Historia zdjęcia dla George'a Floyda
Zdjęcie, które w ostatnim czasie obiegło media społecznościowe było pomysłem Virgila van Dijka i Georginio Wijnalduma. W składzie Jürgena Kloppa zajmują oni odpowiednio trzecie i czwarte miejsce w hierarchii kapitańskiej za Jordanem Hendersonem i Jamesem Milnerem.
Będąc pod wpływem tragicznej śmierci George'a Floyda, Afroamerykanina, który zmarł w wyniku akcji policyjnej w Minneapolis oraz protestów przeciwko rasizmowi, które mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, Van Dijk i Wijnaldum zasugerowali, aby zbiorowo przesłać gest solidarności przed poniedziałkową sesją treningową na Anfield. Ich koledzy z drużyny przyłączyli się do tej akcji.
Rezultatem było zdjęcie na którym gracze wspierają ruch Black Lives Matter, który jest rozgłaszany na całym świecie. Dwudziestu dziewięciu piłkarzy Liverpoolu ustawiło się wokół środkowego koła, każdy uklęknął, dotykając prawym kolanem murawy.
Po zakończeniu sesji każdy z graczy zamieścił zdjęcie na swoich kanałach społecznościowych z podpisem: Unity is strong #BlackLivesMatter
Van Dijk i Wijnaldum zainspirowali się tym, czego byli świadkami w Bundeslidze w weekend oraz emocjonującymi słowami młodego napastnika Liverpoolu, Rhiana Brewstera, który jest obecnie wypożyczony w Swansea City, a także innych gwiazd sportu, takich jak Lewis Hamilton i Serena Williams.
Jadon Sancho z Borussii Dortmund zaprezentował koszulkę „Sprawiedliwość dla George'a Floyda” po strzeleniu bramki w wygranym meczu z Paderborn, a Marcus Thuram z Borussii Monchengladbach świętował swój gol przeciwko Union Berlin przez klęczenie na kolanie.
Brewster, który wcześniej mówił o obrzydliwym rasistowskim znęcaniu się nad młodzieżowymi graczemi, napisał na Twitterze: „Jest to znacznie poważniejsze niż tylko wskazanie, kto milczy, a kto mówi. Niestety dla nas osób o czarnej, brązowej itd. skórze jest to rzeczywistość i codzienność okazywana na wiele różnych sposobów. Od lat i pokoleń wzywamy do zmian i słyszymy ból, który trwa. Wszyscy widzieliśmy filmy takie jak Roots, wszyscy widzieliśmy filmy takie jak Boyz in the Hood, w których ta rzeczywistość jest opisywana i prezentowana. Jednak wciąż żyjemy tak jak w tych filmach w prawdziwym życiu. W 2020 roku wykracza to poza #JusticeForGeorgeFloyd, potrzebujemy sprawiedliwości dla nas jako ludzi. Nie chcemy specjalnych uprawnień. Równe warunki gry to wszystko nad czym od zawsze płakaliśmy. Wysłuchajcie nas. #BlackLivesMatter”
Van Dijk i Wijnaldum uważali, że najlepszym sposobem, w jaki zespół Liverpoolu może okazać swoje poparcie, jest jeden głos, jedna zjednoczona siła. Klopp i jego sztab trenerski odsunęli się na bok, podczas gdy zdjęcie zostało zrobione przez fotografa klubu z trybuny głównej.
W poniedziałkowej sesji po raz pierwszy gracze stanęli na boisku na Anfield od czasu porażki Ligi Mistrzów z Atletico Madryt 11 marca.
W zeszły czwartek wznowili treningi w których dochodzi do kontaktu między graczami, ale wciąż obowiązują protokoły dystansowania się i higieny, z kontrolą temperatury włącznie.
Większość treningów Liverpoolu będzie nadal odbywać się w Melwood, ale dalsze sesje na Anfield zostaną uwzględnione w harmonogramie, aby pomóc graczom przygotować się do gry za zamkniętymi drzwiami.
