LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1837

PGMOL wprowadza zmiany w systemie VAR


Szef sędziów Premier League, Mike Riley ujawnił, że wątpliwości związane ze spalonym ze względu na "paznokieć u stopy", czy "nos" zawodnika, będą rozstrzygane na korzyść atakujących i takie bramki nie będą anulowane. 

The Professional Game Match Official Boards (PGMOL) ma wprowadzić subtelne zmiany w użyciu systemu VAR przez sędziów w związku z krytyką, zbieraną przez ostatnie kilka lat. 

Premier League ma wprowadzić zmianę w sposobie interpretacji spalonego przez VAR w nowym sezonie po sukcesie systemu podczas EURO 2020. 

VAR stał się obiektem szerokich dyskusji odkąd został wprowadzony do Premier League, po wielu kontrowersyjnych decyzjach podjętych przy pomocy systemu. 

Jednym z największych obszarów zmartwień był spalony i anulowanie bramek po tym jak zawodnik znajdował się na minimalnych, milimetrowych pozycjach. 

Jednak w tym sezonie, Premier League zacznie używać grubszych linii w celu stwierdzenia spalonego, choć nadal nie jest jasne, jak grube będą linie i w kierunku jakiego modelu liga będzie podążać. 

W wyniku tego posunięcia, nadawcy nie będą mogli zobaczyć procesu podejmowania decyzji w sprawie spalonych.

Riley wierzy jednak, że odejście od „surowej kontroli” może zaowocować liczbą około 20 bramek więcej w trakcie jednej kampanii. 

- Zasadniczo chcemy, aby podejście było takie, które pozwala graczom wyjsć na boisko, wyrazić siebie i pozwolić na to, by gra była płynna - mówi. 

Oznacza to, że zespół VAR nie będzie interweniował w przypadku trywialnych przewinień, a próg interwencji sędziego i VAR będzie nieco wyższy niż w poprzednim sezonie. 

- Wprowadziliśmy korzyść wynikającą z wątpliwości dla zawodnika atakującego, więc jeśli mamy naprawdę minimalnego spalonego, będziemy postępować tak samo jak w zeszłym roku, ale zastosujemy grubsze linie. 

- W efekcie możemy zobaczyć nawet o 20 goli więcej, takich, które w zeszłym sezonie zostały uznane za zdobyte ze spalonego, przy dość rygorystycznej kontroli. 

- Jeśli paznokieć u stopy, czy nos zawodnika znajduje się na spalonym, to taki gol nie będzie anulowany. 

Riley stwierdził również, że zawodnicy, upadający przy lekkim kontakcie nie będą już w stanie wywalczyć w ten sposób żadnych fauli przy interwencjach VAR. 

Potwierdził jednak, że sędziowie będą instruowani, by odgwizdywać przewinienia, jeśli piłkarz zostanie sfaulowany, a mimo to utrzyma się na nogach. 

- Nie wystarczy powiedzieć, że był kontakt. Kontakt sam w sobie jest tylko jednym z elementów, na które sędzia powinien zwrócić uwagę - mówi Riley. 

- Jeśli kontakt jest wyraźny, to niesie za sobą konsekwencje, ale jeśli istnieją wątpliwości, prawdopodobieństwo ukarania jest małe. 

- Chcesz również, aby to rzeczywiście był faul, a nie najmniejszy kontakt, który ktoś wykorzystał, by wywalczyć rzut karny. 

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (9)

