupełnie inne znaczenie niż w angielskim i nie jest żadną obelgą. W czasie przesłuchania nikt o tym nie wspomniał. Wszyscy skupili się tylko na jednym fakcie: że Suárez powiedział „negro”. W każdej prasowej relacji nikt nigdy tego nie tłumaczył, puszczano po prostu: „Suarez powiedział negro”, nie biorąc nawet tego słowa w cudzysłów. I było to zwykle jedyne nieprzetłumaczone słowo w całym tekście…

Autor: Luis Suárez, Peter Jenson, Sid Lowe

Tytuł oryginału: Crossing The Line. My Story32

Tłumaczenie: Michał Pol

Data wydania: 4 listopada 2015

Cena okładkowa: 39,90 zł

Format: 150 x 215 mm

Liczba stron: 304 tekst 20 zdjęcia

ISBN: 978-83-7924-386-0

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (12)

AirCanada 04.11.2015 18:46 #
Fajna książka, polecam każdemu kibicowi Liverpoolu!
A_Boone 04.11.2015 18:51 #
Ja jednak czekam na biografię Gerrarda. Zresztą, nie podoba mi się, że na okładce jest w koszulce Barcelony, że niby taki magnes przyciągający do zakupu książki. To u nas był najlepszy, teraz jest jednym z wielu.
1010Arx 04.11.2015 19:07 #
Nie podoba Ci się, że zawodnik Barcelony jest na okładce książki w koszulce Barcelony...?

W sumie nawet się dopasowałeś swoją wypowiedzią do ludzi, o których w w/w fragmencie pisze Suarez. Trochę żenada.
Kavadro 04.11.2015 19:20 #
Czasami jak oglądam jak on strzela dla Barcelony, to tęsknie za nim.
A_Boone 04.11.2015 19:20 #
Jako kibicowi Liverpoolu, jak najbardziej mi się nie podoba. Myślę, że kibicom Ajaxu też. Już na starcie patrząc na okładkę, pierwsze skojarzenie jest takie, że treść będzie poświęcona głównie grze w Hiszpanii, co mnie nie interesuje i olewam to. Rozumiem, że Gerro w swojej najnowszej autobiografii powinien być w koszulce L.A. Galaxy, bo w końcu jest ich zawodnikiem? Faktycznie, żenada.
1010Arx 04.11.2015 19:56 #
Widzę, że się nie dogadamy, skoro Ty porównujesz Suareza, który spędził w Liverpoolu 3 i pół roku, z Gerrardem który spędził w LFC całą piłkarską karierę (MLS to raczej emerytura niż kariera) i jest ikoną tego klubu, żywą legendą.
Szczerze ja bym się dziwnie czuł, gdyby Luis na tej okładce był w koszulce Liverpoolu, to już nie jest nasz zawodnik. Spędził u nas 3 i pół roku, ale to nie znaczy, że teraz wszędzie ma być pokazywany w koszulce LFC.
No serio nie myślałem, że do takich rzeczy można się przyczepić. Swoją drogą mogli dać zdjęcie w koszulce reprezentacji , chociaż kto wie czy i wtedy byś nie miał problemu, że to nie koszulka LFC.
burmanek8 04.11.2015 20:15 #
@A_Boone - zrozum, że nie każdy jest kibicem Liverpoolu. Luis jest teraz w Barcelonie i tam osiąga największe sukcesy. Nie możesz mieć mu za złe, że odszedł, bo kto jak kto, ale on miał powód - jest jednym z najlepszych zawodników na świecie.
A_Boone 04.11.2015 20:16 #
Taak, wiedziałem że oczywiście wyciągniesz zasługi Gerrarda. To w takim razie Suarez powinien być w koszulce Ajaxu, bo też się im zasłużył, mistrzostwo Holandii, puchar Holandii, miał koronę strzelca itd. Nie napisałem, że Luis powinien być w koszulce Liverpoolu. Można było wstawić trzech Suarezów w koszulkach Ajaxu, Liverpolu i Barcelony, można było wstawić Suareza ubranego po cywilnemu, siedzącego gdzieś na trybunach, jak w starszych biografiach Stevena. Nie przeszkadzałoby mi to. No ale marketingowo najlepsza jest Barcelona, sprzedaż sięgnie księżyca i wszyscy będą zadowoleni. W jednym się zgodzę, nie dogadamy się, a ta dyskusja wogóle jest bzdurna.
A_Boone 04.11.2015 20:23 #
burmanek8 - nie mam Mu tego za złe, ale skoro pisze biografię, to opisuje tam poszczególne etapy Swojego życia, czyli dorastanie w Urugwaju, potem Holandia, Anglia, Hiszpania. Jeśli widzę gościa w koszulce Barcelony, to mnie to zniechęca, bo automatycznie wychodzę z założenia, że główne tło opowieści kręci się wokół Katalonii. Mam Barcelonę już po dziurki w nosie i nie chcę jeszcze płacić za czytanie o nich. Nic nie poradzę, mimo że Gryzonia lubię i nigdy nie miałem pretensji, że odszedł. No, może trochę... Ale mam nadzieję, że mi to Luis wybaczy ;)
Swiader92 04.11.2015 21:04 #
Również polecam. Jest świetna
slobo 04.11.2015 21:34 #
A_Boone pisze,że mu się nie podoba,Suarez w koszulce Barcelony,a Wy się czepiacie. Co,nie ma prawa mu się nie podobać?
Wydawcy książek,robią okładki,tak aby jak największą ilość czytelników zachęcić do kupna,w przypadku A_Boone nie trafili.O co te Wasze pretensje i porównania do "ludzi, o których w w/w fragmencie pisze Suarez"?
Mi też nie podoba się koszulka,Barcy i nie mam zamiaru kupować tej książki,a może gdyby było inne zdjęcie,to bym to zrobił.Wcale nie chodzi o to,że oczekuje aby był w trykocie LFC. Jednak barwy Barcy mnie rażą i tak jak wspomniał A_Boone sugerują,że skupia się w niej nad jedynym rokiem swojej kariery,który spędził w Katalonii,a o tym czytać nie mam ochoty.
A co do problemu,o którym pisze Suarez,to tylko uwypukla jak chorym jest ten temat we współczesnym świecie poprawności politycznej,a zwłaszcza na Wyspach.W kraju,który swą potęgę oparł na koloniach i budował wyzyskiem"kolorowych",dziś potomkowie kolonizatorów,z poczucia winy i dla leczenia własnych kompleksów usiłują być"świętsi od papieża".
SlawoLFC 04.11.2015 23:11 #
Szkoda że teraz biografie piszę się jeszcze w trakcie kariery zawodniczej. Mnie odstraszyła od kupna okładka, plus fragment książki który tu przeczytałem. Mało interesujący, jak w takim stylu jest pisana ta książka to dla mnie byłaby to wielka męczarnia.

Pozostałe aktualności

Jaros z Pucharem Austrii  (1)
02.05.2024 13:27, Ad9am_, liverpoolfc.com
Wieść, na którą John W. Henry czeka od lat  (3)
02.05.2024 10:54, Bartolino, Liverpool Echo
Koniec sezonu dla Bobby'ego Clarka  (0)
01.05.2024 19:11, Margro1399, liverpool Echo
Achterberg po 15 latach opuści klub  (16)
01.05.2024 13:54, AirCanada, The Athletic
Carra: Każdy będzie miał ciężko po Kloppie  (0)
01.05.2024 13:17, AirCanada, Liverpool Echo