player
 
Osób online 403

Liverpool upamiętnia ofiary Holokaustu


Liverpool uczci przypadający dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przeprowadzając wiele działań edukacyjnych, które odbywać się będą w tym roku również wirtualnie.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – czwartek, 27 stycznia – upamiętnia sześć milionów Żydów zamordowanych na całym świecie podczas Holokaustu na skutek prześladowań nazistowskich i ludobójstwa.

Tegoroczne obchody tego dnia odbywają się pod hasłem: „Jeden Dzień” – ma to być dzień, w którym odkładamy na bok występujące pomiędzy nami różnice, aby zebrać się razem, pamiętać i wyciągać z nadzieją lekcję z przeszłości, tak by w przyszłości możliwy był świat bez ludobójstwa.

W 2020 roku klub przyjął definicję antysemityzmu opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) w ramach swojego programu Red Together.

Przyjęcie tej definicji wyraża nie tylko etos i wartości Liverpoolu, ale również pokazuje jego ambicję w dążeniu do tego, by klub był miejscem jak najbardziej inkluzywnym.

Kontynuując długą współpracę z fundacją Holocaust Educational Trust, Akademia organizuje zarówno wirtualne jak i odbywające się na żywo wydarzenia dla młodych zawodników związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jedną z takich zaplanowanych aktywności jest poznanie i uczczenie pamięci Jozsefa Brauna, piłkarza olimpijskiego, który zginął w 1943 roku w nazistowskim obozie pracy przymusowej.

W tym tygodniu odbyły się również spotkania online z ocalałą z Holokaustu Evą Clarke BEM, która rozmawiała z zawodnikami zespołów U18, U23 i absolwentami Akademii o swoich osobistych doświadczeniach i o tym, jak jeden konkretny dzień stał się kluczowym momentem dla jej przetrwania.

Eva przyszła na świat w obozie koncentracyjnym Mauthausen i przeżyła Holokaust. Urodziła się 29 kwietnia 1945 roku - jedynie dzień po tym, jak naziści zniszczyli komory gazowe i jednocześnie na niecały tydzień przed wyzwoleniem obozu. Jej wyjątkową historię można przeczytać na stronie internetowej Holocaust Educational Trust.

Phil Roscoe, menedżer zajmujący się opieką nad zawodnikami Akademii the Reds powiedział:

- Akademia zwiedzała już wcześniej Auschwitz, a wizyty te pozostawiły znaczące i niemożliwe do zapomnienia wrażenia na zawodnikach i personelu.

- Nasze wirtualne spotkanie z Evą było niesamowite i dziękujemy jej za podzielenie się z nami swoją historią. Jesteśmy dumni, że wspieramy działania Holocaust Educational Trust i jak zawsze jest to niezwykle cenne doświadczenie dla naszych graczy.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zostanie także upamiętniony podczas nadchodzących sobotnich spotkań rozgrywanych przez drużyny U14.

Rishi Jain, starszy menedżer zajmujący się w klubie sprawami równości, różnorodności i integracji dodaje:

- Ważne jest, abyśmy poświęcili czas na zrozumienie tego, jak ważna jest dla ludzi historia i przeszłości. Zawsze można zrobić więcej, by stworzyć bezpieczniejszą przyszłość dla nas wszystkich, a obchodzenie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest ważną częścią tego procesu.

Karen Pollock, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego prezes Holocaust Educational Trust mówi:

- Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 77 rocznicę wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu śmierci Auschwitz-Birkenau.

- Pamiętamy dzisiaj o sześciu milionach żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zamordowani zostali przez Nazistów i ich kolaborantów, i oddajemy cześć tym, którzy ocaleli.

- W miarę jak Holokaust staje się coraz bardziej odległą częścią naszej historii, obowiązkiem nas wszystkich jest zmierzenie się z prawdą o przeszłości, słuchanie historii ocalałych i zobowiązanie się, że nigdy nie będziemy milczeć w obliczu antysemityzmu i nienawiści, które pozwoliły na to, by Holokaust się wydarzył.