Pierwszy mecz liderów Premier League po wznowieniu gry będzie przeciwko Evertonowi w weekend 20-21 czerwca, a Liverpool czeka na informację, czy to spotkanie zostanie przeniesione z Goodison Park. Mark Roberts, zastępca szefa policji South Yorkshire odpowiedzialny za zabezpieczenie policyjne meczów, chce żeby mecze wyjazdowe z Evertonem, Manchesterem City i Newcastle United, a także mecze rozgrywane u siebie zostały rozegrane na neutralnym terenie.
Liverpool sprzeciwia się jednak temu planowi i jest przekonany, że fani zastosują się do próśb o niegromadzenie się przed stadionem. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez lokalną grupę doradczą ds. bezpieczeństwa.
- Słyszałem, że mówi się o tym (o neutralnych miejscach) - powiedział Klopp dla BeIN Sports.
- Jestem pewien, że możemy rozwiązać sytuację tutaj w Liverpoolu. Słyszałem naprawdę dobre zdanie - mamy najlepszych stadionowych fanów na świecie, a teraz potrzebujemy najlepszych fanów domowych.
Komentarze (26)
Dokładnie ;) Rasizm w stronę czarnoskórych w USA nie istnieje, jest to jedna, wielka propaganda. Wystarczy spojrzeć chociażby na statystyki morderstw, przestępstw i innych rozbojów przy 13% liczby afroamerykanów w stosunku do całkowitej liczby ludności w USA. Dodatkowo pojawiają się liczne wymuszenia i prowokacje w celu uzyskania rasizmu w ich stronę.
1. Protestują też biali - na ulicach, nie tylko na insta, natomiast bandyci rozwalający sklepy są różni.
2. Protestujących potraktowano już kilka razy gazem łzawiącym i sporo osób aresztowano, do tego są godziny policyjne. Nie widzę by obchodzili się z nimi jak z jajkami :P
3. Tak czy inaczej nie popieram ani tych protestów (w ten sposób prowadzonych) ani generalizowania.
https://www.hoplofobia.info/kto-zabija-w-ameryce-1/
A Ty uważsasz że wszyscy mundurowi to kur.. ?
I wszyscy nadużywają władzy?
Tak jak z księżmi, nie rzucaj wszystkich do jednego worka. Ten -jak Ty to nazwałeś- pies- powinien zostać ukarany, ale nie myśl sobie, że prawo stoi po ich stronie bo bardzo często tak nie jest.
To był przestępca, ale nie zasłużył na smierć.
gdybyś był trochę bardzie oczytany, to być wiedział, że nie ma korelacji pomiędzy ilością melaniny w skórze, a przestępczością. Są za to czynniki społeczne, takie jak wychowanie się w biedzie, w niepełnej rodzinie, czy brak dostępu do edukacji. W takich warunkach wychowuje się nieproporcjonalnie więcej osób czarnoskórych i to nie przez to, że są czarni, tylko przez setki lat segregacji rasowej i polityki rasistowskiej USA, która przyczyniła się do wszechobecnej biedy w czarnej społeczności. To co teraz widzisz to tylko błędne koło, pradziadkowie obecnej młodzieży afroamerykańskiej , byli skazani na ubóstwo, bieda za to bardzo negatywny wpływ na konstytucję osobowości dziecka i jego rozwój, co w późniejszym czasie przekłada się na jego dzieci i tak w kółko. Zobacz sobie ile procent biednych rodzin z jednym rodzicem jest ,,czarna''. To kwestia biedy, nie koloru skóry
Ale czy śmierć Floyda była przejawem rasizmu? To był bandzior i stawiał opór przy aresztowaniu, poza tym znali się dobrze z zabójcą więc mogły to być równie dobrze prywatne porachunki.
A nawet jeśli uznamy to za rasizm, to czy dobrą metodą protestu przeciwko niemu jest krzywdzenie niewinnych osób? Tysiące ludzi traci zdrowie, pieniądze a nawet życie w zamieszkach. Nie wydaje mi się żeby było to coś z czym nasi piłkarze powinni się solidaryzować.
