Osób online 1085

LFC - Chelsea: Statystyki przedmeczowe

Oto 18 ciekawostek przygotowanych przed finałowym spotkaniem Carbao Cup przeciwko Chelsea

Chelsea i Liverpool mierzyli się dotychczas w dwóch finałach Pucharu Ligi (2005 i 2022) oraz w dwóch finałach FA Cup (2012, 2022). Będzie to pierwszy raz, kiedy po raz piąty spotykają się te same angielskie drużyny w finale krajowego pucharu.

Liverpool wystąpi po raz 14 w finale Pucharu Ligi.

Będzie to ich 44 spotkanie na Wembley, dotychczas wygrali 22 z nich.

The Reds zamierzają zdobyć Puchar Ligi po raz 10, co byłoby nowym rekordem klubu. Dotychczasowy należy do Liverpoolu (9). Man City ma 8 pucharów.

Spośród 9 dotychczasowych zwycięstw Liverpoolu zaledwie dwa zostały osiągnięte w regulaminowych 90 minutach (przeciwko Bolton w 1995, oraz Manchesterowi United w 2003 roku). Pozostałe siedem było rozstrzygane w dogrywkach, karnych, rewanżach.

The Reds zdobyli najwcześniej strzeloną bramkę w finale rozgrywek i miało to miejsce przeciwko Chelsea. W 2005 roku John Arne Riise trafił do bramki w zaledwie 45 sekund od pierwszego gwizdka, jednak mecz finalnie został przegrany 2-3.

Drużyna Jürgena Kloppa nie przegrała przeciwko Chelsea w ostatnich 8 spotkaniach. Ostatnia porażka miała miejsce w marcu 2021 roku na Anfield (0-1).

The Reds byli w stanie także zachowywać czyste konto w 4 z 6 ostatnich spotkaniach przeciwko Chelsea.

Klopp może zostać trzecim managerem Liverpoolu, któremu udało się zdobyć to trofeum więcej niż raz. Dotychczas Bob Paisley wygrał 3 puchary, a Gerard Houllier 2.

Cody Gakpo zdobywał bramkę w każdej rundzie tegorocznych rozgrywek Carabao Cup.

The Reds wygrali wszystkie serie karnych przeciwko Chelsea – w 2007 roku półfinał Champions League, 2019 Superpuchar Europy, Carabao Cup oraz FA Cup w 2022 roku.

Luis Diaz może zostać trzecim zawodnikiem w historii Liverpoolu, któremu udało się zdobyć w jednym sezonie trafienia w 3 różnych spotkaniach z Chelsea. Do tej pory sztuka ta udała się Rogerowi Huntowi w 1965-66 oraz Kenny'emu Dalglishowi w 1977-1978.

Tylko trzech zmienników The Reds zdobywało do tej pory bramki w finałach na Wembley- Ian Rush w 1989 roku w finale FA Cup, Dirk Kuyt w 2012 roku w finale Pucharu Ligi oraz Andy Caroll w 2012 roku w finale FA Cup.

Klopp przegrał zaledwie jedno spotkanie w karierze przeciwko Mauricio Pochettino (7 zwycięstw, 5 remisów)

Chelsea dotychczas zdobywała Puchar Ligi pięciokrotnie, ostatni raz w 2015 roku przeciwko Tottenhamowi.

The Blues są jedyna drużyna, która zachowała czyste konto przeciwko Liverpoolowi w ich ostatnich 12 spotkaniach na Wembley – ta sztuka udała im się dwukrotnie.

Drużyna Chelsea po drodze do finału pokonała AFC Wimbledon, Brighton & Hove Albion, Blackburn Rovers, Newcastle United oraz Middlesbrough.

W 34 spotkaniach pod wodzą argentyńskiego managera Chelsea wygrała 17 spotkań, zremisowała 6, a przegrała 11.