- Cieszymy się na współpracę z klubem Liverpool, by razem edukować na temat Holokaustu i płynących z niego współcześnie lekcji.

Kibice Liverpoolu więcej informacji na temat programu Red Together i na temat działań klubu dotyczących równości, różnorodności i integracji mogą zdobyć odwiedzając stronę www.liverpoolfc.com/redtogether .

Komentarze (12)

Jack92 27.01.2022 17:54 #
Niestety dziś nadal jest problem z antysemityzmem, na szczęście nie aż tak wielki jak te 80 lat temu.
W Polsce taki Potocki co uważa się za prezydenta (!) wydaje okrzyki, śmierć żydostwu, tak samo przebieraniec Wojciech Olszański czy inne świry z internetu, które niestety mają grono swoich fanów.

Z drugiej strony wszystko idzie też w przewrażliwienie, niektóre organizacje żydowskie, szczególnie te w diasporze amerykańskiej, grają kartą antysemityzmu i starają się robić na tym biznes.
Clashman 27.01.2022 19:51 #
@Jack92, nie należy zapominać o ogromnej pomocy, której Polacy udzielili Żydom podczas II Wojny Światowej. Nie bez powodu, najwięcej uhonorowanych przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" jest właśnie Polaków. Tym bardziej w dzisiejszych czasach przykre jest to, jak obywatele Izraela mający niewiele wspólnego z Polską, próbują rościć sobie prawa do kamienic. Z kolei, wszelki odpór ze strony Polski próbują wrzucić do jednego worka pt. "antysemityzm", co jest oczywiście ogromnym oszustwem intelektualnym, mającym na celu zakneblowanie ludziom ust. Słowo "antysemityzm" jest w dzisiejszych czasach mocno nadużywane i często taką niesłuszną łatkę przykleja się komuś, kto zwyczajnie nie zgadza się w jakiejś sprawie z obywatelem pochodzenia żydowskiego. To jest bardzo niebezpieczne zjawisko i prowadzi często do łamania wolności słowa i praw obywatelskich. Pomyślmy sobie, gdybyśmy do podobnych rozmiarów wywyższali na arenie międzynarodowej zjawisko antypolonizmu, z którym niejednokrotnie mamy do czynienia. Ludzie bardzo często burzą się tym, że w debacie publicznej Żydom wolno więcej, bo jeśli się z nimi nie zgodzisz, to w ich mniemaniu "jesteś antysemitą". Trzeba znać umiar, a niestety wiele środowisk żydowskich wykorzystuje to pojęcie i mocno je nagina tylko po to, bo tak im wygodniej i dzięki temu mają pewien handicap w debacie publicznej, który niejednokrotnie bywa pomocny w załatwieniu istotnych dla nich spraw. To nie jest gra fair i każdy kto zna trochę historię, dobrze o tym wie.
Jajos-tbg 27.01.2022 21:07 #
@ Clashman szacuneczek za ten komentarz i wiedzę. Pisałem magisterkę z kwestii pomocy udzielanej żydom podczas okupacji na przykładzie łodzi KRK i wwa. Chwała młodym harcerzom tramwajarzom i wszystkim Polakom o wielkim sercu. W Polsce były największe restrykcje za udzielenie żydowi kromki chleba.
kadam 28.01.2022 12:31 #
Temat roszczeń zydowskich względem Polski to rozległy temat, który po podpisaniu 447 niestety będzie narastał w nadchodzących latach. Przedsiebiorstwo Holocaust przez lata przygotowywało sobie grunt pod obecna sytuacje i z pewnością będą brnąć w to dalej, bo do ugrania sa potezne pieniadze.
kilasss 27.01.2022 20:22 #
W obozach zginęło ponad 11 mln osób, ale Nasz INKLUZYWNY klub czci pamięć 6mln ... komentarz jest w zasadzie zbędny...
AlexRedComrade 27.01.2022 21:52 #
Holokaust oznacza z definicji "Zagładę Żydów", więc nie ma nic dziwnego w tym, że ten dzień dotyczy tylko ofiar tego narodu, więc wypominanie klubowi że w dniu pamięci o ofiarach pochodzenia żydowskiego mówi o cóż, ofiarach pochodzenia żydowskiego jest całkowicie bezpodstawne.
kilasss 27.01.2022 22:02 #
Dokładnie o to mi chodzi,że upamiętniają zagładę tylko jednego narodu.
Moim zdaniem jeśli nie chcą zacierania historii to powinni uczcić wszystkich którzy zostali zamordowani przez nazistów.
Nie chciałem tego pisać, ale moim zdaniem to kolejna zagrywka PRowa żeby przypodobać się pewnemu lobby, mimo wszystko nie chcę rozpoczynać zadnej niepotrzebnej dyskusji.
Pozdrawiam.
Clashman 27.01.2022 22:57 #
@kilasss, masz 100% racji. Ta masowa zagłada dotyczyła, zarówno Żydów, jak i obywateli innych nacji, w tym Polaków i stosowanie gradacji w tym przypadku jest absolutnie niedopuszczalne. Podczas II Wojny Światowej w Polsce były stosowane największe kary za pomoc Żydom, a mimo to, to wśród Polaków jest najwięcej uhonorowanych mianem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przez izraelski instytut Jad Waszem. Bardzo dobrze, że Liverpool czci ofiary tego ludobójstwa, ale absolutnie nie powinien zawężać tematu do ofiar pochodzenia żydowskiego, bo jest to oszustwem historycznym i brakiem szacunku dla reszty ofiar. Czyżby śmierć Żyda była więcej warta, niż śmierć Polaka? Nie wydaje mi się, a niestety stosowanie zawężonej retoryki na temat tamtych zdarzeń, prowadzi do takich interpretacji.
roberthum 28.01.2022 08:28 #
AlexRedComrade a powiedz mi, kiedy klub mówi i upamiętnia cywilne ofiary innych narodowości?
FanLFC25 28.01.2022 10:15 #
kilasss, nie przez żadnych bliżej nieokreślonych nazistow, tylko przez Niemców.
Karasu 27.01.2022 23:53 #
Każdego Niemca zabrać na obchód do najbliższego obozu
Niech patrzą co robił ich Führer
roberthum 28.01.2022 08:24 #
Jestem zdegustowany postępowaniem klubu. Ciekawe, że upamiętnić postanowili tylko jedna grupę ofiar, a pozostałe mają generalnie gdzieś. Czy ktoś słyszał o jakichkolwiek działaniach naszego klubu na rzecz upamiętnienia wszystkich ofiar II WŚ, albo wszystkich ofiar reżimów totalitarnych?