kuczq 03.08.2021 13:53 #
Dobra zmiana, ale co z tego skoro dalej będą sędziować takie dziady jak Dean, Mason czy Atkinson?
Jedi13 03.08.2021 14:04 #
Czy ja dobrze czytam, że my jako widzowie nie będziemy widzieli jak kreski na Varze sa malowane? "W wyniku tego posunięcia, nadawcy nie będą mogli zobaczyć procesu podejmowania decyzji w sprawie spalonych."
adamne 03.08.2021 14:18 #
Dobrze czytasz, VAR dalej będzie działał tak jak teraz i rysował sobie te cienkie linie, ale widzowie zobaczą tylko efekt końcowy w postaci grubych linii, które jeśli zachodzą na siebie to spalonego nie ma. Pomysł moim zdaniem dobry ale dużo zależy jak go w praktyce będą stosować upośledzeni angielscy sędziowie.
Dobrze też że połączyli go z racjonalizacją przepisów o karnych. Może będzie mniej nurkowania różnych Sterlingów a zmniejszona ilość bramek z tego powodu zostanie zrekompensowana zwiększoną ilością bramek z gry z uwagi na przepisy o spalonych. Więc ogólnie pozytywnie, pod warunkiem że będzie konsekwentnie stosowane.
Foggy 03.08.2021 14:18 #
Przede wszystkim sędzia powinien częściej podbiegać do ekranu. Bo często te osły w wozie VAR podejmowały kuriozalne decyzje.
BigAnfield 03.08.2021 15:51 #
Czyli kolejna furtka do robienia wałków. Jeden sędzia puści 5cm spalonego, a drugi odgwizdze 2cm. Kwestia interpretacji. Spalony to spalony. Albo jest albo go nie ma. Sprawiedliwie dla obu drużyn, a wprowadzenie tolerancji stworzy jeszcze większe dyskusje. Powinni zmienić momenty stosowania Var. Teraz są to trzy sytuacje: karny, czerwo i spalony. A ile bramek padło po niesłusznym różnym czy aucie, bo sędzia liniowy nie nadążył za akcja i przyznal piłkę drużynie, której piłka się nie należy. Tutaj Var nie może interweniować ponieważ jest to już nowa akcja. Osobiście jestem za interwencja Varu w każdej spornej sytuacji, po której może zostać skrzywdzona jedna z drużyn.
LiveTom 03.08.2021 19:28 #
Jak dla mnie w ogole nie powinno być linii. Tylko czysta powtórka i ocena.
ManiacomLFC 03.08.2021 21:20 #
To równie dobrze może nie być VARu. Zarówno na powtórce jak i w rzeczywistości oko może zawieść sędziego. Właśnie po to są linie :)
ManiacomLFC 03.08.2021 21:24 #
Albo jest spalony albo go nie ma. Moim zdaniem półmilimetrowe spalone były najmniejszym problemem w wykorzystaniu VARu. Dobrze, że zmieniają interpretację o karnych, bo kuriozalna była sytuacja, kiedy James Rodriguez kopnął kępkę trawy i przewracając się zahaczył rywala, sędzia podyktował karnego, a VAR nie mógł karnego cofnąć, bo VAR może sprawdzić tylko czy był kontakt i jeśli był to zakłada prawidłową decyzję sędziego :)

Zgadzam się też z jednym z przedmówców, że sędzia powinien częściej podbiegać do monitora, bo zbyt często VAR bał się brać odpowiedzialności i nie zmieniał decyzji głównego.
Lookout 03.08.2021 22:46 #
A co z dawaniem kartek? Bo gdzieś czytałem, że ma być też większy próg jeśli chodzi o karanie zawodników kartkami, a tutaj tego nie wymieniono?

Pozostałe aktualności

Quansah podekscytowany nową erą w klubie  (1)
17.07.2024 19:28, GiveraTH, liverpoolfc.com
John Heitinga asystentem trenera Liverpoolu  (14)
17.07.2024 17:54, Wiktoria18, liverpoolfc.com
Thiago dołącza do sztabu Barcelony  (10)
17.07.2024 15:10, Bartolino, The Athletic
Koumetio blisko Dundee United  (1)
17.07.2024 12:47, RosolakLFC, thisisanfield.com
Wideo z wczorajszego treningu  (2)
17.07.2024 10:21, Piotrek, liverpoolfc.com
Morrison rozpoczyna Euro od remisu  (0)
17.07.2024 09:11, AirCanada, liverpoolfc.com
FA ma proste zadanie: zatrudnić Kloppa  (3)
16.07.2024 22:38, B9K, The Guardian
Wtorkowy trening - zdjęcia  (1)
16.07.2024 21:18, AirCanada, liverpoolfc.com