A czy ja gdzieś napisałem że to wina koloru skóry? Nie. Gdybyś był trochę oczytany to byś zrozumiał o co chodzi. Ja doskonale rozumiem wszystko co napisałeś ale swoją wypowiedzią właśnie przyszywasz mi łatkę rasisty którym nie jestem. To że nie wspomniałem w dosadny sposób o czym ty napisałeś nie oznacza że nie wiem skąd się biorą problemy z kolorową ludnością (nie tylko czarną) i nie dotyczy to tylko USA ale także większości krajów gdzie są kolorowe mniejszości. Zastanawiający jest fakt dlaczego chińczycy, Wietnamczycy i inne narodowości potrafią sobie poradzić w obcych krajach a największy problem jest właśnie z czarnymi. Na to oczywiście składa się wiele czynników ale nikt mi nie wmówi że to są strasznie pracowici ludzie i robią wszystko żeby polepszyć swój byt. Oczywiście jest jakiś procent który potrafi sobie doskonale radzić w życiu ale zdecydowana większość z nich woli żyć na marginesie i czekać na powód żeby wyjść na ulicę i siać bandytyzm i kryminał a tego nic nie tłumaczy.
Skoro rozumiesz te czynniki, to nie wiem co Cię dziwi w obecnych zamieszkach i generalnie całej napiętej sytuacji w USA. Jeśli chodzi o skalę światową, to trudno, żeby czarnoskórzy uchodźcy Afryki byli wyedukowani, gotowi do ciężkiej pracy i zintegrowani z kulturą europejską w mgnieniu oka. Azjaci pochodzą z zupełnie innej kultury, po za tym imigrują ci najinteligentniejsi. Nie uważam, również, że powinniśmy tylko rozmawiać na tle ekonomicznym. To że odnosisz sukces, to nie znaczy, że jesteś wolny od dyskryminacji (np. Żydzi w Polsce). Mi nie chodzi o to że powinniśmy kochać siebie nawzajem itd., mi chodzi o odpowiedzialność za własne czyny, tak samo jak Ameryka płaci za swoje grzechu w stosunku do czarnych, tak samo Europa płaci za politykę imperialistyczną, napływem imigrantów
Temat rzeka i moglibyśmy sobie podyskutować o tym ale uważam że ta strona nie została stworzona żeby dyskutować o takich sprawach. Ty masz swoje spojrzenie a ja mam trochę inne choć podobne. Nie ma sensu rozwijać tego tematu. Pozdrawiam
@redartur76 - chętnie się z tym zapoznam dogłębnie bo akurat lubię liczby o ile oczywiście mają potwierdzone źródła - czerwone kółka manipulujące nie robią na mnie wrażenia ;)
Pozdrawiam
Rasizm to oczywiste zło! lecz działa on we wszystkie strony bez względu na kolor skóry.
Jego ofiarą może być każdy z nas bo wszędzie na świecie są idioci dla których jakakolwiek odmienność jest powodem do szykanowania innego człowieka.
Ponieważ sam pracuję na policji,choć jako służba cywilna,nie rozumiem nie tylko zachowania funkcjonariusza,który spowodował śmierć aresztowanego,lecz także jego kolegów z których nikt(o ile wiem)nie sprzeciwił się zaistniałej sytuacji.
No cóż zaszczytna praca,jaką jest niewątpliwie bycie policjantem,jest prawdopodobnie inaczej wykonywana w USA a zupełnie odmiennie w Niemczech co znam z autopsji.
Choć naturalnie wszędzie trafiają się czarne owce.
I do kolegi po przerwie.
Nazywanie policjanta psem jest kompletnie nie na miejscu i po prostu obraźliwe.
Kolega za dużo filmów się naoglądał lecz jakimś usprawiedliwieniem może(choć nie powinien)być młody wiek.
Bez policji cywilizowany świat nie prawa bytu-radzę to wziąć pod uwagę i przemyśleć swój osąd.