Już teraz następuje zakłamywanie historii, które w kolejnych dziesięcioleciach przyniesie straszny obraz wypaczeń w podaniach na temat przebiegu i skutków wojny. Jak nie informują o polskich obozach śmierci, to przez takie działania znaczne grono obywateli państw zachodu przyjmuje za pewnik, że w Oświęcimiu czy na Majdanku ginęli tylko żydzi. Totalnie zapomina się chociażby o polskich ofiarach tych i innych obozów, nie mówiąc już o ofiarach innych narodowości

Pozostałe aktualności

Skrót meczu  (0)
29.05.2022 13:22, Piotrek, liverpoolfc.com
Owen: Liverpool wciąż jest najlepszy w Europie  (7)
29.05.2022 12:21, Ad9am_, Liverpool Echo
Robbo: Mogliśmy zagrać lepiej  (0)
29.05.2022 12:12, ManiacomLFC, liverpoolfc.com
Carlo Ancelotti po finale Ligi Mistrzów  (15)
29.05.2022 11:52, ManiacomLFC, realmadrid.com
Klopp po finale: Za rok spróbujemy ponownie!  (53)
29.05.2022 08:27, ManiacomLFC, liverpoolfc.com
Statystyki  (8)
29.05.2022 00:12, Zalewsky, SofaScore