Osób online 875

Mohamed Salah: Historia sukcesu w Liverpoolu


Peter Krawietz opisuje trenowanie go słowami „przyjemność” i „radość”.

Dla Pepijna Lijndersa jest „prawdziwym przykładem” osoby, która osiągnęła legendarny status. 

Andreas Kornmayer natomiast, postrzega pracę z nim jako zaszczyt. Określa go mianem fantastycznego gościa i przyjaciela, ale także niezwykle zmotywowanego wzoru do naśladowania. 

Mowa oczywiście o Mohamedzie Salahu, który ma szansę zaliczyć swój dwusetny występ dla The Reds podczas czwartkowego spotkania przeciwko Manchesterowi United. 

Z tej okazji redaktorzy Liverpoolfc.com porozmawiali z trzema członkami sztabu Jürgena Kloppa, aby dowiedzieć się nieco więcej o Egipcjaninie i o tym jak zachowuje się na codzień w AXA Training Center. 

Bez wątpienia Salah jest jedną z największych gwiazd światowej piłki. Niezwykły talent, który już potwierdził swoje miejsce pośród najważniejszych graczy w historii klubu. 

– Dwieście meczów, tak wiele bramek, tak wiele niezwykłych chwil – mówi Lijnders. 

Jak Salah doszedł do tego miejsca? Co czyni go tak wyjątkowym? Dlaczego tak rzadko omija mecze lub treningi? 

Między innymi te pytania zadaliśmy Krawietzowi i Lijndersowi – asystentom Kloppa, oraz Kornmayerowi – szefowi działu przygotowania fizycznego. 


„Jego auto jest zawsze na parkingu. Czasami myślę sobie, że robi to specjalnie!”

Salah jest powszechnie uważany za doskonałego profesjonalistę, który podchodzi do każdego aspektu swojej pracy z niewiarygodnym skupieniem i pragnieniem poprawy. 

Codziennie bez wyjątku robi dodatkowe ćwiczenia na siłowni. 

– Jeśli powiesz mu, żeby był na siłowni pół godziny przed treningiem, to on przyjdzie godzinę wcześniej – mówi Kornmayer. Salah poświęca się w pełni również innym aspektom poza treningami drużynowymi, między innymi odżywianiu, odpoczywaniu, ruchliwości czy sile. 

– Poświęca bardzo wiele czasu, na przygotowania. Widzieliśmy jak stawał się coraz większym profesjonalistą w ciągu ostatnich kilku lat. Bardzo dobrze traktuje swoje ciało – zauważa Lijnders. 

– Jego auto jest zawsze na parkingu. Czasami myślę sobie, że robi to specjalnie!

– To przyjemność trenować go. Mówiąc szczerze, to prawdziwa radość, ponieważ Mo to prawdziwym profesjonalistą. Zawsze pragnie wygrywać, zawsze pragnie strzelać bramki. Jest gotowy poświęcić swojej pracy życie. 

– Zawsze stara się być w najlepszej możliwej formie, by być odpowiednio przygotowanym do następnego meczu, do kolejnego wyzwania. 

– Naprawdę ciągle się rozwija, a tego pragniesz jako trener. To jest niezbędne, jeśli chcesz być światowej klasy zawodnikiem, a on nim jest. 

Odkąd w lecie 2017 roku Salah przeszedł do Liverpoolu z Romy, opuścił tylko 7 ze 148 spotkań drużyny w Premier League. 

Równie rzadko opuszcza treningi. Kornmayer twierdzi, że to zasługa mieszanki profesjonalizmu i wrodzonej atletyczności. 

– Jest dostępny, a to najlepsze co może zaoferować piłkarz – mówi były trener przygotowania fizycznego Bayernu Monachium. 

– Chce być codziennie w najlepszej formie. Chce być dla nas dostępny, by pomagać drużynie realizować kolejne cele, by zdobywać kolejne gole, kolejne nagrody Złotego Buta i tak dalej. 

– Zawsze jest bardzo zmotywowany i chce osiągać jak najwięcej sukcesów. Całkiem łatwo się z nim pracuje, nie tylko dlatego, że jest niezwykle profesjonalnym zawodnikiem, ale także dlatego, że jest świetnym facetem i przyjacielem. To zaszczyt pracować z nim. 


Czy rzeczywiście krzepkość jest jedną z jego wyróżniających się cech? 

– Takiego nastawienia potrzebujemy. Nigdy nie jest zmęczony, zawsze gotowy na kolejne wyzwania w następnym meczu. Zawsze bardzo chce grać w każdym spotkaniu – odpowiada Krawietz. 

– Oczywiście rozumie, że ciągle trzeba się przygotowywać i to jedna z jego największych zalet. Zawsze jest w stanie to zrobić, jego ciało jest w stanie to zrobić, co nie jest łatwe, jeśli weźmiesz pod uwagę, że jedną z jego wyróżniających się cech jest szybkość. 

– Wielu szybkich graczy szybciej męczy się w trakcie meczu, albo nie są w stanie wykonać takiej samej ilości sprintów. Brak podatności na kontuzje i wytrzymałość, to coś niezwykłego, a Mo to ma. 

– Nikt nie obija się na treningach i to jedna z naszych najmocniejszych punktów. Mamy wielkie ambicje. Podchodzimy do treningów niezwykle poważnie – mówi Lijnders. Tak samo jak reszta kolegów z drużyny, Salah codziennie wymaga od siebie doskonałości. 

– Mo zawsze trenuje na takim samym poziomie, jak gra w meczach – mówi Krawietz. 

– Ta regularność rozwoju razem z drużyną, by być stale przygotowanym na taką ilość wyzwań i by prezentować się zawsze z najlepszej strony, by być zdrowym, by unikać kontuzji – to całodobowa praca i my trenerzy to wiemy!

– Na samych zawodnikach spoczywa duża odpowiedzialność by byli pewni, że robią absolutnie wszystko co w ich mocy, aby przygotować się do meczów i do treningów. 

– Mo chce odnosić sukcesy, chce być ważną częścią tej drużyny. Tego właśnie potrzebujemy, tego potrzebuje drużyna. W tym aspekcie jest prawdziwym wzorem do naśladowania, szczególnie dla młodszych graczy. 

– Widzą jak ciężko pracuje na siłowni. To co robi jest wyjątkowe.